dodano: 2021-11-24 16:00:01

Intel Meteor Lake 14 Gen - garść nowych informacji

Intel Meteor Lake 14 Gen - garść nowych informacji
10°
0

Intel Meteor Lake 14 generacji będzie opierać się na architekturze rdzeni Cove, zrezygnuje z architektury połączeń pierścieniowych, wykorzysta technologię Foveros Packaging, a płytka GPU oprze się na węźle 3 nm od TSMC - jak donoszą różne źródła.

Z mniej lub bardziej oficjalnych źródeł pojawiło się sporo informacji na temat nowych procesorów Intela 14 generacji Meteor Lake. 

Linia procesorów na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne Intel Meteor Lake ma być oparta na nowej linii architektury rdzeni Cove oraz na 7 nm litografii.

Co więcej, istnieją źródła, które wskazują, że TSMC jest zapasowym lub nawet częściowym dostawcą chipów opartych na Redwood Cove.

Wygląda na to, że procesory Meteor Lake będą pierwszą generacją CPU Intela, która pożegna się z architekturą połączeń pierścieniowych. Krążą również pogłoski, że Meteor Lake może być konstrukcją w pełni trójwymiarową i może wykorzystywać kość I/O pozyskiwaną z zewnętrznej fabryki, którą również może być tajwański TSMC. Źródło wskazuje, że płytka SOC-LP będzie oparta na węźle procesu N5 lub N4 TSMC, podczas gdy płytka GPU będzie oparta na węźle 3 nm TSMC.

Zobacz także: Intel Extreme Masters w grudniu zawita do Szwecji! To ostatni turniej tego roku - w lutym jedziemy do Spodka

Krążą również głosy, że  Intel będzie oficjalnie wykorzystywał technologię Foveros Packaging na procesorze do wzajemnego łączenia różnych matryc w chipie (XPU), co potwierdzałoby odniesienie Intela do każdego kafelka na chipach 14. generacji indywidualnie.

Dodatkowo, według przecieków i źródeł rodzina procesorów Meteor Lake Desktop zachowa obsługę gniazda LGA 1700, które jest tym samym gniazdem, którego używają procesory Alder Lake (12 gen) i Raptor Lake (13 gen).

Wiadomo również, że Możemy spodziewać się obsługi pamięci DDR5 i PCIe Gen 5.0. Platforma będzie obsługiwać zarówno pamięć DDR5, jak i DDR4.

Procesory Meteor Lake 14 generacji mają pojawić się na rynku w 2023 roku.


źródło: https://wccftech.com/intel-13th-gen-meteor-lake-cpus-allegedly-feature-intel-4compute-tile-tsmc-3nm-gpu-tile-tsmc-n5-n4-soc-lp-tile/

Komentarze (0):
Reklama
Reklama