dodano: 2021-08-04 21:05:01

Czy złożenie komputera - składaka do grania musi być drogie w sierpniu 2021 roku?

Autor: AnoX
Gra:
Czy złożenie komputera - składaka do grania musi być drogie w sierpniu 2021 roku?
25°
0

Czy zbudowanie w sierpniu 2021 roku własnego komputera musi być drogie? Przyglądamy się aktualny trendom cenowym w segmencie PC.

Chciałem napisać na początku tego tekstu, że jest to niezwykle trudny czas dla graczy PC-towych, ale chociaż konsolowi mają nieco lepiej. Tak niestety nie jest, w związku z czym konieczne jest podejmowanie określonych strategicznych decyzji. Mijają kolejne miesięcy, a sytuacja rynkowa niestety nie poprawia się specjalnie w związku z czym musimy się poważnie zastanowić, czy przypadkiem nie chcemy zrezygnować z GeForce RTX 3080, przygotowując się na kolejne generacje kart graficznych. Co możemy zrobić? Na co zwracać obecnie uwagę? Co powinno przykuwać naszą sytuację?

Rozpocznijmy właśnie od GPU, które w dalszym ciągu niestety trzymają swoją cenę zarówno w “obozie” AMD jak również i Nvidii. W ostatnim czasie w Polsce pojawiła się większa partia modeli RTX 3060, wskazując na pewne uwolnienie niższego segmentu cenowego. Na to wpływ ma również spadek kryptowalut oraz przeniesienie pełnej produkcji RTX-ów 2060 właśnie na nową generację. Pierwsze efekty powoli są widoczne, jednakże im wyżej spojrzymy tym gorzej prezentuje się sytuacja.

Modele RTX 3060ti już wyraźnie wolniej spadały z wymaganych kwot, wciąż są one wyraźnie dalej względem premierowych propozycji producenta. Nvidia z resztą zarzeka się, że przez cały czas sugerowana cena z ich strony pozostaje taka sama, natomiast wzrosty toczą się na poziomie sprzedaży. W przypadku modeli RTX 3070 przez moment pojawiała się iskierka nadziei, jednakże tak jak 3080 bardzo szybko ona opadła. W ten też sposób nawet szkoda zaglądać do najwyższego segmentu, gdzie wydano najpewniej dosłownie pojedyncze sztuki, schodzące w tempie absolutnie szalonym.

Jeżeli obecnie nie macie zupełnie karty graficznej, powinniście się zastanowić nad tanim zakupem na kilkanaście miesięcy, oczekując na modele z segmentu 40XX. Być może w ich przypadku proces technologiczny okaże się wydajniejszy, a liczba tworzonych kart wyraźnie wzrośnie. Dostępne są również rozwiązania strumieniowe, które przy odpowiednim połączeniu sieciowym być może zagwarantują Wam znakomitą zabawę i możliwość odczekania na wymarzony model.

Nieco łatwiej jest w przypadku procesorów, modele AMD Ryzen 5 niestety zostały niezwykle wycenione wysoko przez producenta. Inżynierzy nie wypadli lepiej względem konkurencyjnych propozycji. “Czerwoni” byli znani z przewagi ceny, tym razem postanowili ku zaskoczeniu wielu postawili graczom wysoką poprzeczkę. To zadziwia, ponieważ Ryzeny 3 w Polsce były niezwykle atrakcyjne do zgarnięcia, wręcz idealne na nasze portfele. W ten też sposób należy dokładnie prześledzić jaka wydajność nas interesuje, ile rdzeni chcemy posiadać oraz na jaki poziom wydajności liczymy. W chwili obecnej znaleźć możemy cały pakiet atrakcyjnych kombinacji, które mogą być dla nas atrakcyjniejsze. Pytanie też brzmi czy dysponujemy w chwili obecnej bardzo dobrych chłodzeniem czy chcielibyśmy je również wymienić. Identycznie prezentuje się kwestia pamięci RAM, które zmieniają się z generacjami oraz oferują także określoną szybkość i częstotliwość, przekładające się między innymi na ilość klatek na sekundę.

Zwracajmy uwagę, a w chwili obecnej również pytajmy o dostępność poszczególnych elementów, w końcu głupio by było wykonać cały zakup, by następnie miesiącami oczekiwać na płytę główną czy inne podzespoły, bez których nie będzie możliwe skorzystanie z nowego “składaka”. Zwracajmy uwagę także na historię cen pamięci, które ze względu na pewną kryptowalutę także mogą się pochwalić wyraźnymi skokami. Na szczęście zasilacze, chłodzenia czy obudowy spokojnie trzymają standard, dostępny w wielu segmentach bez problemów. Z tymi elementami wymarzonego PC-a możemy nie czekać i już teraz składować w odpowiednim miejscu.

Obecnie zdecydowanie najłatwiej oraz najtaniej będziemy mogli… wzbogacić się o wysokiej jakości klawiaturę dla graczy, dostępną w atrakcyjnych cenach. Peryferia obecnie są szeroko dostępne i nie ma większych wyzwań z ich kupieniem. W ten sposób przynajmniej jedną, podstawową kwestię możemy mieć za sobą, nie obawiając się o opóźnienia, braki czy w dostępności. Producentów w tym segmencie nie brakują, w zasadzie pojawiają się kolejni, zatem konkurencja zdecydowanie będzie atrakcyjniejsza dla wszystkich. 

Obecnie znajdziemy chociażby cały szereg klawiatur pełnowymiarowych, krótkich i lekkich konstrukcji, modele z przełącznikami mechanicznymi, hybrydowymi czy membranowymi. Ilość wariantów i preferencji jest spora, a czasu na wybór mamy sporo. Z resztą w wybranych sklepach możemy się też samodzielnie zapoznać z kliknięciem czy wagą faktyczną sprzętu.

Czy jest to zatem dobry czas na złożenie swojego komputera? Czy znajdziemy na stanowisko wszystkie potrzebne elementy? W dalszym ciągu najgorzej sytuacja ma się z segmentem kart graficznych, ryzyko pojawia się także w segmentach tradycyjnych procesorów czy szybkich pamięci, gdzie koniecznie trzeba trzymać rękę pulsie oraz aktywnie śledzić zachodzące trendy.

Możliwe jest obecnie zakupienie rozsądnego komputera za solidne pieniądze, przy czym zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie. Niekiedy gotowe zestawy możemy zgarnąć w podobnych cenach, nie musząc się niemalże o nic martwić. Ceny są w chwili obecnej dość porównywalne, w związku z czym szczególnie w obecnej sytuacji warto rozważyć i tę opcję. 

Tanio obecnie nie jest, zbyt szybko nie będzie, ale jeżeli macie czas i środki to możecie krok po kroku kolekcjonować zestaw, który zagwarantuje Wam wysoki poziom wydajności oraz satysfakcji z hitów, które i tak są przesuwane na kolejne lata….

 


źródło: fot. Andre Tan on Unsplash

Komentarze (0):
Reklama
Reklama