Dyski SSD są strasznie drogie? To pytanie jest już nieaktualne!

lubiegrac poradniki Dyski SSD są strasznie drogie? To pytanie jest już nieaktualne!



autor:

plextor1
 
Dyski SSD w ostatnich latach mają szczęście bycia coraz bardziej popularnymi nośnikami danych w wielu komputerach. Dotychczas blokadą dla wielu osób była wysoka cena, jednakże obecnie ten stan rzeczy został poprawiony i prezentuje się o wiele lepiej. Półprzewodniki krok po kroku stają standardem, dostępny w atrakcyjnej cenie. Co obala mit strasznie wysokiej ceny. 

Czy wciąż ceny dysków SSD są wysokie? Co było przyczyną?

W chwili obecnej możemy powiedzieć, że tego typ rozwiązanie stanowi jedno z najtańszych rozwiązań w celu przyspieszenia codziennej pracy naszego urządzenia. Początki dla SSD, nie były łatwe, ponieważ wspomniane nośniki gdy pojawiły się na rynku, były bardzo dogie, a ich koszt przewyższał możliwości "zwykłych" użytkowników. Tak też to trwało przez długi czas, jednakże niedobory pamięci NAND flash w końcu przestały obowiązywać, a technika umożliwiła wydajniejszą produkcję, dzięki czemu koszt produkcji znacznie zmalał.
 
W pierwszym kwartale 2017 roku serwis TrendFocus ogłosił, że w ciągu roku ceny dysków SSD wzrosły nawet o 36 procent! W tamtym okresie zakup tego typu nośnika stanowił niemałą inwestycję.
 
Dla przykładu, w marcu 2017 roku za o nośnik pojemności 512 GB trzeba było zapłacić w granicach 1100/1200 złotych. Czterocyfrowe ceny były straszakiem dla osób, które chciały przenieść się na szybszy odpowiednik. W związku z czym w tamtym okresie decydowano się na zakup dysków HDD, któe były tańsze o kilkaset złotych. 
 
W tamtym okresie już pojawiały się analizy i przewidywania, że w przeciągu mniej więcej dwóch lat dojdzie do zmiany, a co za tym idzie ceny dla wszystkich użytkowników staną się o wiele atrakcyjniejsze. Jak widać obecnie okazało się to całkowitą prawdą i zrealizowało się to punkt po punkcie. 

Rewolucja na rynku dysków SSD już trwa?

Miniony, 2018 rok okazał się przełomowy w efekcie czego już w marcu na rynku pojawił się flagowy model dysku marki Plextor - M9Pe(Y), za którego wersję o pojemności 512 GB trzeba zapłacić około 950 zł. A już pięć miesięcy później, w sierpniu, cena spadła o całe 300 zł. Dziś możemy go zakupić już za niespełna 600 złotych. W tym wypadku mowa o nośniku, który korzysta z interfejsu PCI-E x4 i pozwolił uzyskać zapis w granicach 3200 MB/s i odczyt oscylujący wokół 2000 MB/s.
 
Przy okazji zdecydowanie tańsze stały się także dyski SSD korzystające z protokołu SATA III. Są one 4-krotnie wolniejsze, ale wystarczają jeśli chcemy nadać drugie życie wysłużonemu komputerowi. Obecnie za wersję dysku o pojemności 120 GB zapłacimy możemy niespełna 100 złotych, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia.
 
Pamięci NAND flash tanieją w niezłym tempie co udało się uzyskać za sprawą kości 3D TLC, które są w stanie uzyskać większą pojemność na każdą komórkę. Taki fundament przełożył się na obniżenie ceny dysków SSD, które są w niezłych wariantach dostępne za niespełna 100 złotych, a za 200 można być spokojnym o cyfrowe przedmioty na wiele lat. W tej chwili warto trochę dołożyć, aby móc 

Dyski SSD będą tańsze w 2019 roku?

Zdaniem analityków już w tym, 2019 roku ceny po raz kolejny pójdą w dół. Nie są jeszcze znane szczegóły, jednakże z pewnością pomoże ku temu także zapowiedź nowych konsol od Sony i Microsoftu, które raczej będą korzystać z tego typu rozwiązania. Wobec aktualnie wysokich cen w branży i tak SSD zaliczy spadek ceny otwierając się na kolejne osoby. Już w tej chwili można się zdecydować na zaprezentowanie sobie takiego dysku, który może okazać się bardzo dobry zarówno dla graczy jak i dla osób operujących przy np. edycji filmów oraz zdjęć. 
 
W najbliższym okresie warto prześledzić kości QLC (Quad Level Cell), które są w stanie zapisać cztery bity informacji na pojedynczej komórce. W ten sposób producenci mają uzyskać jeszcze niższy koszt produkcji przy czym nie znane są jeszcze wyniki żywotności tego typu technologii. 
 
Tym samym wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że trudno mówić już o dyskach SSD jako drogich komponentach. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagającymi użytkownikami, odpowiedni nośnik można nabyć za naprawdę niewielką cenę - wręcz porównywalną z ceną dysków HDD. Nieporównywalne będą za to efekty przesiadki na SSD.

Komentarze :
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners