AMD FidelityFX to autorska technologia, za sprawą której karty graficzne producenta będą jeszcze wydajniejsze. Czym jest ta technologia? Co oferuje?
Rywalizacja w segmencie kart graficznych jest niezwykle zacięta, a obie główne firmy starają się rywalizować o każdy najmniejszy detal. Już niebawem ujrzymy bezpośrednią rywalizację RTX-ów 30XX z Radeonami RX 6000. "Czerwoni" są nieco w tyle ze względu na brak własnych, systemowych rozwiązań, w wyniku czego firma zdecydowała się nadrobić zaległości.
W ten sposób dowiedzieliśmy się o AMD FidelityFX, rozwiązaniu, mającym zastąpić DLSS 2.0 oraz ray tracing, czyli flagowe rozwiązania, mające zapewnić lepszą sprzedaż w przypadku kart Nvidii. W przypadku wspomnianego rozwiązania mamy otrzymać coś więcej. Czego możemy się spodziewać po tym systemie?
Czym jest AMD FidelityFX?
Rozwiązanie AMD w postaci AMD FidelityFX to nowy system oparty o model open source, które głównym zadaniem jest zapewnienie szeregu narzędzi, dzięki którym twórcy gier będą mogli uczynić swoje produkcje jeszcze piękniejszymi, zachowując przy tym wszystkim łatwą możliwość implementację, wyraźne usprawnienia oraz minimalne obciążenie naszych podzespołów. Producent w przypadku tego rozwiązania zdecydował się postawić na siedem dziedzin oraz ulepszeń, dzięki którym mamy uzyskać lepsze rezultaty.
Co składa się na AMD FidelityFX?
W składzie systemu AMD FidelityFX znajdziemy siedem różnorodnych rozwiązań, które w odmienny sposób starają się podchodzić do tematu udoskonalenia grafiki w wielu tytułach. W ramach FidelityFX znajdziemy:
FidelityFX Contrast Adaptive Sharpening
FidelityFX Ambient Occlusion
FidelityFX Variable Shading
FidelityFX Screen Space Reflections
FidelityFX Denoiser
FidelityFX HDR Mapper
FidelityFX Downsampler
FidelityFX Contrast Adaptive Sharpening
Rozpocznijmy od FidelityFX Contrast Adaptive Sharpening, czyli technologii odpowiedzialnej za zagwarantowanie graczom możliwości adaptacyjnego kontrastowego systemu poprawiającego ostrość, dzięki któremu dojdzie do upscalingu oraz odpowiedniego anty-aliasingu, za sprawą którego ujrzymy zdecydowanie większą ilość detali na pierwszym i kolejnych planach.
FidelityFX Ambient Occlusion
Kolejną nowinką jest FidelityFX Ambient Occlusion, czyli system skierowany do architektury RDNA oraz RDNA 2, zapewniając graczom lepszą geometrię cieni oraz ich położenia na wielu obiektach, zapewniając nam bardziej realistyczne rozwiązanie, nie wymagające od naszej karty graficznej zbyt wielkiej ilości zasobów obliczeniowych, aby zapewnić nam wsparcie dla większej ilości typów oświetlenia, w ramach Ambient Occlusion.
FidelityFX Variable Shading
Uwaga skierowana została także na zapewnienie lepszej wydajności, z zachowaniem jakości cieni, za co odpowiadać będzie FidelityFX Variable Shading, opcja zapewniająca nam bardziej inteligentne podejście do nakładania cieni na poszczególne przedmioty, budynki czy innego typu obiekty, dzięki czemu nakładana siatka zapewni osobne podejście do poszczególnych stref na ekranie.
FidelityFX Screen Space Reflections
Odbicia wraz z ray tracingiem uzyskują nowe, znacznie większe znaczenie, o czym nie chce zapominać AMD, które poprzez FidelityFX Screen Space Reflections stara się zapewnić nam system zapewniający realistyczne odbicia, nie wymagające od komputera zbyt dużej ilości dodatkowych mocy obliczeniowych.
FidelityFX Denoiser
W poszukiwaniu nowego systemu oświetlenia posiadacze kart AMD, kierować się będą ku FidelityFX Denoiser, specjalnej optymalizacji architektury RDNA i RDNA 2, zapewnią nam wsparcie dla wspomnianego ray tracingu w pełnej jego gamie oddziaływania na obraz, zapewniając nam zupełnie nowy poziom prezentacji oświetlenia.
FidelityFX HDR Mapper
AMD nie zapomina także o posiadaczach ekranów wspierających HDR, którzy będą mogli liczyć na wsparcie FidelityFX HDR Mapper, specjalnego algorytmy optymalizującego źródło światła oraz jego prezentację, zapewniając nam skuteczne wykorzystanie momentów, gdy eksponowania jest szarsza gama kolorów i odcieni.
FidelityFX Downsampler
Wielu graczy posiada ekrany w rozdzielczości Full HD czy nieco wyższej, w związku z czym najmocniejsze karty graficzne stawiające na 4K, nieco zaniedbują ten segment. Wobec tego FidelityFX Downsampler, to pomysł mający zagwarantować nam inteligentny system obniżający rozdzielczość generowaną, aby zapewnić lepiej prezentujący się obraz, wynikający z zapasowych zasobów wydajnościowych.
Deklarację wsparcia tego typu rozwiązań zadeklarowało wiele studiów, których tytuły maja być w ten sposób jeszcze lepsze oraz piękniejsze, wykorzystując zalety kart AMD. Które firmy wspierają AMD FidelityFX?
Rozbudowany oraz otwarty system AMD może okazać się świetną odpowiedź na zalety RTX-ów, które poprzez systemowe rozwiązania, zapewniają obecnie coś więcej, aniżeli jedynie lepszą wydajność. W ten sposób urządzenia na architekturze RDNA i RDNA 2, nadrobią, a być może jeszcze uzyskają nieco przewagi w przypadku poszczególnych tytułów oraz pomysłów na nowe pomysły na udoskonalenie grafiki.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
AMD ładnie poszło w procesory ale w kartach graficznych niestety są do tyłu od NVidia nie wiem z czego to wynika.