Tamer Adas | 14 września 2021, 01:11
Recenzja Fractal Design Meshify 2 Black TG Dark Tint, świetnej obudowy dla graczy z siatką mesh, sporą przestrzenią oraz możliwościami do wykorzystania
Przez długi czas Fractal Design eksperymentował z projektami wizualnymi obudów, w efekcie czego obecnie w ofercie producenta znajdziecie szereg wyjątkowych konstrukcji. Nie każde muszą Wam przypaść do gustu, niemniej każda ma coś wyjątkowego. Na grafikach nie rozumiałem skąd bierze się urok konstrukcji niczym recenzowany Fractal Design Meshify 2 Black TG Dark Tint. Dopiero w trakcie testów mogłem dostrzec na czym polega wyjątkowość tej konstrukcji i co może ona zaoferować graczom, nie tylko wizualnie….
Zdjęcia i grafiki promujące bazowy model nie robiły na mnie większego wrażenie, najbardziej do gustu trafiał wariant Meshify 2 Dark Tempered Glass (Black TG Dark Tint). Tenże korzysta z czarnego hartowanego szkła, doskonale uzupełniającego nietypową formę obudowy. Po wypakowaniu obudowy od razu czujemy respekt do dużego, efektownego i wypełnionego żywą, matową czernią sprzętu.
Czarny bok niemalże całkowicie zasłania swoją strefę, uzupełniając się jedynie o metalowe towarzystwo. Minimalizm wypada w tym miejscu doskonale, a po drugiej stronie jest niewiele gorzej. Z tyłu… też jest dość prosto. Wyjątkiem są w tym przypadku elementy ściśle związane z podłączeniami podzespołów oraz peryferiów do pływy głównej. Góra w dużej mierze koncentruje się na kilkuwymiarowej górze, znajdującej się siateczce oraz na samym przodzie, gdzie umieszczono złącza i przycisk zasilania.
Front zgodnie z nazwą modelu koncentruje się na swojej siatce, a w zasadzie dziurkowanym metalowym froncie, uzupełnianym efektownymi (na żywo) zagięciami. To nie tylko ładnie zrealizowany zamysł techniczny, nieźle wyłapujący drobinki kurzu i zanieczyszczeń. Nie zabrakło nawet bardzo miłego akcentu w postaci małego białego podświetlenia, mieszczącego się na wysokości przycisku zasilania oraz resetu. W ten sposób w nocy z frontu będziemy mogli dostrzec, gdzie lepiej nie dotykać, jeżeli chcemy jedynie coś podłączyć.
Wewnątrz na dole znajdziemy długą i bardzo ładnie prezentującą się zabudowę, zapewniającą dodatkową pomoc w zachowaniu porządku. W razie co dostępne jest spore pole do otwarcia przestrzeni, aby z frontu zamontować kilka dysków (9 do!). Aby to uczynić z resztą otrzymujemy także pakiet podstawek i przystawek, umożliwiający podłączenie wszystkiego jak należy.
Obudowa jest naprawdę piękna, na czarnej konstrukcji znajduje się wiele wnęk, miejsc do zarządzania okablowaniem oraz wybitych porad co, gdzie i w jakim przypadku powinniśmy podłączyć czy połączyć. Nie zabrakło nawet takich detali jak pakiet gumek, wykorzystywany przy podłączeniu dysków twardych HDD!
Już na wstępie się przyznam, że zaglądanie do obudowy uznaję za działalność na poziomie działań na reaktorze atomowym. Otwieramy wnętrze, gdzie nie dość że wiele elementów jest delikatnych, to w dodatku ograniczona przestrzeń daje o sobie znać. W przypadku Meshify 2 jest inaczej. Model standardowy oferuje naprawdę wielką przestrzeń dla posiadaczy, możemy wygodnie podłączyć niemalże wszystko, choć oczywiście nie brakuje także sfer, gdzie musimy nieco bardziej się postarać. Taki jest to jednak urok podzespołów i ich miniaturyzacji.
Oznakowania na obudowie często pozwalały mi zapomnieć o istnieniu instrukcji obsługi, choć nie raz i nie dwa, wolałem do niej zajrzeć. Metalowa konstrukcja jest nie tylko wytrzymała, ale jak na swoją wagę świetnie zbalansowana, umożliwiając nam wygodne jej przekładanie oraz zarządzanie wszystkim bez większego wysiłku. Doskonałym przykładem tego typu zadania jest górna przestrzeń. Poza sferą najbardziej odczuwalną fizycznie, znajduje się niżej także dedykowany filtr kurzu (pod siatką mesh) oraz… możliwy do wysunięcia i wyciągnięcia szkielet. Jest to o tyle istotne, że z pomocą tego zabiegu, podłączenie chłodzenia cieczą przebiega o wiele, wiele szybciej i wygodniej, nawet w sytuacji, w której nie chcemy go odłączać od płyty głównej (w chwili przenoszenia się).
Niemal cały tył wypełniają elementy ułatwiające zarządzanie okablowaniem i porządkowaniem go, co wraz z gniazdem Nexus+ 2 obsługującym wentylatory, jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania. W dodatku na stronie producenta znajdziemy aż kilka materiałów wideo, poświęconych optymalnym metodom zmian konstrukcji lub optymalnym rozwiązaniom poprawiającym kulturę pracy i przepływ powietrza wewnątrz komputera.
Projekt zasadniczej części konstrukcji oraz jej możliwości modyfikacji zapewniają możliwość wykorzystania kart graficznych do nawet 491 mm długości, chłodzenia procesora do 185 mm wysokości czy cieczowego zamiennika z radiatorem do 360 mm, nie zabrakło miejsca nawet na klasyczny zbiornik!
Nie pomyślałbym, że… tak mocno spodoba mi się funkcjonowanie Fractal Design Meshify 2 Black TG Dark Tint. Nie jest to obudowa idealna, znajdują się w niej kłopoty pokroju złącza do obsługi chłodzenia, małej przestrzeni do włożenia zasilacza czy też trudnego do opanowania i skrycia systemu okablowania frontowych złącz i przycisków. Pomimo tego wszystkiego muszą się przyznać, że ani przez chwilę nie nudziłem się, a zawarte mechanizmy i systemu pomocy graczowi pozwalają przejść nawet mini kurs poprawnego zarządzania porządkiem wewnątrz.
Obudowa Meshify 2 to piękny wygląd, bardzo duża wolna przestrzeń do wykorzystania, możliwość świetnego zagospodarowania przestrzenią oraz naszymi podzespołami. Wariantów jest wiele, chłodzenie procesora, wentylatory czy kartę graficzną ustawić możemy przynajmniej w dwóch, a niekiedy w trzech i więcej wariantach. Fractal Design zadbał nie tylko o swobodę i możliwości, ale również zaopiekował się posiadaczem poprzez zapewnienie elementów, ułatwiających zapanowanie nad okablowaniem oraz porządkiem na wielu poziomach.
Gdy wszystko umieścimy jak chcemy, otrzymujemy efektowną całość, możemy z przyjemnością podziwiać efekty naszej pracy. W moim przypadku czerń jest na tyle duża, że podświetlenie ładnie ją przebija i nadaje podzespołom charakteru. Inżynierzy zadbali o wiele detali, nawet rzeczy z logiem producenta są w tym miejscu, w którym powinny. Perfekcji nie ma, ale w tej cenie to absolutna rewelacja, gdy spojrzymy na cały pakiet podstawowy oraz dużą wygodę podłączenia, musimy mówić o świetnym produkcie wartym swojej ceny!
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu