Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD do gier?

lubiegrac poradniki Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD do gier?



autor:

plextor_rgb

Dyski SSD coraz mocniej wypychają z rynku starszą generację dysków talerzowych, którą wielu z Was doskonale kojarzy ze skrótu HDD. Wobec zbliżającej się nowej generacji konsol i co za tym idzie, zmianie sprzętu u wielu z nas dobrze jest bliżej przyjrzeć się, co warto wybrać i dlaczego nowa technologia godna jest dopłacenia.

Rozpocznijmy od tego, że generalna cena dysków SSD obniżyła się i już w tej chwili może spokojnie konkurować ze starszym technologicznie odpowiednikiem. Oczywiście różnica wciąż jest obecna,  w związku z czym warto bliżej poznać różnice. Na rynku dostępne już teraz są modele oferujące SSD z interfejsem SATA o pojemności 512 GB w cenach rozpoczynających się od 300 złotych. Modele SSD wspierające M.2 kosztują jeszcze trochę drożej, jednakże w tym wypadku jest to kierunek, który powinni obrać sobie gracze.

Nie warto oszczędzać na pojemności... Pojemność dysku SSD do grania

Mając na myśli przyszłość, należy w głowie mieć fakt znacząco zwiększającego się zapotrzebowania na pojemność, ponieważ gry są coraz "cięższe" o czym świadczą najnowsze odsłony serii Call of Duty czy Red Dead Redemption 2, które operują już w okolicach 100 GB. 

Dyski SSD potrafią o wiele szybciej zapisywać oraz wczytywać dane z dysku względem HDD. Konstrukcja w oparciu o komórki umożliwia szybsze uruchamianie systemu, aplikacji, skrócenie czasu wczytywania czy przenoszenia danych. HDD nie radzi sobie tak dobrze także w kwestii instalowania np. gier, przy których można zaoszczędzić sporo czasu. Rzecz jasna nie są to różnice spektakularne na papierze, jednakże ich wpływ na wygodę i kulturę pracy okazuje się istotny także w kwestii codziennych aktywności czy pracy związanej z obróbką zdjęć czy filmów.

Firma Plextor zdecydowała się na przetestowanie i sprawdzenie różnic pomiędzy poszczególnymi generacjami, które potwierdzają, że można "uzyskać" prawie 19 sekund, a w przypadku ostatniego DOOM-a to nawet zaoszczędzone 52 sekundy!
 
plextor_gaming
 

Dyski SSD to nie tylko wydajność, to także nowoczesne rozwiązania w kwestii poboru prądu oraz zarządzania przestrzenią w obudowie. Niektóre modele są naprawdę ładne i przystosowywane są tak, aby móc je schować odpowiednim miejscu, zachowując porządek od wszędobylskich kabli. 

Jakie mity są kompletną bzdurą?

Opowieści o tym, że SSD wpływają na wydajność w kontekście ilości klatek na sekundę to absolutna bzdura, która nie ma żadnego potwierdzenia. Wykonany test w oparciu o 7 gier potwierdza, że różnice są minimalne oraz nie wywodzą one poza granicą pomiarowego błędu.

Dlaczego warto dopłacić do dysku SSD?

Pomimo tego, że wybór nowszej technologii nie jest istotny dla wydajności w kontekście gier i co za tym idzie w zwiększeniu ilości klatek na sekundę, to mimowolnie warto to zrobić. Szczególnie przydatny i opłacalny będzie to wybór dla osób, które nie chcą się męczyć z długimi czasami wczytywania czy uruchamiania gier i aplikacji. Warto wybrać SSD także w kontekście chęci nagrywania swojej rozgrywki, którą będzie można szybciej i skuteczniej edytować oraz zapisywać.

Dysk SSD do grania - SATA czy NVMe?

Przy okazji zakupu dysku SSD do grania warto rozważyć czy zakupić SSD-ka w oparciu o moduł SATA czy też NVMe. W przypadku pierwszego wariantu możemy liczyć na sporą kompatybilność oraz niską cenę, z drugiej NVMe oraz następy to już zdecydowanie, zdecydowanie lepsza wydajność, szybkość wczytywania danych oraz możliwości niedostępne na poprzednich generacjach pamięci.

SATA vs NVMe – wady i zalety

  • Zalety dysków SATA:
    • Format SATA ma długą historię obsługi różnych urządzeń oraz formatów, zachowujac wciąż wielką kompatybilność.
    • SATA oferuje niską cenę i wysoką pojemność jak na stoją atrakcyjniejszą cenę. Jednocześnie możemy tam zachować istotne dla nas informacje, do których chcemy mieć w miarę szybki dostęp.
  • Wady dysków SATA:
    • Jest to najwolniejszy protokół transferu pamięci masowej (SSD), przeznaczony dla komputerów starszych generacji.
    • Niektóre M.2 nadal posiadają złącza SATA i zestaw poleceń, przez które te urządzenia działać będą znacznie wolniej.
    • Maksymalny transfer wynikający z zastosowania protokołu SATA III to 6 Gbit/s, nie nadaje się on do zastosowań skupionych na absolutnie najszybszym wczytywaniu treści.

  • Zalety dysków NVMe
    • Przesyłanie danych z nośnika pamięci do procesora hosta trwa krócej, a protokół NVMe jest znacznie lepszym wyborem do pracy przy bardzo intensywnym przetwarzaniu sporych ilości danych.
    • NVMe charakteryzuje się drastycznym zmniejszeniem opóźnień, uzyskując lepsze ciągłe transfery i spójniejsze przesyłanie danych.
    • Format M.2 NVMe ma mały rozmiarami, mieszcząc się spokojnie także w konsolach czy laptopach, a nawet ultrabookach.
    • Porównywalna cena do rozwiązań opartych o SATA (z nielicznymi wyjątkami).
  • Wady dysków NVMe
    • NVMe nie są najbardziej opłacalne wyborem w przypadku przechowywania bardzo dużej ilości danych (np. w centrach danych).
    • Dyski NVMe nie nadają się do starszych urządzeń, nie ma też zbyt dużego wsparcia dla starszych generacji NVMe (a niekiedy nawet gniazda!), przez co modernizacja systemu pamięci masowej może być bardzo mało prawdopodobna.
    • Wydobycie danych w razie uszkodzenia dysku jest niezwykle trudne oraz drogie. Być może najważniejsze informacje oraz pliki warto trzymać jednak na starym, dobrym HDD.

 

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners