Poradnik: Mity dotyczące kart pamięci - Jak wygląda prawda?

lubiegrac poradniki Poradnik: Mity dotyczące kart pamięci - Jak wygląda prawda?



autor:

002
 
Dzięki uprzejmości firmy ADATA mieliśmy okazję do zaznajomienia oraz zweryfikowania mitów dotyczących kart pamięci. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
 
W poniższym wpisie obalone zostanie 5 mitów, które przywiązały się do tematyki obsługi tych urządzeń i ich możliwości działania w dłuższej oraz krótszej perspektywie.
 
Słaba konstrukcja? To nieprawda!
 
Karty pamięci SD oraz microSD kojarzą nam się niekiedy z bardzo małym rozmiarem oraz plastikiem, który nie zawsze musi być wytrzymały. Tak prezentuje się jednak mit, ponieważ kompaktowość nie wpłynęła na na jakiekolwiek obniżenie odporności na zalanie, pył czy pole magnetyczne, a nawet na rentgenowskie promieniowanie. Wyładowania elektrostatyczne czy ekstremalne temperatury? To nic strasznego, przy czym -25 °C to wartość, która o wiele częściej pojawia się w Polsce.
 
Obecnie producenci dbają także na zapewnienie większej ochrony danych, korekcji ewentualnych błędów przy zapisie czy nawet dostępne są także przełączniki blokujące zapis.  
 
Aplikacje na karcie pamięci spowalniają działanie?
 
Wśród części użytkowników pojawiły się wątpliwości dotyczące tego czy przypadkiem instalowanie aplikacji na kartach pamięci nie powoduje spowolnienia. Rzeczywistości pokazuje, że nie jest to do końca prawda. Tego typu problemy czasem pojawiały się, ale jakiś czas temu postawiono na standard A2 (Application Performance Class 2), mający zapewnić bezpieczeństwo przy tego typu operacjach. Komunikacja jest lepsza, stabilność udało się zachować, dzięki czemu wszystko razem złożyło się w świetną całość.
 
Tylko pojemność się liczy! No nie do końca...
 
Zdecydowana większość użytkowników stawia na dużą wolną przestrzeń, przy czym warto dobrze się zastanowić przed zakupem, ponieważ poszczególne modele posiadają pewne rozwiązania, które lepiej się spisują w przypadku kamery czy aparatów, a inne będą skuteczniejsze w przypadku smartfonów.
 
Aby tego uniknąć należy odpowiednio określić swoje potrzeby, a następnie sprawdzić, które modele najlepiej się spisują, dzięki zastosowanym technologiom oraz rozwiązaniom. Istotna będzie także wydajność oraz krótkie opóźnienie.
 
Pełna kompatybilność? To absolutny mit!
 
O ile wizualnie poszczególne modele microSD i SD nie różnią się od siebie, o tyle to co w nich znajdziemy jest całkowicie osobną kwestią. Różnice dotychczasową nie tylko wspomnianej pojemności, ale także zabezpieczeń. Wśród nich znajdziemy: SD (Secure Digital), SDHC (Secure Digital High Capacity) oraz SDXC (Secure Digital Extended Capacity).
 
SDXC nie poradzi sobie w urządzeniach SDHC, te nie będą działały dalej tak dobrze z SD. To teoretycznie sprawy oczywiste, lecz bez wątpienia trzeba po prostu o tym pamiętać.
 
Zapisanych danych nie można ot tak przerzucać
 
Wielu użytkowników uważało, że można zapisane na kartach dane przenosić pomiędzy urządzeniami bez absolutnie żadnych problemów. Nie zawsze także się dzieje, ponieważ niekiedy występują pewne zmiany związane nawet z tak prozaicznymi kwestiami jak nazwy folderów. Przy tego typu operacjach pojawia się problem w postaci błędów z wykorzystaniem czy nawet utraty danych. Inna struktura bywa nawet niebezpieczna dla naszych plików.
 
Aby tego uniknąć należy wcześniej zabezpieczyć cenne cyfrowe przedmioty w taki sposób, aby ich nie stracić. Kopie zapasowe to po prostu niezwykle istotna sprawa. 
 
Słowem podsumowania...
 
Niezwykle istotną kwestią dotyczącą kart pamięci i ich działania jest odpowiedni dobór karty, która powinna móc się pochwalić odpowiednim działaniem zgodnie z własnymi potrzebami. Zapomnieć nie można także o dbaniu o zapisane dane oraz o kopiach zapasowych.

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners