Recenzja monitora - AOC AGON AG251FG

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja monitora - AOC AGON AG251FG
Recenzja monitora - AOC AGON AG251FG



Tamer Adas | 29 grudnia 2017, 20:15

AOC w swojej serii AGON wypuścił jakiś czas temu kolejny model stawiający na niezły rozmiar i 240 HZ. Co oferuje takie odświeżanie? Oto nasza recenzja monitora - AOC AGON AG251FG
 
Firma AOC ostatnio króluje z swoimi monitorami w świecie pro gamerów i to na wielu płaszczyznach rynku. Do testów w naszej redakcji zagościł ostatnio AOC AG251FG, czyli model o oszałamiającym odświeżaniu 240 Hz. Czy ten monitor oferuje coś jeszcze oprócz wysokiej częstotliwości? Odpowiedź postaram się Wam dostarczyć w tej recenzji ;)
 
Tajwański producent od dłuższego czasu trzyma wysoki standard swoich monitorów dla pro graczy i e-sportowców. Urządzenia charakteryzują się podobnym stylem i kolorystyką, ponownie mamy do czynienia z czarno-czerwoną obudową o ostrych krawędziach. W ramach tego elementu znajdziemy także z tyłu skrzętnie ukryte wejścia video i zasilania plus oczywiście klasyczny port USB i wieszak na słuchawki (jeden z moich ulubionych gadżetów oferowany przez AOC).
 
Monitor ma przekątną 24,5 cala, co całkowicie wystarcza do oddania się przyjemnej rozgrywce i skupieniu wzroku na przeciwniku. Według mnie jest to bardzo istotne, gdyż urządzenia większe (25/27 i więcej) potrafią stanowić zbyt wielkie pole do obserwowania, śledzenia oraz skutecznego i płynnego grania. Szczególności dotkliwe jest to dla osób, które dzieli od matrycy ekranu bardzo mała odległość. Monitor AG251FG oferuje rozsądną wielkość i odpowiednie proporcje gwarantujące, że rozgrywka będzie pod względem wizualnym bardzo skuteczna w starciach po sieci.
 
2017-12-29_16h05_58
 
Producent wykorzystał w tym modelu matryce TN, co nie było najlepszym rozwiązaniem, moim skromnym zdaniem, jednakże rozumiem że technologia ta jest już na tyle rozwinięta, że to właśnie ona pozwoliła wycisnąć pełne 240 Hz, co nie byłoby to możliwe na rozwiązaniach typu IPS albo OLED. Do wysokiej jakości obrazu dochodzi też tak bardzo uwielbiany przez graczy krótki czas reakcji - 1 ms, co w świecie pro gamerów i e-sportowców lub ludzi dążących do tego poziomu (i miana) ma ogromne znaczenie. Poszukiwana opcja szczególnie ucieszy fanów ostrej rywalizacji z innymi osobami, niestety będzie to możliwe i dostępne tylko w rozdzielczości Full HD. 
 
Dla mnie osobiście obraz w tym monitorze AOC jest zbyt jasny ale to domena chyba wszystkich urządzeń gamingowych od tego producenta, które za każdym razem muszę ręcznie przyciemniać. Niestety odbywa się to dosyć często “witałem” się z kablem dostarczonym do zestawu, gdyż dość regularnie sprzęt powracał do ustawień automatycznych i kasował te wcześniej przeze mnie ustawione. Może jest możliwość przekonfigurowania tego na stałe, ale nie udało mi się tego ustalić i naprawić. Jak już wspomniałem jasna matryca (w tym wypadku TN) to domena wszystkich monitorów z stajni AOC, ale ten model był bardzo uparty i sprawiał, że miałem wrażenie, że wypali mi gałki oczne.
 
 
 
Jak wysoka częstotliwość 240 Hz sprawdza się w cyfrowym boju? Muszę się przyznać szczerze, że nie zauważyłem wyraźnej różnicy. Być może to mój indywidualny problem, lecz między 240 Hz, a 60 Hz nie odczułem jakiejś drastycznej poprawy, a przecież na papierze jest to 4 razy więcej! Fakt, faktem nie jestem żadnym zawodowym czy profesjonalnym gracze i nie testowałem go na e-sportowych tytułach typu Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy StarCraft II. Zdecydowałem się wybrać zwykłe i (powiedzmy) aktualne tytuły takie jak Battlefield 1 czy Rainbow Six: Siege i innych “zwykłych” grach, ale tak jak pisałem wyżej, różnicy znaczącej nie widzę, a ta sama tyczy się obsługi pulpitu i innych klasycznych czynności związanych z obsługą komputera.
 
2017-12-29_16h11_01
 
AOC AG251FG wyposażony został również w technologie G-SYNC, która zgrywa się zdecydowanie najlepiej z kartami NVIDIA co już na pierwszy rzut oka widać. Testowałem monitor na komputerze stacjonarnym z kartą graficzną NVIDIA i laptopem z kartą od AMD i różnica w ostrości obrazu była wyczuwalna, dlatego naprawdę warto zwracać uwagę na to jaki model chcemy wybrać i czy dobrze oba sprzęty się parują ze sobą.
 
O monitorach AOC pisałem dość dużo już w naszym serwisie i spoglądając na ten model nie odbiega on wiele od swoich poprzedników, a przy cenie 2000 zł (cena na czas pisania tekstu!) warto się zastanowić czy ten monitor jest warty waszej uwagi. Uważam, że można dobrać za te pieniądzę z stajni AOC coś innego. Choć warto pamiętać, że najnowsze badania “naukowców z USA” pokazują, że praca z monitorami o wysokiej częstotliwości wpływają na nasz intelekt i refleks w życiu normalnym ;) 
 
Autor Recenzji - Redaktor

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

1234567
Tagi: AOC,
Komentarze [3]:
avatar Gibena
dodano: 2018-03-20 00:35:10

Ja mam nieco większy model AOC AG271QX. Niestety nie ma tak wyśrubowanego odświeżania, jak ten z artykułu. Cóż, ale w tym rozmiarze kosztowałbym z tym odświeżaniem chyba podwójnie. Ogólnie serię AOC AGON mogę polecić. Mój Model AG271QX

avatar Mariusz
dodano: 2017-12-30 20:57:29

Szkoda kasy, lepiej wydać mniej i wziąć coś troszeczkę słabszego.

avatar TOM3K
dodano: 2017-12-29 22:42:58

Za drogi wg mnie jak na monitor o przekątnej 24,5 cala.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners