Conan - RPG - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw

lubiegrac poradniki Co to jest RPG? Gry fabularne od podstaw Conan - RPG - Co to jest RPG? Gry fabularne od podstawautor:redaktor

Conan RPG to seria podręczników gry fabularnej oparte na popularnej serii Roberta E. Howarda opowiadającego przygody tytułowego Conana barbarzyńcy. System oparty jest na ciekawej autorskiej mechanice. Pozwala on graczom, zwiedzić cały świat opisany w książkach Roberta E. Howarda.

Historia - Conan barbarzyńca (Conan the barbarian)

Zgodnie z książkami, Conan miał żyć około 10 000 lat temu erze hyboryjskiej. Urodził się w Cymerii, wśród plemion barbarzyński. Lud Conana zwany Cymeryjczykami to potomkowie Atlantydów. Niestety ze względu na katastrofę którą nawiedziła Atlantydę, cała technologia przepadła. Według map zamieszczanych w książkach, Cymeria położona jest w europie.

Jak wyglądał cymeryjczyk

Lud Cymerjski posiadał ciemne włosy i jasne oczy. Co nieszczególnie ich wyróżniało na tle innych barbarzyńców. Cymeryjczycy to plemiona wojowników, ich waleczność i butność była tak wielka, że szukali sporów na zew. i wewnątrz własnych terenów. Przez co bardzo często dochodziło do walk klanów. Tereny zamieszkiwane przez Cymeryjczyków to ziemie surowe i zimne, raczej górzyste.

Losy Conana

Conan jak na prawdziwego wojownika przystało urodził się na polu bitwy. Już w młodzieńczym wieku oznaczał się wielką siłą i walecznością. W późniejszych latach podczas jednej z potyczek, Conan zostaje uprowadzony. Po udanej uciecze, Conan dociera do Arenjunu miasta złodziei. Gdzie przez jakiś czas żyję i zarabia na życie jako złodziej.

W późniejszych latach Conan dołączał do różnych armii i walczył w wielu bitwa. Podczas swoich podróży również zmierzył się z wieloma potworami które wtedy zamieszkiwały ziemie.

Po wielu latach walk i tułaczki Conan występuje na czele buntu przeciwko Aquilonii po czym zostaje królem całej Aquilonii, która dzięki jego rządom staje się najpotężniejszym krajem.

 

Książki i opowiadania Roberta E. Howarda

 

Polskie wydawnictwa nie wydają już conana tak jak było to w latach 90 gdzie ukazało się aż 9 tomów przygód Conana barbarzyńcy.

9 tomów o których wspominam wyżej to:

  1. Conan

  2. Conan z Cymerii

  3. Conan Pirat

  4. Conan Obieżyświat

  5. Conan Ryzykant

  6. Conan Korsarz

  7. Conan Wojownik

  8. Conan Uzurpator

  9. Conan Zdobywca

Filmy z świata Conan barbarzyńca

Na podstawie książek Roberta E. Howarda powstały trzy filmy akcji. Jeden serial animowany i jeden telewizyjny. Największą popularnością cieszyły się filmy, gdzie w postać Conana wcielał się Arnold Schwarzenegger. Filmy z Arnoldem w roli głównej miały tytuł Conan barbarzyńca (Conan the barbarian) oraz Conan Niszczyciel.

Oba filmy bazowały na opowiadaniach Roberta E. Howarda i są dosłownie osadzone w tym świecie. Pierwszy film nakręcono w 1982 roku.

Ze względu na ogromny sukces Conana w kinach. W latach 90 powstało kilka filmów o podobnej tematyce. Wypadało by wymienić Czerwoną Sonie ("Red Sonja") gdzie z jednych ról również odegrał Arnold Schwarzenegger. Również, można wspomnieć film The Barbarians który okazał się klapą i zarobił jedynie 800 tyś dolarów w porównaniu z Conanem który zarobił 79 milionów dolarów.

W 2011 roku powstał jeszcze jeden film pod tytułem Conan barbarzyńca (Conan the barbarian) w wersji 3D gdzie w role Conan wcielił się sam Jason Momoa. Film opowiada historie Conana na nowo ale wiernie oddaje klimat. Nie jest to kontynuacja przygód Conana z filmów z 1982. Film zarobił 48 milionów dolarów na całym świecie, więc nie przebił sukcesu pierwowzoru.

Conan gra fabularna

W 2022 CopCorp wydaje polski podręcznik główny do gry rpg Conan: Przygody w erze niewyśnionej. Gra fabularna bazująca na świecie opisanym w książkach Roberta E.H. . Conan: Przygody w erze niewyśnionej ma być czystą zabawą w świecie fantasy. Jako że cały gatunek uznawany jest za kategorie magi i miecza. W samej grze można na trafić na elementy czarów czy też magii. Choć w przeważającej części jest są to brutalne walki za pomocą przeróżnych broni białych.

Gra fabularna Conan oparta jest na system 2D20 czyli podstawowy rzut to rzut dwoma kościami dwudziesto ściennymi.

Choć podręcznik nie jest jeszcze dostępny. W sieci można odnaleźć pierwsze nagrania z sesji. Prezentowany system wydaje się skomplikowany ale też z wieloma możliwościami.

Urokiem rozgrywki tej gry RPG jest zabawa w świecie gdzie nasi bohaterowie są prawdziwymi tytanami. Jest to typowe heroic fantasy. W przeciwieństwie do Warhammera w Conan: Przygody w erze niewyśnionej nie ma mrocznego klimatu. Choć oczywiście Mistrz Gry może go stworzyć. Świat jest bardziej nastawiony na heroiczne wyczyny rodem z filmu akcji.

Opinie na tą chwile na temat samej rozgrywki są bardzo pochlebne. Może to być miała odmiana dla fanów.

 

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners