autor:
Pamięć flash NAND jest z nami od długiego czasu, choć nie wszyscy sobie o tym zdają sprawę. Czym jest to rozwiązanie i czemu warto ją wybrać?
Pamięci flash NAND są z nami już od 40 lat, choć zdecydowanie na przestrzeni lat mocno się zmieniały i mają dostarczyć nam atrakcyjną formę. Obecnie to rozwiązanie zdecydowanie kojarzymy z dwiema grupami produktów: urządzenia mobilne oraz pendrive'y, dyski i karty pamięci.
Dynamiczny rynek smartfonów obejmuje obecnie aż 35% całej produkcji, skupiając się w zasadzie na rozwoju technologii i uzyskiwaniu jak największej wydajności oraz pojemności. W pierwszej kwestii spodziewać się możemy dynamiki UFS 3.0, natomiast druga już wkrótce może osiągnie i przebije granicę 1 TB.
Dyski SSD ma się dobrze, co potwierdza 28% udziału. 2018 rok okazał się bardzo dobry dla tej technologii, co potwierdza duże zainteresowanie na wspomagające rozwiązania. Nośniki półprzewodnikowe stały się piekielnie ważne ze względu między innymi na 3D NAND, umożliwiające skuteczniejsze nakładanie komórek na siebie.
Na trzecim miejscu zagospodarowania rynku znajdują się karty pamięci (15%), często wykorzystywane w smartfonach, tabletach, aparatach oraz wielu innych urządzeniach. To rozwiązanie okazało się bardzo popularne, dzięki czemu wciąż możemy błyskawicznie przerzucać pliki różnego typu.
Tuż za "podium" z 12% znalazły się tablety, które w ostatnim czasie mocno spowolniły ze względu na zagospodarowanie przestrzeni rynkowej. Wciąż jest jednak sporo osób, którzy chcą korzystać ze zdecydowanie większej pojemności.
Na końcu znajdują się pendrive'y przegrywające w ostatnim czasie mocno z chmurami internetowymi. 7% potwierdza jak mocny jest spadek tego mobilnego rozwiązania. Wciąż jednak nie można odmówić sprzętowi tego typu wygody i możliwości spełniania naszych potrzeb.