Recenzja dysku Transcend SSD 256 GB

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja dysku Transcend SSD 256 GB
Recenzja dysku Transcend SSD 256 GB



redaktor | 12 listopada 2016, 18:00

Dyski SSD stają się już standardem, sam zresztą  zaopatrzony jestem już w dwa tego typu urządzenia po 128 GB, a jeden w dodatku leży na półce. Z tego powodu do testów dysku firmy TRANSCEND podszedłem bardzo sceptycznie, bo cóż mogło by mnie w tym temacie zaskoczyć.

Jak wszyscy wiemy dyski SSD nie są oparte na mechanicznych częściach, a dane przechowują w specjalnych kościach pamięci przez co dostęp do danych jest wielokrotnie szybszy. Można by wiele pisać o problemach z dyskami SSD w przeszłości, ale nie o to chodzi to ogromny akcelerator dla twojego komputera i o tym nie można dyskutować.

Wygląd TRANSCEND 256G SSD

Zacznę od wrażeń estetycznych (choć to tylko dysk), bo firma TRANSCEND postawiła na ciekawe wykonanie, dysk jest super lekki co jest jego plusem. Obudowa jest wykonana z aluminium a przynajmniej takie mam wrażenie ale przez samą wagę trudno mi w to uwierzyć. W pudełku znajdziemy jeszcze półeczkę montażową która ułatwi nam montaż dysku w slotach 3,5’ to fajne posuniecie, ponieważ nie wszyscy producenci tak robią, a obudowy nie zawsze przygotowane są do SSD.

Wydajność TRANSCEND 256G SSD

Dysk testowałem na komputerze z procesorem i7 i płycie z złączami typu ATA5. Fakt, faktem, że wszystkie dyski SSD które testowałem miały możliwość używania złącza ATA6, ale test odbywał się na tym samym sprzęcie w związku z czym, możemy oddać bardzo dobrze różnice między trzema produktami.

W testach wystartowały trzy dyski SSD  jeden firmy goodram (pojemność 128G) drugi firmy kingston (pojemność 128G) trzeci TRANSCEND 256G SSD i dysk kontrolny SATA (wykonany w starej technologii) HITACHI.

Do testów użyliśmy najprostszego programu HDTUNE, gdyż chodziło nam o nie skomplikowane porównanie wydajności co jest ważne dla przeciętnego użytkownika komputerów, a tysiące liczb są niezrozumiałe dla wielu użytkowników.

Na początek poszedł dysk goodram, który wypadł najgorzej chodź jest i tak szybszy od standardowego dysku HDD, a przyśpieszenie komputera jest bardzo zauważalne. To jednak nie wystarczyło i zaklasyfikował się jedynie na trzecim miejscu.

 goodram

 

Jak widać na obrazku powyżej dostęp do danych na poziomie 0,3 ms wygląda znakomicie, lecz prędkość transferu danych na poziomie 123 MB/s nie zachwyca. Jedyne co go ratuje to dobry burst w niektórych momentach.

 kingston

Na drugim miejscu uplasował się dysk Kingstona. Jak widać na obrazku średni dostęp do danych jest już o 60MB/s lepszy, a krzywa nie jest aż tak poszarpana co zdecydowanie lepiej świadczy o tym dysku. Czas dostępu jest minimalnie niższy, ale użycie procesora jest o 2% wyższe, co też może w pewnym momencie wpływać na wydajność komputera.

Nie spodziewałem się jednak, że różnice będą tak duże... pierwsze miejsce, z olbrzymią przewagą trafia do TRANSCEND SSD (TS256GSSD370S), z resztą zobaczcie sami...

TS_disk

 

Średni czas odczytu 368 MB/sec to dwa razy więcej niż Kingston oraz dwa i pół raza szybciej niż goodram. TRANSCEND ma mniejszy burst, ale to w niczym nie przeszkadza, gdyż średnia jest tak wysoka, że nie odczujemy tego. Może to nawet wpłynąć pozytywniej na żywotność dysku. Czas dostępu danych poniżej 0,0ms  do tego zużycie procesora na poziomie 13% mniej niż kingston i porównywalnie z goodram.

A teraz dla porównania starego typu dysk 500G firmy HITACHI zobaczcie sami na osiągi i różnice między dyskami SSD a HDD:

hitachi

 

PODSUMOWANIE TESTÓW DYSKU TRANSCEND 256G SSD

 

Wracając do samego porównania to naszym zwycięzcą zostaje oczywiście dysk firmy TRANSCEND 256G SSD (TS256GSSD370S)  i to zostawiając rywali daleko w tyle. Muszę powiedzieć, że spodziewałem się co najwyżej małych różnic. Po tym teście jestem przekonany, że gdy będę wymieniał wszystkie moje dyski zdecyduję się wybrać produkty tej firmy.

Dodatkowym atutem TRANSCENDa jest cena, dysk nie odstaje od innych producentów na rynku, a jego cena kształtuje się w okolicach 350 złotych. Choć jak dobrze poszukacie i dolar stracić wartość to trafiają się one nawet w okolicach 300 zł.

Ceny na bieżąco możecie sprawdzać tutaj http://www.ceneo.pl/37768976#cid=16307&crid=94985&pid=227

Podsumowując, mało znana firma w Polsce robi bardzo dobry sprzęt w przystępnej cenie o bardzo dobrych parametrach. Mogę wam z czystym sumieniem polecić ten sprzęt do Waszych komputerów, z pewnością będziecie zadowoleni w 100%.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [1]:
avatar TOM3K
dodano: 2018-06-09 12:29:39

Fajne jest to, że jak np. konkurencja ma pojemnosc 240 GB to tutaj jest o wiele wiecej.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners