dodano: 2019-05-02 14:15:02
PC

CryoFall - Wrażenia z Wczesnego Dostępu, nietypowego survivalu

Autor: AnoX
CryoFall - Wrażenia z Wczesnego Dostępu, nietypowego survivalu
15°
0

Przetrwanie stało się ostatnio popularne, a co gdybyśmy mogli jeszcze się mocno rozwinąć? Zapraszamy do wrażeń z Wczesnego Dostępu CryoFall!
 
Najnowsza produkcja wywodząca się z gatunku gier akcji i koncentrująca się na przetrwaniu,  Cryofall, to pod pewnymi względami kolejny krok po Don't Starve. AtomicTorch Studio zabiera nas do ograniczonego obszaru, gdzie rozpoczynamy z niczym i musimy wywalczyć sobie odpowiednie narzędzia i zasoby, które będziemy wykorzystać do podstawowych potrzeb. Następnie musimy się przygotować do zapewnienia sobie bezpiecznego kawałka ziemi, aby tam ustawić swój dom. Wykonujemy pierwsze kroki i powoli uczymy się tego jak przetrwać oraz co może na nas czekać tuż za rogiem.
 
Rozgrywka od pierwszych chwil jest bardzo prosta oraz satysfakcjonująca, dzięki czemu nawet poszukiwanie patyków i kamieni okazuje się przyjemne, choć nie można nie zauważyć, że posiadanie podstawowych narzędzi znacznie usprawnia cały proces. Deweloperzy postawili na dość ciekawy i "aktywny" model rozwoju, dzięki czemu przez cały czas możemy się cieszyć z czegoś nowego, czasami trafi nowa umiejętność, a może jakiś wyjątkowy surowiec lub sprzęt, dzięki czemu od razu stawiamy sobie kolejne cele do zrealizowania.
 
Szczególnie efektownie prezentuje się kwestia postępu technicznego, dzięki czemu rozpoczynamy z nożykiem czy z siekierką z kamienia, ale z czasem możemy się wyposażyć nie tylko w muszkiet, ale także i o niebo bardziej zaawansowane technologicznie bronie czy sprzęty. To wszystko umożliwia nam uzyskanie przewagi, jakże potrzebnej do obronienia się i swojej pozycji.
 
20190429172409_1
 
Niezadowalająca jest kwestia bezbronności w nocy, w efekcie czego możemy stracić prawie wszystko i zostać w przysłowiowych skarpetkach. Niestety ten model może odrzucić niektóre osoby. Do tego dochodzi również kwestia trochę irytująca, czyli uderzanie we własne budynki, przez co samodzielnie sobie szkodzimy. Oczywiście są to jedynie mini ataki bez większego znaczenia, jednakże jest to wyjątkowo niewygodne i nieprzyjemne. No ileż można sobie szkodzić ze względu na podwójne funkcje. Być może lepiej byłoby zablokować liczbę zadawanych obrażeń przez właściciela do zera?
 
Już na tym etapie bardzo spodobała mi się oprawa wizualna, która wykorzystuje lekko kreskówkowe elementy nadające całości gry atrakcyjną formę. CryoFall at s prezentuje się ciekawie, zapewniając nam przejrzystość, pewnego typu urok oraz łącząc to z niezłą jakością. Odniosłem wrażenie, że być może ma to na celu także łatwiejsze przeniesienie gry także na urządzenia mobilne, gdzie tego typu interfejs czy szczegółowość doskonale by się uzupełniały z tabletami oraz smartfonami. To jednak tylko przypuszczenia, które w niczym nie obniża solidnej jakości teksturom, dość dopracowanych obiektów oraz ładnym animacjom. Oświetlenie spisuje się okej, ale mam spore uwagi od cieni, które istnieją tak naprawdę tylko teoretycznie, to takie lekko interaktywne elementy, które są stałe i z rzadka się zmieniają. Nie wygląda to niestety atrakcyjnie, prezentuje się to tak naprawdę dość słabo.
 
 

Oprawa muzyczna nieźle uzupełnia tę wizualną, dzięki czemu możemy się nacieszyć przyjemną atmosferą, czemu towarzyszy także wzmocnienie napięcia w momentach, gdy stajemy do walki z przeciwnikami. Oczywiście są to głównie zwierzęta, lecz na późniejszym etapie nie brakuje także pojedynków z innymi graczami. Bardzo przydatne i dobrze zrealizowane zostały sygnały dźwiękowe, które jednoznacznie dają nam znać co się dzieje "w tle", czego się można spodziewać oraz co może nas czekać. 
 
20190429172451_1
 
20190429172224_1
 
CryoFall już w tej chwili zapewniło mi sporo zadowolenia oraz przyciągnęło mnie do zabawy, choć nie mogę zaprzeczyć, że możliwość zagrania tylko na wieloosobowych serwerach PvP, dość szybko kończyło moją zabawę frustracją. Niekiedy wiele możemy stracić, a mnie rozpoczynanie od zera nigdy nie bawiło. Jeżeli Wam to nie przeszkadza to bez wątpienia znajdziecie w tej grze sporo jakości i przyjemności z odkrywania oraz wykorzystywania kolejnych narzędzi, broni czy innego typu przedmiotów, dzięki którym będziemy się mogli pobawić różnego typu elementami. Zawartość jest z racji swojego etapu ograniczona, lecz przez kilka czy kilkanaście godzin będziemy mogli z zadowoleniem przemierzać ten świat przedstawiony. 
 
Produkcja zdecydowanie wyróżnia się dość ciekawym podejściem do rozwijania technologii, dzięki czemu będzie można wyraźnie zobaczyć jaki postęp udaje nam się osiągnąć przez kolejne minuty i godziny. Warto wesprzeć i śledzić ten projekt, ponieważ możemy otrzymać naprawdę przyjemną grę o przetrwaniu, która nieźle wykorzystuje swoje zalety, zapewniając świetną formę. Do czasu wydania pełnej wersji konieczne jednak będzie zaimplementowanie kilku istotnych zmian czy elementów, które brakuje.
 
Dziękujemy Daedalic Entertainment za udostępnienie kopii CryoFall na etapie Wczesnego Dostępu
 
Ogrywaliśmy wersję na komputery osobiste (Steam).
 

Komentarze (0):
Reklama
Reklama