Globalny niedobór chipów komputerowych „osiąga punkt krytyczny”

lubiegrac news Globalny niedobór chipów komputerowych „osiąga punkt krytyczny”
Globalny niedobór chipów komputerowych „osiąga punkt krytyczny”



MartaM | 24 marca 2021, 10:22

Podczas gdy osną ceny konsumenckie, niedostatek półprzewodników spowalnia produkcję od Samsunga po Forda.

Konsumenci stoją w obliczu wzrostu cen i defucytu różnych  produktów, od telewizorów i telefonów komórkowych po samochody i konsole do gier, w miarę wzrostu światowego niedoboru półprzewodników.

Niedobór chipów, niejako „mózgów” każego urządzenia elektrycznego na świecie, stale się pogarsza od zeszłego roku.

Początkowo problemem było tylko chwilowe opóźnienie dostaw, ponieważ fabryki zostały zamknięte, przy pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Jednakże pomimo powrotu produkcji do normy, nowy wzrost popytu powodowanym zmieniającymi się nawykami napędzanymi przez pandemię oznacza, że ​​obecnie osiąga ona punkt kryzysowy.

Producenci samochodów inwestujący w zaawansowane technologie, wzrost sprzedaży telewizorów i komputerów domowych oraz wprowadzenie nowych konsol do gier i telefonów komórkowych obsługujących 5G - wszystko to napędzało popyt.

Ford niedawno odwołał zmiany w dwóch fabrykach samochodów oznajmiając, że zyski mogą spaść w tym roku nawet o 2,5 miliarda dolarów z powodu niedoborów chipów, podczas gdy Nissan pracuje na biegu jałowym w fabrykach w Meksyku i USA. General Motors powiedział, że może stracić na 2 miliardy dolarów.

W zeszłym miesiącu Sony, które w ciągu ostatniego roku wraz z innymi producentami konsol borykało się z niedoborami zapasów, może nie osiągnąć celów sprzedażowych nowego PS5 z powodu problemu z dostawami półprzewodników. Według oświadczenia od Microsoft Xbox, problemy z dostawami utrzymają się co najmniej do drugiej połowy roku.

Nawet niezrównane Apple, firma o wartości 2 bilionów dolarów i największy na świecie nabywca półprzewodników, wydający 58 miliardów dolarów rocznie, był zmuszony opóźnić wprowadzenie na rynek bardzo głośnego w mediach iPhone'a 12 o dwa miesiące w zeszłym roku z powodu wspomnianego deficytu.

Zobacz także: Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X3 ma zapewnić

graczom sporą wydajność i efektowny styl!

Jednak najbardziej wymownym przykładem kryzysu półprzewodników jest Samsung, drugi po Apple pod względem wielkości nabywca chipów na świecie. Na początku tego tygodnia firma stwierdziła, że ​​może być zmuszona odłożyć premierę swojego high-endowego smartfona z tego powodu, mimo że jest również drugim co do wielkości producentem chipów na świecie. 

Według Neila Camplinga, analityka ds. Mediów i technologii w firmie Mirabaud

 Chipy są wszystkim. Mamy tu do czynienia z doskonałą burzą czynników podaży i popytu. W zasadzie istnieje nowy poziom popytu, za którym nie można nadążyć, wszyscy są w kryzysie, a sytuacja się pogarsza.

To niewiarygodne, że Samsung sprzedaje innym półprzewodniki za 56 miliardów dolarów, a sam zużywa ich za 36 miliardów dolarów, i ogłasza,  że ​​być może będzie musiał opóźnić wprowadzenie jednego ze swoich produktów

Wygląda na to, że niedobór chipów będzie się utrzymywał jeszcze przez jakiś czas. Uruchomienie złożonych fabryk produkujących półprzewodników może zająć nawet dwa lata, a producenci są w trakcie procesu znacznego podnoszenia cen po raz drugi w ciągu niecałego roku. Co ciekawe, wzwiązku z kryzysem, Intel inwestuje 20mld USD w budowę dwóch fabryk tak bardzo potrzebnych teraz układów scalonych w Arizonie, USA.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: https://www.theguardian.com/business/2021/mar/21/global-shortage-in-computer-chips-reaches-crisis-point

Tagi: samsung, Apple, Sony,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners