120te urodziny technologii CRT, jak zmieniały się monitory przez lata?

lubiegrac news 120te urodziny technologii CRT, jak zmieniały się monitory przez lata?
120te urodziny technologii CRT, jak zmieniały się monitory przez lata?



Tamer Adas | 7 czerwca 2017, 14:05

W tym roku technologia CRT obchodzi swoje 120-te urodziny, aż trudno uwierzyć jak ten czas płynie, szczególnie spoglądając na obecne super cienkie ekrany.
 
Obecnie nie do pomyślenia jest, aby w naszych domach wciąż wykorzystywane były monitory kineskopowe, jednakże jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły one standard w wielu miejscach na świecie. Niemiecki fizyk - Karl Ferdinand Braun opracował to cudo, pracujące na matrycy 17 calowej przy rozdzielczości 1280 x 1024 pixeli. Największym problemem (choć wtedy to można było uznać za zaletę...) było rozmiar oraz waga - 42 cm głębokości i waga 15 kg, dziś wydają się być czymś zwyczajnie nie akceptowalnym.
 
Urządzenia tego typu działały doskonale dzięki braku skalowania obrazu, a popularne w tym czasie wejścia VGA (D-SUB) oraz złącza BNC były szeroko powszechne nawet w przypadku zastosowań dla profesjonalistów (w przypadku BNC). 
 
W okolicach nowego milenium coraz większe znaczenie zaczęły mieć monitory LCD, które potrafiły ograniczyć swój rozmiar do naprawdę przystępnych wartości przy mniejszym poborze energii. Wraz z nimi rozpropagowały się złącza DFP (Digital Flat Panel), które stanowiły swego rodzaju pomost do zbliżających się wejść HDMI oraz DisplayPort. To również w tym czasie proporcje 4:3 oraz 5:4 zaczęły odchodzić w niepamięć na rzecz 16:9 oraz 16:10.
 
Obecnie standardem są rozdzielczości właśnie w tych dwóch ostatnich przekątnych, mamy zatem Full HD (1920x1080), QHD (2560X1440) oraz ultrapanoramiczne 21:9 (2560x1080) i (3440x1440). Coraz popularniejsze stają się zakrzywione matryce, które naprawdę dobrze spisują się podczas korzystania ze wszelakiej maści mediów, jednakże w tej kwestii zdania wielu ludzi są dosyć podzielone. 
 
Warto zwrócić uwagę również na przekątne, które ze wspomnianych 17 cali przeszły na 21, by obecnie plasować się na poziomie 24 standardowo. Rzecz jasna coraz większa ekspansja odbywa się za sprawą rozmiarów 27-35, jednakże wciąż są to zbyt małe ilości, aby móc uznawać je za obecnie rządzące na rynku. 
 
Najbardziej istotne w ostatnich latach stały się możliwości wynikające ze specyfikacji oraz wykorzystywanych technologii, jak również design i ogólny wygląd urządzenia. AOC w tym celu niedawno rozpoczęło współpracę z domem projektowym Studio F.A. Prosche, w efekcie czego powstał AOC Porsche Design PDS271 o grubości na poziomie jedynie 5,2 mm!
 
Obecnie trwają pracę nad kolejnymi krokami, które mają być wspierane przez coraz popularniejszy dynamiczny HDR, który ma stać się standardem chociażby przy okazji grania na konsolach. Również rozdzielczość pójdzie do góry, zatem niebawem ujrzymy sprzęty wspierające 8K, co rzecz jasna nie będzie jedyną nowością goszczącą w wielu domach na całym świecie...
 
Więcej informacji znajdziecie tu i tu

ogolny

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Informacja Prasowa

123456789101112
Komentarze [1]:
avatar Mariusz
dodano: 2017-08-10 17:07:45

Aż ciężko w to uwierzyć, przyszło nam żyć w przełomowych czasach, ciekawe jak będzie się prezentować technologia za np 10 czy 20 lat, jakie będą monitory lub co je zastąpi.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners