Najciekawsze premiery gier planszowych w 2023 roku

lubiegrac publicystyka Najciekawsze premiery gier planszowych w 2023 roku
Najciekawsze premiery gier planszowych w 2023 roku



redaktor | 30 sierpnia 2022, 07:10

Rynek gier planszowych coraz bardziej się rozwija. Przyszły rok, pod względem nowości w świecie planszówek, wygląda naprawdę obiecująco. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze premiery.

Poniżej prezentujemy wam 5 planszówek, które w 2023 roku zawitają na półki polskich graczy. A propozycje są naprawdę różnorodne. Walka w świecie koszmarów, zwiedzanie mrocznych lochów, budowanie własnych ekosystemów i dbanie o rafy kolorowe, a nawet bitwa o panowanie nad Rzymskim Imperium! Przyjrzyjmy się bliżej tym propozycjom.

Nightmare Cathedral – czyli planszówka w stylu Beksińskiego

nightmare-cathedral 

Nightmare Cathedral to strategiczna gra stworzona przez Błażeja Kubackiego, której wydawcą jest Czacha Games. Liczba graczy wynosi od 1-4, a sama rozgrywka zajmuje około 60 minut. Gra dedykowana jest dla osób w wieku 14+. Inspiracją dla autora stały się obrazy Zdzisława Beksińskiego.

Każdy gracz wciela się w swojego marzyciela. Zasadniczą fazą gry jest zbudowanie tytułowej katedry. Ukończenie budowy uwalnia uosobienia prawdziwych koszmarów.

Nightmare Cathedral opiera się na mechanizmie kontroli obszarów, gracze poruszają się z punktu do punktu. Gra podzielona jest na dwa etapy. W czasie powstawania katedry, gromadzimy zasoby, budujemy twierdze oraz ustalamy plan, który pozwoli przetrwać nam kolejny etap gry, gdy pojawią się już wspomniane koszmary.

W trakcie rozgrywki realizujemy cele i zyskujemy Punkty Zwycięstwa, które potrzebne są na koniec gry. Oprócz tego, gracze posiadają swoje jednostki, które wchodzą w konflikty z jednostkami przeciwników, dzięki czemu awansujemy na torze rytuałów.Z akcji, które gracze mają do wyboru można wymienić: akcję rozwoju, przygotowania rytuału, przywołania, fortyfikacji oraz ruchu.

Niewątpliwie najbardziej imponującym aspektem gry jest jej wykonanie. Mroczna i niepokojące wizje Beksińskiego zostały genialnie przełożone na planszę, a szczegółowo wykonane figurki naprawdę robią wrażenie. Gracze na pewno nie będą mieli problemu wczuć się w surrealistyczny świat koszmaru, jaki oferuje Nightmare Cathedral.

Ziemia – wyhoduj własny ekosystem

Stworzona przez Maxime Tardif, Ziemia, wydana zostanie przez Lucky Duck Games. Gra przeznaczona jest dla graczy od 13 roku życia. W rozgrywce udział może brać od 1-5 graczy, a czas gry szacowany jest na 45-90 minut.

Podobnie jak Nightmare Cathedral, Ziemia również opiera się na rozbudowywaniu tableau, dobieraniu kart, a także wyborze akcji.

Już początek gry sprawia, że ilość kombinacji oraz możliwości, w jaki sposób może wyglądać rozgrywka jest ogromna. Każdy gracz zaczyna bowiem z innym zestawem kart. Do wyboru mamy kart wyspy, klimatu oraz ekosystemu.

W trakcie rozgrywki, gracze sieją rośliny, rozwijają tereny, starając się przyciągnąć zwierzęta. Dzięki takim ruchom możemy zdobyć bonusowe punkty. Oprócz tego, mamy do wyboru 4 rodzaje akcji. W swojej turze aktywny gracz wybierając konkretną akcję czerpie z niej główne korzyści, podczas gdy pozostali gracze przyjmują pomniejsze benefity. Dalej następuje aktywacja kart na planszy gracza, które pasują kolorem do wybranej akcji.

Jeśli podoba wam się wizja tworzenia własnego ekosystemu, koniecznie zainteresujcie się tą premierą!

Brzdęk: Katakumby – tym razem zwiedzimy lochy!

Clank-Catacombs 

Dla fanów gier z serii Brzdęk mamy dobrą wiadomość. W 2023 premierą ma mieć kolejna gra z tego uniwersum czyli Brzdęk: Katakumby. Jest to na razie tytuł roboczy, więc ostatecznie może on brzmieć nieco inaczej. Autorem ponownie jest Paul Dennen, a wydawcą Lucrum Games. Liczba wymaganych graczy to 2-4, czas jednej rozgrywki wynosi 45-90 minut, a sama gra dedykowana jest dla osób od 13 roku życia.

W tej części, gracze udają się do tajemniczych oraz niebezpiecznych katakumb. To właśnie tam grasuje smok Umbrok Vessna.

W trakcie rozrywki będziemy rozbudowywać obszary, ponieważ mechanika gry opiera się na modularnej planszy. Ponadto gracze zwiedzając mroczne lochy przesuwać się będę z punktu do punktu. Pojawią się takie elementy, jak portale, które przeniosą graczy w jeszcze głębsze i bardziej niebezpieczne rejony podziemi, a także prześladujące duchy czy w końcu więźniowie czekający na ratunek.

Warto podkreślić, że jest ona kompatybilna z innymi dodatkami z serii Brzdęk, zatem bez problemu można łączyć zestawy ze sobą.

 

Caesar!: Seize Rome in 20 minutes – zdobądź starożytne Imperium!

ceasar 

To propozycja dla graczy, którzy preferują krótsze rozgrywki. Czas, jaki potrzebujemy, żeby zdobyć Rzym, jak informuje tytuł, wynosi 20 minut. Jego to gra przeznaczona dla 1-2 graczy, a zalecana jest dla osób powyżej 14 roku życia. Twórcą gry jest Paolo Mori, natomiast polskim wydawcą Nasza Księgarnia.

Caesar!: Seize Rome in 20 minutes to gra strategiczna, która osadzona została w czasach starożytnego Rzymu. Na przeciwko siebie stanie dwóch najsłynniejszych dowódców – Juliusz Cezar oraz Pompejusz. To właśnie w nich wcielą się gracze. Głównym zadaniem jest poprowadzenie swoich wojsk ku zwycięstwu.

Mechanika gry opiera Sieną ruchu po obszarach. Na początku rozgrywki gracze dobierają żetony, reprezentujące ich oddziały i rozmieszczają je na prowincjach. W trakcie gry przeciwnicy starają się rozstrzygnąć konflikt na danym obszarze oraz zyskać taktyczną przewagę.

Caesar!: Seize Rome in 20 minutes polecane jest dla graczy lubiących szybkie dynamiczne rozgrywki bitewne, które oparte są na strategii. Szczególnie spodoba się fanom historii starożytnego Rzymu.

Ecosystem: Coral Reef – zanurz się i rozwijaj rafę koralową!

Pozostając przy krótszych rozgrywkach warto wspomnieć również o Ecosystem: Coral Reef. Jeśli polubiliście się z Ekosystemem na pewno spodoba wam się druga część tej karcianki. W Ecosystem: Coral Reef może grać 1-6 graczy, a czas rozgrywki wynosi około 20 minut. Jest to również propozycja przeznaczona dla młodszych, ponieważ zalecana jest dla graczy powyżej 10 roku życia.

Jeśli chodzi o mechanikę gry to została ona zachowana. Jest to draft kart, które wykłada się w siatce 4x5, przy czym trzeba uważać na ich wspólne zależności. Jednak, w odróżnieniu od pierwszej wersji gry, w Ecosystem: Coral Reef mamy inną scenerię oraz sposób punktowania. Tworzymy łańcuchy pokarmowe, gdzie punktowany jest najsłabszy element, trzeba więc dbać o równomierny rozwój rafy.

Jeśli lubicie szybkie karcianki w wodnych klimatach, a pierwsza edycja – Ekosystem – przypadła wam do gustu, to warto zaopatrzyć się w Ecosystem: Coral Reef.

Wymienione planszówki swoją premierę będą miały już w przyszłym roku. Jest więc na co czekać! Jak się podobają wam wybrane przez nas propozycje? Jakie inne gry powinny znaleźć się na powyższej liście?

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Tagi: gra,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners