Recenzja AOC CU34P2A, nowego ultreaszerokiego monitora do pracy i grania

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja AOC CU34P2A, nowego ultreaszerokiego monitora do pracy i grania
Recenzja AOC CU34P2A, nowego ultreaszerokiego monitora do pracy i grania



redaktor | 7 października 2021, 12:15

AOC CU34P2A trafił do nasz na warsztat, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się nowemu monitorowi dla graczy. Jak spisuje się w pracy? Co pokazał test w grach?

CU34P2A to następna tajemnicza nazwa dla monitora ze stajni AOC. Tym razem mamy do czynienia z monitorem ultrapanoramicznym, czyli szerokim i zakrzywionym ekranem. 

34 calowy monitor oparty o matrycę VA  z możliwościami 3440 x 1440 px nie jest sprzętem przeznaczonym bezpośrednio dla graczy. Przeznaczony jest ogólnie do pracy i grania. Chciałbym zauważyć, że chociaż dodatkowe parametry monitora CUP34P2A mogą wskazywać, że jest to monitor dedykowany dla wielbicieli cyfrowej rozgrywki, czyli odświeżanie na poziomie 100 Hz i czasie reakcji 1ms. Z moich doświadczeń, jednak bardziej kierowałbym się w stronę pracy, o czym za chwilę napisze.

Szczególnie obecnie, myśląc o monitorach z natywną rozdzielczością WQHD dla graczy, trzeba brać pod uwagę możliwości przeciętnego komputera na dzisiejszym rynku.  A tutaj jak zawsze jest problem. Wielu użytkowników PC-tów nie zdaje sobie sprawy, że modele LED działają najlepiej w natywnej rozdzielczości. Choć technologia, zmienia się znacznie z roku na rok. Warunki pracy matrycy ciągle optymalne, są w jej domyślnej rozdzielczości. Dlatego, aby wykorzystać w pełni możliwości propozycji WQHD, takiego jak CU34P2A jest możliwość odpalenia tytułów w jej natywnej rozdzielczości. 

cu34p2a_info_screen_visual_con 

I tu warto zaznaczyć dwa problemy na tę chwilę, czyli ciągły problem z dostępnością kart graficznych najnowszej generacji oraz braku tytułów przygotowanych/zoptymalizowanych do grania w 1440p. Wspominam o tym, ponieważ nie wszystkie gry się dobrze skalują w górę, jak i w dół, co może to spowodować rozczarowanie.

Pomijając dwa powyższe problemy, zostaje jeszcze jeden, o którym zawsze wspominam przy monitorach tego typu. Miejsce! CU34P2A to ogromny monitor, który wymaga miejsca tak, abyśmy mogli siedzieć w odpowiedniej odległości od niego, jak i to aby mieć miejsce do rozstawienia go.

Fakt posiadania 34 cali i ogromnej powierzchni ekranu wiąże się z tym, że nie wszystkie gry będą wygodne do ogrywanie na tym monitorze. Dlatego poniżej parę drobnych uwag dla tych, którzy przymierzają się do zakupu tego typu monitora.

cu34p2a_back_to_right_con 

Moje odczucia przy grach FPS są następujące: ten monitor jest za duży na moje stare oczy, chodzi o fakt, że widzimy szerszy plan. Jest to oczywiście plus dla ludzi, którzy zapewne grają w gry FPS zawodowo, ale dla mnie było to męczące. Nie potrafiłem się skoncentrować na jednym punkcie, moje oczy uciekały gdzieś na boki. Oczywiście odświeżanie 100 Hz oraz czas reakcji na poziomie 1 ms robi robotę w grach typu FPS, ale to zawsze idzie z kombinacją karty graficznej, o czym warto pamiętać.

Moje odczucie przy grach strategicznych: to jest to! Naprawdę! Przy odpaleniu jakiejkolwiek gry strategicznej/turowej ten monitor dodaje poczucia władzy. Poczucie “boskości” jest przeogromne. Możliwość jednym kliknięciem zobaczenia całej mapy czy galaktyki robi wrażenie w szczególności, jeśli zrobimy to w rozdzielczości WQHD. Dodatkowe parametry tylko pomagają w szybkim przewijaniu map i akcji na polu walki. Mogę spokojnie napisać, że monitory tego typu są bardzo dobrym wyborem dla strategów.

cu34p2a_side_to_right_con 

AOC CU34P2A a praca? 

Zdecydowanie TAK! Chociaż do pracy na tak dużym ekranie trzeba się przyzwyczaić i nauczyć kilku nowych zachowań/trików, aby dobrze zorganizować sobie pracę. 

Przypomnę, że za dawnych czasów do komputera podłączało się kilka monitorów teraz, wystarczy jeden z odpowiednim podziałem ekranu! 

Tutaj zwrócę uwagę jeszcze na jeden temat. Multitasking, czyli praca nad wieloma zadaniami w jednym momencie. Właśnie do takiego celu ten monitor jest stworzony, czyli praca na dużej powierzchni ekranu z wykorzystaniem wielu okien. 

Moja mała uwaga pamiętajcie, że jeśli myślicie, że tego typu monitor przyśpieszy Waszą pracę. Przez sam fakt posiadania go. To warto wcześniej sprawdzić, czy jesteście w stanie pracować w ten sposób, ponieważ multitasking jest trudny i czasem frustrujący! 

Dla osób, które pracują w taki sposób, mogę potwierdzić, ten model to dobry wybór.

cu34p2a_front_left_con 

Matryca w CU34P2A

W konstrukcji monitora wykorzystano matrycę typu VA, która ma najlepsze osiągnięcia w wyświetlaniu ciemnych kolorów. Choć trudno sobie to wyobrazić, że czarny jest problemem w matrycach. To tak właśnie jest a matryca typu VA prowadzić w dążeniu do idealnej czerni. Monitor pracuję w trybie WQHD, czyli jego nominalna rozdzielczość to 3440x1440. Producent zapewnia, że monitor pracuje z częstotliwością 100 Hz oraz jego czas odświeżanie to 1 ms. Są to bardzo dobre parametry jak dla tego typu monitorów. Jedyną wadą, jaką na tę chwilę widzę w matrycy zastosowanej w CU34P2A to fakt, że jest ona 8 bitowa, a nie 10 bit. Fakt ten ogranicza ilość kolorów do jednych 16,7 mln, zamiast prezentować imponujące 1,07 mld. Co zapewne byłoby widać na takie powierzchni ekranu.

Design monitora CU34P2A

Jak już wspomniałem, jest to monitor duży. Trzeba posiadać odpowiednie biurko, aby móc spokojnie go postawić. Nie jest to jeszcze sprzęt z typu ogromnych, gdzie wypadałoby mieć dedykowane pomieszczenie i biurko, ale zajmuje on sporo miejsca, na co warto być przygotowanym. Urządzenie posiada cienką ramkę i jest zaprojektowany tak, aby móc do niego dostawić bliźniacze konstrukcje w celu stworzenia jeszcze większej powierzchni. CU34P2A ma typowy design jak na monitor produkcji AOC. Nie wyróżnia się niczym specjalny. Może to być spowodowane tym, że aspiruje do bycia prawie profesjonalny  (slogan z reklamy). W służbowym użytkowaniu liczy się bezawaryjność i prosty design. Przy takich założeniach prezentowany monitor wpisuje się idealnie. 

cu34p2a_connection_view_con 

Czy warto wydać dwa tysiące złoty?

Monitor AOC CU34P2A w momencie pisania recenzji kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Jest to dość drogi model, choć nie w swojej grupie ekranów typu widescreen. Jeśli miałbym polecić ten monitor, to bardziej zadedykowałbym go pracy niż grą.  Profesjonalni gracze będą szukać monitorów o wyższej częstotliwości i nie koniecznie z taką rozdzielczością. Znów domowi użytkownicy mogą nie mieć tyle miejsca, aby dobrze ustawić monitor.  Jeśli chcesz pracować na dużych powierzchniach lub grać w strategie ze statycznym obrazem to mogę z czystym sumieniem polecić ten monitor, ale jak zawsze zalecam wizytę w sklepie i przetestowanie go na miejscu.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

123456789
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners