dodano: 2019-06-08 14:00:03

Fifa z jajowatą piłką - czy seria Madden przebije się w Polsce?

Autor: Falco
Fifa z jajowatą piłką - czy seria Madden przebije się  w Polsce?
0

Seria Madden NFL nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Czy ten amerykański odpowiednik gier FIFA ma szanse w Polsce?
 
Autor tekstu: Falco
 
Każdy polski gracz zna, a także grywa, rzadziej lub częściej, w gry spod znaku serii FIFA. Ten symulator piłki nożnej zdobył sobie ogromną popularność na europejskim rynku za sprawą dopracowanego trybu rywalizacji pomiędzy znajomymi, częstym aktualizacjom i dużej przyjemności płynącej z rozgrywki. Ostatnio jednak na polskich konsolach i w salonach gier pojawia się coraz częściej nowa, nieco inna produkcja studia EA. Chodzi o serię Madden NFL, sportowy symulator futbolu amerykańskiego. I nagle, po krótkim badaniu okazuje się, że za oceanem to nie FIFA bije rekordy popularności, lecz właśnie Madden! Przyjrzyjmy się bliżej tej franczyzie, a także samej grze zespołowej, którą ta produkcja symuluje. Zapraszamy do świata kasków, krwi i nietypowej, jajowatej piłki wykonanej ze skóry!
 
Madden-NFL-15-announcement

Zacznijmy od omówienia futbolu amerykańskiego, który nie jest zbyt dobrze znany polskiej publiczności. Warto jednak wspomnieć, że drużyny tej dyscypliny powstają w naszym kraju niczym grzyby po deszczu, a w każdym sezonie pojawiają się nowe, pełne ambicji składy. Polska może pochwalić się zmaganiami dwóch federacji - PLFA (Polska Liga Futbolu Amerykańskiego) oraz LFA1 i LFA2 (Liga Futbolu Amerykańskiego). Do najlepszych drużyn w całym kraju należą Lowlanders Białystok (ubiegłoroczni mistrzowie Polski) oraz Panthers Wrocław. Mimo, iż sport ten nie cieszy się popularnością porównywalną do piłki nożnej, mecze futbolu przyciągają wspaniałą organizacją i atmosferą - na kibiców czekają występy cheerleaderek, burgery z grilla, oprawa muzyczna, a nawet pirotechnika! Taka otoczka spotkań sportowych przywodzi na myśl rozgrywki w USA, które z tej oprawy są właśnie znane. Dzięki tak prężnemu rozwojowi rodzimych drużyn, także seria Madden NFL ma ogromne szanse na wybicie się w świadomości graczy w naszym kraju.

Sam futbol amerykański jest dyscypliną bardzo skomplikowaną, której zasady nie są do końca znane nawet samym zawodnikom! W skrócie, obie drużyny futbolistów wystawiają dwa składy - ofensywę i defensywę, które na zmianę występują na boisku. Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej. Jajowatą piłkę należy przenieść jak najdalej w kierunku pola punktowego przeciwnika (end zone), podczas gdy przeciwnicy na wszelkie, głównie bardzo brutalne sposoby, starają się to udaremnić. Po upłynięciu wyznaczonych czterech kwart czasu meczowego, wygrywa drużyna posiadająca więcej punktów na koncie. Po każdym obaleniu zawodnika czas gry jest zatrzymywany, przez co na początku polskim kibicom spotkania mogą wydawać się niezmiernie nudne. Jednak po głębszym zapoznaniu się z zasadami i magią futbolu niemal każdy zaczyna pasjonować się tym bardzo kontaktowym, twardym i pięknym sportem. Można powiedzieć, że jest to prawdziwie męska gra! Wystarczy spojrzeć na imponującą muskulaturę niemal każdego zawodnika….
 
778473.1

Sama gra Madden NFL to cykl symulatorów omawianego futbolu amerykańskiego. W produkcjach tych kierujemy licencjonowanymi i bardzo realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami. Warto wspomnieć, że grając w tytuły spod znaku Maddena można odnieść wrażenie, iż oprawa graficzna najnowszych edycji bardzo przewyższa jakość znaną polskim graczom z tych samych części FIFA. Czyżby amerykańscy producenci bardziej przykładali się do swojego narodowego sportu…?

Pierwsza część tego cyklu gier sportowych ukazała się już w 1997 roku i jak wiadomo, największą popularnością cieszy się w USA. Produkcja oferuje wiele trybów, w tym także rozgrywkę multiplayer dla wielu graczy. Rozgrywane mecze są bardzo realistyczne i przypominają prawdziwe zmagania futbolistów, co niestety jest też dość wymagające dla miłośników gry z powodu skomplikowanych zasad i wielu zagrywek czysto taktycznych. Tytuł został z czasem także wzbogacony o tryby kariery, rozwój poszczególnych graczy, zaawansowane opcje meczy oraz profesjonalny komentarz sportowy. Co jak co, ale kompletna immersja przy rozgrywce w Maddena jest gwarantowana! 
 
image

Podsumowując, czy seria gier Madden NFL ma jakiekolwiek szanse na zdobycie większej popularności w naszym kraju? Cóż, po pierwsze należy przyjrzeć się sytuacji samego futbolu amerykańskiego w Polsce. Dyscyplina ta zdobywa sobie coraz większą popularność, jednak proces ten jest bardzo powolny. Jak już wspomniałem, przebieg meczu, mimo wielu imponujących zderzeń i zapierających dech w piersiach starć, jest jednak dość monotonny i bardzo często przerywany. Sprawia to, iż kibice często wychodzą w trakcie trwania spotkania. Amerykańska mentalność sportowa bardzo różnie się od polskiej - mieszkańcy USA często spędzają długie godziny na boiskach baseballowych, gdzie mecze nie są ograniczone żadnymi ramami czasowymi. Polska widownia z kolei przyzwyczajona jest do dynamicznych, 90-minutowych spotkań piłkarzy, nagła zmiana na o wiele bardziej ograniczony czasowo sport może być zbyt wymagająca dla naszych szybko żyjących kibiców. Co więcej, ku rozpaczy futbolistów, dyscyplina ta bez przerwy mylona jest przez mieszkańców naszego kraju z brytyjskim rugby…. Jedyną nadzieją graczy futbolu jest ich imponujący, zwiększony jeszcze przez specjalną zbroję, wygląd, który zapewnia im popularność wśród młodszej widowni oraz u płci pięknej. Dzięki temu polskie stadiony podczas rozgrywek nigdy nie są puste!
 
Madden19_gdp_screenshot_legends_to_vs_sherman_1p

Popularność samej gry komputerowej Madden NFL bardzo mocno wiąże się z rozwojem futbolu amerykańskiego w Polsce. Aktualnie w serię tą grają właściwie tylko i wyłącznie polscy zawodnicy tego sportu oraz ich najwierniejsi kibice. Produkcji trudno się przebić z tych samych powodów, dla których powoli rozwija się właściwy sport. Zasady futbolu są po prostu miejscami zbyt skomplikowane dla prostego gracza, oczekującego szybkiej i dynamicznej rozrywki. Kiedy skrzydłowy otrzyma piłkę tylko po to, aby już któryś raz z rzędu zostać obalonym przez kilku zawodników obrony przeciwnika, trudno powstrzymać zdenerwowanie i frustrację. Co więcej, spotkania rozgrywane w Maddenie mogą ciągnąć się naprawdę długo.… To bardzo ciężki orzech do zgryzienia dla graczy FIFy, w której mecze często nie trwają więcej, niż 5 minut, a gole sypią się niczym z rozerwanego worka.

Reasumując, los gier spod znaku Madden NFL na pewno nie będzie łatwy. Mimo, iż seria przyciąga wspaniałą oprawą graficzną, świetnym komentarzem oraz dopracowanymi do perfekcji szczegółami graczy, drużyn i stadionów, zasady futbolu amerykańskiego mogą być nieco zbyt skomplikowane dla odbiorców, którzy nie mają z tym sportem styczności od urodzenia, jak to jest w przypadku mieszkańców USA. Osobiście, jako fan futbolu i gracz Maddena życzę tej serii jak najlepiej, gdyż sport ten jest naprawdę piękny, a gra stworzona na jego podstawie zdecydowanie zasługuje na uwagę i pochwały.

Galeria:

1
2
3
4
5

Komentarze (0):
Reklama