6 Popularnych gier wideo, które są zakazane w niektórych krajach

lubiegrac news 6 Popularnych gier wideo, które są zakazane w niektórych krajach
6 Popularnych gier wideo, które są zakazane w niektórych krajach



redaktor | 29 października 2020, 15:00

6 Popularnych gier wideo, które są zakazane w niektórych krajach

Każdy fan gier wideo z pewnością niejednokrotnie znalazł się w sytuacji, w której został mu ograniczony dostęp do jakiejś gry wideo. Nie mógł jej znaleźć na sklepowej półce bądź zagrać w nią online. Za tym wszystkim stoi cenzura, która dotyka także branżę gier wideo. Większość programistów posiada własną wizję na to, jak ma wyglądać ich produkt. Zdarza się, że wizja ta odpowiada pewnej części rynku gier, jednak w innej jest przyjmowana co najmniej chłodno. Ma to związek z przyzwyczajeniami kulturowymi, religią czy cienką linią komfortu graczy.

Zdarza się, że zakazywanie grania w pewne tytuły ma swoje podstawy, jednak znacznie częściej blokowanie gier jest niczym nieuzasadnione, a decyzję o cenzurze podejmuje garstka osób. Jakie gry najczęściej dotyka cenzura? Z pewnością takie, które przedstawiają przemoc, mają wyraźnie seksualny podtekst lub motywy uznawane za obraźliwe w pewnych kręgach kulturowych.

Czy jest sposób, aby mimo wszystko przetestować gry, które są niedostępne w danym regionie? Wielu graczy korzysta z oprogramowania VPN, aby bezpiecznie połączyć się z innej lokalizacji. Jeżeli nie wiesz jeszcze co to jest VPN spieszymy z pomocą. VPN to wirtualna, prywatna sieć, która umożliwia zmianę lokalizacji aktualnego adresu IP na inny, który jest oferowany przez dostawcę.

Wróćmy jednak do tematu gier i sprawdźmy, które z nich są zakazane w pewnych rejonach świata. Niektóre tytuły mogą naprawdę zaskakiwać.

Grand Theft Auto

Zaczynamy z przytupem. GTA ma swoich fanów na całym świecie. Niestety, niektórzy z nich muszą obejść się smakiem lub poszukać alternatywnych źródeł, aby do niej dotrzeć. GTA jest tematem sporów na całym świecie. Przeciwnicy gry obwiniają twórców za gloryfikację przemocy, jednak tylko w jednym kraju zupełnie ograniczono do niej dostęp. Mowa tu o Tajlandii i wbrew pozorom decyzja ta została w pewien sposób uargumentowana. Kilkanaście lat temu mieszkaniec Bangkoku zamówił taksówkę i zamiast zapłacić za przejazd, zamordował kierowcę przy pomocy noża. Podczas procesu winą za swoje działanie obarczył właśnie grę Grand Theft Auto, w której akty przemocy wydawały się niezwykle łatwe.
W odpowiedzi na ten czyn, rząd Tajlandii zabronił grania w gry z serii GTA na terytorium całego kraju.

EA Sports MMA

Gra EA Sports MMA jest symulatorem walk MMA i odpowiedzią na konkurencyjną grę UFC Undisputed wydaną przez THQ. Gracz może wcielić się w rolę dowolnego zawodnika mieszanych sztuk walki i bazując na systemie gry Total Strike Control określić, którą częścią ciała przeciwnika chce uderzyć. Co ciekawe, gra została zakazana w Danii. Pierwszym powodem cenzury, który przychodzi na myśl może być przemoc. Okazuje się jednak, że w grze EA Sports MMA została umieszczona reklama napojów energetycznych (mieszanki kofeiny i cukru) spożywanych przez zawodników przed walką. Reklamowanie napojów energetycznych jest niezgodne z duńskim prawem. Twórca gry nie zdecydował się jednak na usunięcie reklam i postanowił całkowicie wycofać grę ze sprzedaży w Danii.

Football Manager 2005

Pozostając w sportowym klimacie nie sposób jest nie wspomnieć o grze Football Manager 2005, która została zablokowana w Chinach przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Według ministerstwa gra szkodzi suwerenności i integralności terytorialnej kraju. Okazało się, że w grze Football Manager 2005 Tajwan, region Hongkong-Makao i Tybet są reprezentowane jako niezależne kraje. Takie zniekształcenie, nawet w grze komputerowej, narusza odpowiednie chińskie przepisy i jest atakiem na chiński rząd. Gra nie została oficjalnie wydana w Chinach, ale szybko rozpowszechniono ją w Internecie i na pirackich płytach CD.

The Pokemon Trading Card Game

Karciana gra z Pokemonami w roli głównej wydaje się być jedną z najmniej szkodliwych gier, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Z tą opinią nie zgadza się jednak Arabia Saudyjska. Już w 2001 roku ten silnie muzułmański graj wydał rozporządzenie, w którym zakazał importu tej gry - zarówno w wersji fizycznej, jak i elektronicznej. Gra została uznana za niosącą zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu. Powód tej decyzji jest jeszcze bardziej zaskakujący. Okazuje się, że symbole „energii” w grze rzekomo przypominają gwiazdę Dawida. W krajach muzułmańskich promowanie syjonizmu jest surowo zabronione, nawet jeśli jest niezamierzone.

Guy Game

Guy Game została zakazana w Stanach Zjednoczonych, kraju powszechnie znanym z poszanowania wolności słowa i dosyć liberalnych poglądów na wiele kwestii, które w innych krajach wywołują uzasadnione oburzenie. Tym razem jednak sprawa otarła się o proces sądowy. Gra Guy Game nie jest znana szerszej publiczności, a to dlatego, że została zablokowana niedługo po jej wydaniu. Okazało się, że pozycja zawierająca wizerunki półnagich kobiet, która skierowana była do dorosłych graczy przedstawiała też wizerunek niepełnoletniej dziewczynki. Stanowiło to jawne naruszenie przez firmę przepisów dotyczących pornografii dziecięcej. Gra została szybko wycofana z rynku.

Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2 to dobrze oceniana i dość brutalna strzelanka, która w jednej z misji w dość nieprzychylny sposób przedstawia meksykańskie miasto Ciudad Juarez. Gracz współpracuje z władzami Meksyku, aby usunąć z ulic miasta rebeliantów. To właśnie burmistrz miasta, obawiając się strat wizerunkowych, przekonał gubernatora stanu Chihuahua, aby nakazał on zajęcie jakichkolwiek kopii gry i zabronił jej sprzedaży.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: materiał sponsorowany

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners