dodano: 2020-02-12 23:55:02

Gry o miłości - które tytuły poruszały ten temat i w jakiej formie?

Autor: AnoX
Gry o miłości - które tytuły poruszały ten temat i w jakiej formie?
27°
0

Miłość w grach kojarzy się wielu osobom jedynie z prowadzeniem romansów pomiędzy poszczególnymi postaciami. Jakie gry na poważnie i oryginalnie podchodzą do tego tematu?
 
Gry komputerowe przez wiele osób postrzegane są z perspektywy serii Call of Duty, czyli super dynamicznych strzelanek dla ludzi ze zbyt dużym ADHD oraz zręcznością. Niemniej w naszej branży nie brakuje unikatowych i ciekawych opowieści poruszających głęboko wiele tematów. Jednym z nich jest miłość, o której tym razem oczywiście napiszemy, jednakże nie będziemy poruszać kwestii romansów, w grach ponieważ są one bardzo często super płaskie, mało oryginalne i nie stanowią realnej wartości. Tym razem postaramy się przytoczyć Wam kilka tytułów, które trochę inaczej spoglądają na to uczucie oraz długotrwałe emocje zarysowane w sposób mniej lub bardziej powiązany z całościową fabułą. Tekst co prawda prezentujemy Wam przy okazji Walentynek, ale zaprezentowane propozycje poniżej dotykają nie tylko miłości par, ale także rodzin i rodziców wobec dzieci.
 
Rzecz jasna jest to zestawienie w pełni subiektywne, nie zostało ono opracowane w celu oceniania, które z gier są najlepsze, najbardziej przekłuwający uwagę czy najmocniej zapadające w pamięć. Z pewnością jest wiele gier, które warto by umieścić w tego typu publikacji i postaramy się także w kolejnych latach ukazywać Wam inne propozycje.
 
Najlepsze gry dla par - Walentynkowe propozycje tytułów na 2020 rok
 
Rozpocznijmy od mocnego rodzimego akcentu w postaci Wiedźmina 3: Dziki Gon, czyli naszej flagowej propozycji, która porusza kilka osobnych wątków. Bez wątpienia najłatwiej byłoby wspomnieć o romansach z Yennefer czy Triss Merigold, niemniej bardzo duża porcja fabuły gry oraz sagi książkowej skoncentrowana jest na mocnej relacji rodzinnej Ciri, Geralta i wspomnianej Yen. Zapomnieć nie sposób także o praktycznie siostrzanych emocjach Ciri i Triss, które pomimo różnicy wieku zawsze się doskonale się rozumiały oraz uzupełniały.
 
Rodzina niezwykle ważna była także w Castlevania Lords of Shadow 2, gdzie będący obecnie Drakulą Gabriel cierpi z powodu swej nieśmiertelności, która oddaliła go nie tylko od ludzkich uczuć, ale także od ukochanej rodziny. Poruszanie się po swym starym zamczysku przywodzi wspomnienia, które często rozmiękczają serce oraz sprawiają, że współczujemy naszemu protagoniście. 
 
W podobnej sytuacji znalazł się John Marston, główny bohater Red Dead Redemption. Jego wielka pogoń celem oczyszczenia swojego imienia oraz odzyskania rodziny okazuje się pełna przeszkód oraz zakończenia, które chwyta za serce nawet najtwardszych graczy. Po wielu godzinach szalonej akcji samodzielnie czujemy jak wiele emocji niosą ze sobą kolejne działania dla naszej napisanej postaci.
 
Nieco odmienny wątek pojawia się w Red Dead Redemption 2. Z jednej strony Artur Morgan odpowiedzialny jest za swoją nietypową rodzinę, z drugiej na jego oczach dorasta malutki Jack Marston, a jego rodzice starają się dorosnąć do swojej roli. No, może nie wszyscy tego potrzebują, choć Abigail też swoje przeżyje.... Ponadto i nasz protagonista ma swoje "sercowe" perypetie, które w iście westernowym stylu ukazują nam ciężki los dwóch rozdzielonych od siebie serc.
 
rdr-2-a-milosc
 
Heavy Rain oraz historia poszukiwania dziecka będącego w łapach znanego Zabójcy wciągnęła wielu ludzi przed ekrany na kilka godzin. Mowa tutaj jednak o nieprzerwanej zabawie, o czym przekonał się niejeden gracz. 
 
Wątek ojcostwa lub macierzyństwa obecny był także w Fallout 4, gdzie po początkowych uroczych chwilach przechodzimy przez dramat, którego konsekwencje kształtują całą opowieść. Przez wielu uznawana za słabą, przez innych wielbiona... cała Bethesda oraz ich historie.
 
Gears of War 4 oraz w Gears 5 twórcy ze studia The Coalition zdecydowali się dostarczyć nam wyraźnie nakreślone, trwałe oraz mocne powiązania miłości rodzicielskiej do dzieci, które co prawda są już dorosłe, ale wobec nowych, wyjątkowo niebezpiecznych zagrożeń muszą się nauczyć ponownie czym jest odwaga i poświęcenie, dbając o bezpieczeństwo niewinnych ofiar konfliktu.
 
Skoro jesteśmy już przy kosmicznych przygodach, zmyślonych światach oraz przy żołnierzach w gigantycznych pancerzach to nie sposób nie wspomnieć także o StarCrafcie II, gdzie relacje pomiędzy Kerrigan oraz Reynorem, napędzają w drugim obiegu zarysowaną fabułę oraz jej zmieniającą się sytuację.
 
Hellblade Senua's Sacrifice co prawda w dużej mierze koncentruje się na chorobie psychicznej oraz jej konsekwencjach, jednakże zapomnieć nie możecie także o tym, że wątek utraconej miłości i goryczy w związku z tym stanowi niezwykle dużą rolę.
 
W humorystycznym stylu do miłości podchodzi także legendarne The Curse of Monkey Island, w którym nasz dzielny bohater nie ustaje w swoich przygodowych historiach piękne zdarzenie przeradza się w pasjonującą oraz zabawną historię zakochanej w sobie dwójki osób.
 
W jakie gry warto zagrać wieczorem w walentynki 2020?
 
The Last Guardian co prawda nie ukazuje i nie mówi nam zbyt wiele, ale to wystarcza, aby pokazać nam wielką miłość małego chłopczyka do jego zwierzopodobnego opiekuna, z którym oboje nie tylko przeżywają przygody, ale także starają się uciec przed różnego typu zagrożeniami.
 
Jeszcze większe niebezpieczeństwo stanowili przeciwnicy Kratosa i jego syna Athreusa, których pozornie dość łatwa podróż celem ostatecznego pożegnania zmarłej matki/żony, okazała się niezwykłą podróżą przemawiającą do wielu ojców oraz ich własnych potomków. Wykreowana z wielkim budżetem opowieść z God of War z 2018 roku zapisała się już w historii i z pewnością będzie oceniana jako jedna z najlepszych na PlayStation 4.
 
Ostatnia gra Quantic Dream również stara się nam ukazać kilka sytuacji, w których miłość odgrywa spore znaczenie. Szczególnie historia Kary jest istotna w tym kontekście. Posiada ona pewne zaskoczenia i fascynujące wydarzenia, nie mniej nawet w świecie androidów Detroit Become Human nie brakuje także wątków związanych z miłością.
 
Firewatch również wbrew początkowym oczekiwaniom z czasem zaczyna kształtować obraz wyjątkowych, miłosnych relacji, które w ramach prozy życia nie są łatwe do opowiedzenia. Nie warto tutaj jednak się rozpisywać, ponieważ spoilerów nikt nie lubi.
 
W podobnym kontekście nie chciałbym także zbyt wiele zdradzić z innej polskiej gry, czyli z Indygo od Pigmentum Game Studio. Jednym z ciekawszych wątków produkcji poświęconej problemowi depresji jest ten dotykający relacji głównego bohatera z jego żoną... to właśnie za jego sprawą możemy się przekonać lub upewnić w przekonaniach, że choroba ta dotyka nie tylko jej ofiarę, ale także inne osoby wokół niej.
 
ss_b10311b6286a9e62bcdd16ad15e6650000044dd8
 
Nie ma w branży gier chyba bardziej rodzinnej, tragicznej oraz emocjonalnej produkcji o miłości aniżeli That Dragon, Cancer. Tytuł opracowany przez rodziców, których dziecko walczyło i poległo przez nowotwór, oferuje nam oryginalne podejście do tematu z zachowaniem prostych i wiele mówiących środków. Nie zabraknie łez oraz dogłębnego spojrzenia na tragiczną sytuację oraz bezradność wobec śmiertelnej choroby, dotykającej malutkiego człowieka....
 
W zasadzie to ostatnią z gier mógłbym zakończyć ten tekst, nie tworząc do niego żadnego dopisku. Niemniej skoro już zacząłem to podsumowania to nie sposób nie zauważyć, że doczekaliśmy się już kilku gier podchodzących w poważny oraz głęboki sposób do budowania emocji i relacji, nawet w pozornie najdziwniejszych warunkach. Rzecz jasna przedstawione powyżej propozycje stoją znacznie wyżej od absolutnie nieinteresujących, generycznych wątków wciskanych do gier, gdzie teoretycznie nasze wybory mają mieć jakieś znaczenie....

źródło: fot. aliceabc0 z Pixabay

Komentarze (0):
Reklama
Reklama