Zew cthulhu - rpg, książki, filmy - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw

lubiegrac poradniki Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw Zew cthulhu - rpg, książki, filmy - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstawautor:redaktor

Co to jest Zew cthulhu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Skupimy się również czym, jest fenomen zew cthulhu (ang. The Call of Cthulhu) autorstwa H.P. Lovecrafta napisanego w 1926 r. a który trwa do dziś. Fenomen który, zainspirował innych, dzięki czemu miłośnicy mitologii cthulhu, ciągle mogą pogłębiać swoją fascynacje tym pełnym grozy światem stworzonym przez Lovecrafta. Więcej o samym życiu lovecrafta możecie poczytać w jego biografii.

zdjęcie HP

Jako, że zakres dzieł, które powstały oparte na mitologi cthulhu, jest olbrzymi, to podzielimy ten artykuł na parę sekcji, aby łatwiej było Ci się odnaleźć.

  • RPG i gry fabularne w świecie Cthulhu
  • filmy i seriale w świecie Cthulhu
  • książki z świata Cthulhu
  • gry komputerowe Zew cthulhu

Kolejność może nie jest jak najbardziej poprawna, jednakże zaczynam od tego, co lubimy najbardziej.

Warto też wspomnieć, że mitologia cthulhu zainspirowała całe późniejsze pokolenia pisarzy. Dla tego książek w tym klimacie można odnaleźć bardzo wiele, ale w tym artykule skupimy się na tak zwanym "core" zew cthulhu.

Zew cthulhu - gra fabularna

Zew cthulhu jako gra fabularna została wydana, w 1981 przez Chaosium Publishing jego twórcą jest Sandy Petersen . Świat opisany w podręczniku Cthulhu całkowicie bazuje na twórczości lovecrafta. Jest to świat grozy i horror. Z założenia sama rozgrywka może się rozgrywać w latach 1880, 1920 i 1990, są to oczywiście umowne okresy czasu. W sieci można znaleźć sesje z dalekiej przyszłości, w których macki przedwiecznych mącą w głowach badaczy.

Obecnie w Polsce jest wydana 7 edycja podręcznika do Zew cthulhu. Za to wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo BlackMonk.

Główne założenia zew cthulhu gry fabularnej

W czystym założeniu przygoda, którą będą przeżywać gracze w świecie zew cthulhu, ma być opowieścią grozy czy też horrorem. Jednak najczęściej połączona ona jest z psychodelą.

Jedynym z najczęstszych scenariuszy odgrywanym w tym mrocznym świecie jest zagadka związana z domem dla psychicznie chorych lub obłąkanych.

Publiczne szpitale psychiatryczne do dnia dzisiejszego mają słabą opinię. Biorąc pod uwagę lata 1920, które są wybierane najczęściej to słynna lobotomia albo wstrząsy elektryczne bardzo działają na wyobraźnie badaczy mitów cthulhu.

Całość przygód w zew cthulhu opiera się na rozwiązywaniu zagadek. Tak zwani badacze mitów, czyli gracze są powoli wciągani w świat wielkich przedwiecznych. Mistrza gry nazywa się strażnikiem. W samej rozgrywce gracze dowiadują się o tak zwanych mitach cthulhu oraz wielu światach gdzie można spotkać bogów czy jak są oni nazywani w zew cthulhu przedwieczni.

Przedwieczni są emanacją boskości, posiadają potężne moce a czasem i rozmiary. W założeniu pojawienie się przedwiecznego na ziemi spowoduje apokalipsę i rychły upadek ludzkości.

W między czasie zanim gracze zrozumieją jaki świat ich otacza, życie graczy będą uprzykrzać, kultyści, psychopaci, wilkołaki , mumie czy inne mityczne stworzenia.

Mechanika w Zew Cthulhu

System kostek bazuję na typowych rzutach k100. Badacze mają podstawowe cechy, jak i umiejętności. W momencie próby rzucają kością typu k100 i wynik poniżej danej cechy oznacza sukces. W Zew cthulhu rozróżniamy, trzy rodzaje sukcesów. Zwykły to taki który mieści się poniżej danej cechy, trudny to taki który jest poniżej połowy danej cechy oraz krytyczny to taki który jest poniżej 1/5 danej cechy.

Dodatkową mechaniką w tej grze fabularnej jest możliwość "forsowania" rzutu. Dzięki dodatkowemu opisowi akcji możemy, powtórzy rzut, ale jeśli i tym razem nam się nie uda, konsekwencje są znacznie poważniejsze. Dodatkowo zasada mówi, że zanim zdecydujemy się na "forsowanie". Mistrz gry musi nam opisać konsekwencje na wypadek niepowodzenia.

Poczytalność i obłęd w grze

Oprócz oczywistości takich jak śmierć gracza to w Cthulhu badacze, czyli gracze muszą uważać na jeszcze jeden czynnik swojej postaci, jakim jest wskaźnik poczytalności. Ze względu, że nasi gracze mają styczność z bardzo dziwnym światem, stworzeniami z innych wymiarów, a nawet samymi przedwiecznymi to często są narażeni na utratę poczytalności.

Poczytalność graczy wskazuję na to, jak bardzo są odporni na różne paranormalne aktywności. Każda styczność z tego typu wydarzeniami powoduje konieczność wykonania testu. A nie udany test może drastycznie obniżyć ich poczytalność. A odzyskanie poczytalności nie jest takie łatwe.

Odzyskać poczytalność można przez:
  • pobyt w szpitalu dla psychicznie chorych
  • nagrodę od przedwiecznych
  • zakończenie sesji z szczęśliwym zakończeniem

 

Ze względu na fakt konieczności dbania o poczytalność, gracze muszą podejmować zrównoważone decyzję co ich postać będzie robić. Gracz nie dość, że musi zachować swojego bohatera przy życiu to jeszcze musi tak go odgrywać aby nie skończył w wariatkowie.

Dzięki temu systemowi, gra wydaje się bardziej zrównoważona. Istnieje odmiana systemu Zew cthulhu o nazwie Pulp, która wprowadza bardziej bohaterskie postawy u graczy.

Sesja i kampanie

Sesja w Zew Cthulhu to może być zabawa na jeden wieczór, ale również może przerodzić się w długą kampanię gdzie gracze będą się spotkać po wielokroć.

Jakie wymagania od graczy w Zew cthulhu

Choć świat i czas, w którym odbywa się rozgrywka, jest w miarę znany dla każdego z nas. To warto, aby gracze, jak i sam mistrz gry poświęcili trochę dodatkowego czasu na dowiedzenie się, jak działał świat w wybranym okresie. Np. że w latach 20, XX wieku nie było telefonów komórkowych, a zwykłe też były średnio dostępne. Ważnym aspektem może być, że w USA była prohibicja albo, że podróże trwały dniami, a nie godzinami. Auta to była nowość a dostęp do broni był powszechny.

Dzięki dużej dostępności książek historycznych z wybranego okresu mistrz gry może wprowadzić bardzo wiele ciekawych smaczków do gry. Dobry przykładem może być prowadzenie sesji w Alcatraz, choć zostało ono oficjalnie uruchomione w 1934, może to być ciekawe miejsce na przygodę.

zdjęcie alcatraz

Zew cthulhu w XXI wieku

Ze względu na pandemie która wybuchła w 2021 oraz co raz to większą popularność sesji rpg w internecie. Zew cthulhu znalazł również swoich nowych odbiorców wśród internautów.

Call of cthulhu stał się dość popularnym systemem gier fabularnych prezentowanym w sieci. W polskim Youtubie najbardziej rozpowszechnił to Michał Bańka z swoim kanałem BaniaBaniaka. Baniak prowadził ogromną kampanię w świecie zew cthulhu, na którą składało się kilka drużyn w tym jedna złożona ze znanych komików takich jak Wojciech Tremiszewski czy Abelard Giza. Cała kampania trwa dwa lata i składała się z prawie stu sesji.

Drugim projektem Baniaka był Cthulhu 2320. Była to sesja prowadzona na żywo w teatrze przed żywą widownią oraz z orkiestrą. W graczy wcieliły się znane osoby z YouTuba czy radia. Było to przedstawienie innego wszechświata z perspektywy badaczy kosmosu.

Na zakończenie całej kampanii Michał "Baniak" Bańka wydał książkę Niedopowiedziane historie: BCU.

Okladka - Niedopowiedziane historie: BCU

Teraz w serwisach typu YouTube czy Twitch można oglądać sporo sesji opartych na podręczniku Zew cthulhu.

Podręcznik Zew cthulhu pdf - fizyczna kopia

Większość podręczników do Zew cthulhu jest dostępna w formacie normalnej książki albo PDF. Można je zakupić w większości polskich księgarni albo na oficjalnej stronie BlackMonk.

Ceny Zew cthulhu

Jak każą książkę tak i podręcznik do Zew cthulu można kupić w różnych promocjach. Jednakże trzeba pamiętać, że podręczniki RPG nie mają tak często promocji jak w przypadku zwykłych książek. Polecam obserwować ceneo aby trafić na najlepszą cenę.

Seriale i filmy w świecie Zew cthulhu

Choć filmów grozy ze świata Lovecrafta powstało bardzo wiele, to nie doczekaliśmy się filmu wysokobudżetowego. Większość jak nie wszystkie produkcje call of cthulhu to są filmy słabej jakości.

Jednakże do najpopularniejszych należą ZEW CTHULHU (2005), REŻ. ANDREW LEWMAN, COLOR OUT OF SPACE (2019), REŻ. RICHARD STANLEY, gdzie w głównej roli gra Nicolas Cage oraz RE-ANIMATOR (1985), REŻ. STUART GORDON.

W 2023 jest szansa, że ta zła pasa zostanie przełamana w filmie At the Mountains of Madness reżyserii Guillermo del Toro. Ale na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Seriale

W 2020 dzięki netflixowy został stworzony serial Kraina Lovecrafta, który zebrał dość sporo dobrych nagród i może być uznany za wstąpienie do świata Howarda Philipsa Lovecrafta.

Na tą chwilę nic więcej w postaci seriali nie jest zapowiadane. Trzeba brać pod uwagę, że świat H.W. Lovecrafta jest trudnym światem i nie wpisuje się w mainstream.

Niektórzy przypisują konwencje grozy Lovecrafta, do serialu Stranger Things. To warto abyście ocenili sami. Jest to dobry serial ale czy tak mroczny jak proza Lovecrafta?

Filmy w klimacie grozy H.P. Lovecrafta

Jak już wyżej opisaliśmy, filmy bazujące bezpośrednio na prozie Lovecrafta, są słabej jakości. Jest parę filmów, które mogą pozwolić poczuć Ci odpowiedni klimat rodem z Zew Cthulu. Jednym z takich filmów zdecydowanie jest Wyspa Tajemnic z 2010 gdzie główną rolę gra Leonardo DiCaprio. Film opowiada historie on o pewnych zdarzenia w szpitalu dla psychicznie chorych, gdzie główni bohaterowie prowadzą śledztwo.

Drugim filmem, a nawet serią to pastiszowe horrory kategorii C Evil Dead, które stały się kultowe przez swój humor i podejście do tematu. W pierwszej odsłonie Evil Dead cała akcja rozgrywa się w starym opuszczonym domku w środku lasu. W filmie jest też necronomicon jako jeden z elementów prozy H.P. Lovecrafta.

Książki z świata Zew cthulhu

Cała skarbnica wiedzy o mitologię cthulhu jest zawarta w oryginalnych opowiadaniach Howarda Phillipsa Lovecrafta. Opowiadań Howarda Phillipsa Lovecrafta jest ponad 50. Książek bazujących na jego twórczości setki.

Oryginalnie Zew cthulhu to zbiór trzech opowiadań opisujących wydarzenia pewnego uczonego, który studiuje dokumenty pozostawione przez jego krewnego. Tytuły opowiadań, już same w sobie naprowadzają nas na jego stylistkę a brzmią one "Horror w glinie", "Opowieść inspektora Legrasse" i "Szaleństwo na morzu". Ten zbiór wydaje się min. do przeczytania, jeśli chcesz wstąpić świadomie w świat cthulhu.

Ciekawe cytaty H.P. Lovecraft

Poniżej umieszczamy kilka ciekawych cytatów:

Przeto gdy organowymi akordami zagrały miriady piszczałek poranka, a świt zabłysł oślepiająco w purpurowych szybach wielkiej złotej kopuły Domu Stanowego na wzgórzu, Randolph Carter zerwał się z krzykiem z łóżka w swym pokoju w Bostonie. Ptaki śpiewały w ukrytych ogrodach, a woń rozpiętych na treliażach pnączy płynęła z altan, które wzniósł jego dziadek. Klasyczny kominek, rzeźbiony gzyms i przyozdobione groteskami ściany jaśniały pięknem i światłem, a z legowiska przy piecu podniósł się z ziewnięciem nadobny czarny kot zbudzony

A kiedy dym się rozwiał, a ja oderwałem od owego widoku wzrok, by spojrzeć w stronę Ziemi, ujrzałem na tle zimnych, zabawnych gwiazd jedynie dogorywające słońce i blade, pogrążone w żałobie planety, na próżno poszukujące jednej ze swych sióstr."

Zawsze będzie istniał pewien mały procent osób odczuwających palącą ciekawość w stosunku do nieznanej przestrzeni kosmosu oraz pragnienie uwolnienia się z więzienia tego, co znane i rzeczywiste, i ucieczki do zaklętych krain pełnych niewiarygodnych przygód oraz nieskończonych możliwości, jakie otwierają przed nami sny i sugerują pewne zjawiska takie jak głębokie lasy, fantastyczne miejskie wieże oraz ogniste zachody słońca.

Więcej cytatów H.P. Lovecrafta możecie znaleźć tutaj cytaty H.P. Lovecraft. Mogą one stać się źródłem inspiracji dla was.

Necronomicon

Necronomicon to księga umarłych oprawione w ludzką skórę. Tak opisywany relikt bardzo często pojawiał się w opowiadaniach H.P. Lovecrafta. Przez wielu Necromonimicon był uważany za księgę spisaną przez samego diabła, krwią ludzką i oprawioną w ludzką skórę. Książkę tą wielu uważało za realny przedmiot istniejących w naszej rzeczywistości, w którą posiadanie podejrzewane samego Lovecrafta. Do tego mitu staranie dołożył się sam Lovecraft. Nigdy nie negując jej istnienia. Nawet w listach do swoich przyjaciół nigdy nie zaprzeczył temu.

Zbiory opowiadań

W Polsce opowiadania Lovecrafta były wydawane w zbiorach pod tytułami Zew cthulhu, Coś na progu, W górach szaleństwa, Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, Przyszła na Sarnath Zagłada, Opowieści niesamowite i fantastyczne. Ostanie dwa zostały wydane w XXI wieku przez wydawnictwa Vesper. Każdy z powyższych zbiór opowiadań powinien być dostępy w bibliotece a cześć jest w dalszej sprzedaży. Twórczość Lovecrafta jest uważana za kultową dla tego jest tak szeroko dostępna.

Zbiór dodatkowych opowiadań Zew cthulhu ?

Oryginalny Zew Cthulhu został powiększony do zbióru pięciu najbardziej znanych utworów – Howarda Phillipsa Lovecrafta. W tym zbiorze znajdują się następujące opowiadania: „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności”, „Zgroza w Dunwich” oraz „Kolor z innego wszechświata” warto też zaznajomić się z tym wydaniem, które jest dostępne w polskich księgarniach. Komplet tych pięciu opowiadań umożliwia zaznajomić się ze stylem opowiadań niekwestionowanego mistrza opowieści grozy, jakim jest Lovecraft. Jest to pięć najbardziej znanych najstraszniejszych opowiadań niekwestionowanego mistrza grozy.

Świat Zew Cthulhu w grach komputerowych

W dzisiejszych czasach trudno aby tak absolutny kanon twórczości pisarza jakim jest Lovecraft został pomięty w grach komputerowych. Na naszym portalu można odnaleźć dwa tytuły jest to Call of Cthulhu oraz The Sinking City.

Oby dwie produkcje to gry przygodowe które mocno są powiązane z twórczością H.P. Lovecrafta.Dlatego znawcy twórczości lovecrafta mogą spędzić wiele cudownych godzin grając w powyższe tytuły.

Powracając w głowie w odległe czasy, początków gier komputerowych, na myśl przychodzi mi jeszcze jeden tytuł. Alon in the Dark, który był zdecydowanie inspirowany klimatem grozy prezentowanym w opowiadaniach cthulhu. Fanom starych gier, zdecydowanie polecam ten tytuł.

Zew cthulhu co to jest?

Świat cthulhu autora Lovecrafta jest światem o nie zmierzonych granicach. H.P. Lovecraft jest niekwestionowanego mistrza opowieści niesamowitej. Dla czytelników grozy pozycje ze świata cthulhu powinny być w szczególnym kręgu zainteresowań.

Dodatkowym wyróżnieniem w polskich tłumaczeniach mogą być klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego. Wszystkie te elementy stały się inspiracją dla gier, książek, filmów czy seriali.

Choć świat Cthulhu jest mroczny i straszny to jest to droga którą warto przebyć w celu poznania niesamowitej wyobrażni Howarda Phillipsa Lovecrafta i kunsztu pisania.

 

Gdzie tanio kupić Zew Cthulhu

Jeśli chodzi o podręczniki do gry fabularnej Zew Cthulu na tą chwile najlepiej zaopatrzysz się bezpośrednio o u wydawnictwa BlackMonk gdzie można zakupić zestaw startowy za jedyne 99zł, albo podstawowy zestaw za około 200 zł. Dodatkowo w wydawnictwie BlackMonk można kupić wiele dodatków w przeróżnych cenach.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem bezpośrednio twórczości H.P. Lovecraft zapraszamy do empika.  Tutaj znajdziesz najbardziej dostępne tytuły z świat Zew Cthulu.

 

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners