Dungeons & Dragons - RPG - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw

lubiegrac poradniki Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw Dungeons & Dragons - RPG - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstawautor:redaktor

Dungeons & Dragons – rpg, książki, filmy

Czym jest Dungeons & Dragons? Powiedzieć, że jest to znana fabularna gra fantasy, to za mało. Uważane za prekursora D&D dało początek RPG-om i stało się najpopularniejszą tego typu grą fabularną na świecie. Kto wie, jak dzisiaj wyglądałby ten rynek, gdyby nie Dungeons & Dragons. Na czym opiera się fabuła? Jakie inne dzieła kultury czerpią z uniwersum Dungeons & Dragons? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytania i przybliżyć wam świat lochów i smoków.

Dungeons & Dragons – gra fabularna

Po raz pierwszy D&D wydane zostało w 1974 roku przez Tactical Studies Rules. Twórcami są Gary Gygax i Dave Arneson. Obecnie szacuje się, że na grę oraz dodatki do niej, gracze wydali już ponad miliard dolarów, a samych graczy jest może być nawet 20 milionów! Obecnie wydanych zostało 5 edycji gry. Jest więc o czym pisać. Zacznijmy od podstaw.

Dungeons & Dragons – zestaw startowy oraz podręczniki

Kiedy już uda nam się zebrać ekipę do grania należałoby przyswoić sobie świat oraz panujące w nim zasady. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym jest zakupienie Dungeons & Dragons: Zestaw Startowy. W pudełku znajdziemy zasady dla początkujących, czyli skrócony zapis z podręcznika: dowiemy się jak prowadzić rozgrywkę, jakie są schematy walk oraz w jaki sposób możemy podróżować i jak możemy rzucać czary. Oprócz instrukcji dostaniemy również gotową już przygodę, która przeprowadzi drużynę od pierwszego aż do piątego poziomu, co również ułatwi pracę początkowemu Mistrzowi Podziemi. Przyszli gracze dostaną również przygotowane i wypełnione karty postaci – mamy podane wszystkie informacje dotyczące postaci, w które chcemy się wcielić. W zestawie nie zabrakło również podstawowego zestawu kości. Jest to najprostszy sposób zapoznania się z grą, w którą możemy od razu grać, ponieważ nic nie musimy wymyślać ani rozrysowywać.

Drugim sposobem jest natomiast zakup podręcznika czyli Dungeons & Dragons: Player's Handbook. Podręcznik Gracza, który zawiera wszystkie zasady potrzebne do rozpoczęcia gry zarówno dla graczy, jak i Mistrza Podziemi. Jest to trochę trudniejsza droga, bowiem nie mamy tutaj gotowych postaci, dostajemy jedynie puste arkusze, które w oparciu o podręcznik musimy uzupełnić. Nie mamy również gotowej przygody.

Aby jeszcze bardziej zagłębić się w świat D&D można sięgnąć po Dungeons & Dragons: Księgę Potworów oraz Dungeons & Dragons: Przewodnik Mistrza Podziemi.

Dungeons & Dragons – świat

W odróżnieniu od innych gier fabularnych, jak Zew cthulhu czy Warhammer, setting czyli świat D&D traktowany jest jako „wymienna” część gry. Chodzi o to, że w oparciu o mechanikę gry, można osadzić go w różnych realiach. Istnieje masa gotowych settingów. Przykładem mogą być:

postapokaliptyczny Dark Sun, Ravenloft, czyli mroczny świat gotyckiego horroru czy Rokugan, który osadzony jest w bardziej orientalnych, samurajskich klimatach. Różnią się one stopniem umagicznienia, atmosferą i rodzajem postaci. Oczywiście nie trzeba korzystać z gotowych settingów, można wymyślić własny!

Dungeons & Dragons – rozgrywka

Na graczy składa się drużyna czyli odgrywane postaci oraz Mistrz Podziemi. Podczas sesji każdy gracz kieruje działaniami swojej postaci i opisuje jej interakcje z innymi bohaterami. Cała oś fabularna rozgrywki określona i prowadzona jest przez Mistrza Podziemi. Wszystkie rozgrywki składające się na historię zwane są kampanią. Do gry potrzebne są podręczniki, kości oraz karty postaci. W nowszych edycjach można również używać figurek, jednak nie jest to konieczne.

Zasady gry obejmują szereg tematów, które brane są pod uwagę podczas gry: stosunki społeczne, użycie magii, walka, a nawet oddziaływanie na środowisko.

Dungeons & Dragons – mechanika

Do współczynników postaci, które przed rozpoczęciem rozgrywki trzeba uzupełnić należą: Siła, Budowa, Zręczność, Inteligencja, Mądrość, i Charyzma. Przypisywanie statystyk może odbyć się na podstawie listy lub można je kupić za punkty. Z dostępnych ras postaci wymienić można człowieka lub elfa, a z klas (czyli zajęć) wojownika czy czarodzieja. Należy również określić charakter i wybrać umiejętności oraz atrybuty.

Wszelkie wypadki losowe określane są na podstawie rzutu kośćmi. W D&D używa się wielościennych kości takich jak: k4, k6, k8, k12, k20 oraz dwie kości k10.

Rozgrywka polega na tym, że gracze opisują działania swoich postaci, a Mistrz Gry odpowiada,

jaki jest rezultat. Wraz z przebiegiem gry postaci się rozwijają. W tym procesie ważną rolę odgrywają Punkty Doświadczenia, ponieważ to one zapewniają postaci podwyższenie umiejętności.

Seriale i filmy w uniwersum Dungeons & Dragons

Z seriali animowanych wymienić można amerykańską produkcję Lochy i Smoki. Sześcioro nastolatków poprzez kolejkę w parku rozrywki, trafiają do średniowiecznej krainy wypełnionej magią i fantastycznymi zwierzętami.

Ciekawą produkcją jest serial internetowy Critical Role, w którym grupa profesjonalnych aktorów głosowych gra w Dungeons & Dragons.

Z produkcji filmowych wymienić można Lochy i Smoki oraz Lochy i smoki: Klątwa smoka, które nie odbiły się szerokim echem. Głośną premierą za to będzie Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves. Za scenariusz odpowiedzialni są twórcy między innymi Spider-Man: Homecoming. Film w kinach ukaże się w marcu 2023 roku. Za produkcję odpowiada Paramount i eOne, a także Hasbro, które poprzez Wizards of the Coast obecnie wydaje grę Dungeons & Dragons.

Mówiąc o serialach nawiązujących do D&D, nie można zapomnieć o Stranger Things. To właśnie w tego kultowego RPG-a grają bohaterowie w pierwszym odcinku.

[Aktualizacja]

W 2023 Dungeons & Dragons doczeka się wreszcie produkcji blockbustra produkcja nazywać się będzie Dungeons & Dragons: Złodziejski honor w filmie zagrają Michelle Rodriguez (Avatar, Resident Evil, Szybcy i wściekli), Chris Pine (Wonder Woman, W ciemność. Star Trek, A więc wojna), Justice Smith (Pokémon Detektyw Pikachu, Jurassic World: Upadłe królestwo) oraz Regé-Jean Page (Bridgertonowie, Zabójcze maszyny, Ocalona).

Książki ze świata Dungeons & Dragons

Nie ma książek, które bezpośrednio nawiązywałyby do świata D&D, jednak serii fantasy, które klimatem pasowałyby do tego uniwersum, można mnożyć. Trylogia Gildia Magów Trudi Canavan czy Droga Królów Brandona Sandersona. Nie zapominajmy o naszym podwórku i kultowym Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Gry komputerowe ze świata Dungeons & Dragons

W odróżnieniu od filmów, ilość gier komputerowych osadzonych w uniwersum D&D jest imponująca. Przede wszystkim można wymienić serię gier Baldur’s Gate, której akcja rozgrywa się w świecie Zapomnianych Krain, znanych z D&D. Na czwartej edycji Dungeons & Dragons oparta jest mechanika serii gier Neverwinter. Powstała również Planescape: Torment, która powstała na podstawie drugiej edycji D&D – Advanced Dungeons & Dragons. Podobnie jest w przypadku gry Icewind Dale, której pierwsza część również opiera się na bardziej zaawansowanej wersji D&D. Z pozostałych tytułów wymienić można Eye of the Beholder, Star Wars: Knights of the Old Republic oraz Świątynia pierwotnego zła.

Dungeons & Dragons – podsumowanie

Uniwersum Dungeons & Dragons oferuje fanom fabularnych gier RPG naprawdę dużo. Ilość kombinacji światów i postaci jest nieskończenie wielka. Mimo że pomysł jest prosty, struktura systemu jest głęboka i żeby zapoznać się z wszystkimi możliwościami, jakie daje D&D trzeba poświęcić na niego trochę czasu. Jednak zapewniamy, że gra jest warta świeczki!

 

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners