Attentat 1942 z nagrodą na festiwalu w Berlinie

lubiegrac news Attentat 1942 z nagrodą na festiwalu w Berlinie
Attentat 1942 z nagrodą na festiwalu w Berlinie



Agata Dudek | 4 maja 2018, 18:00

Attentat 1942, dzieło  Charles University i Czech Academy of Sciences dokumentujące w świecie gry dramatyczne doświadczenia ludzi, którzy przeżyli holocaust,  otrzymała prestiżową nagrodę na festiwalu w Berlinie. 
 
Projekt, o którym mieliśmy okazję wspominać tutaj, a także w tym miejscu, a którego recenzję znajdziecie na stronie,  został nagrodzony na festiwalu w Berlinie, Maze 2018, otrzymując nagrodę "Most Amazing Game Award" . Mimo tego, że gra otrzymała tak prestiżową nagrodę, to właśnie w Niemczech nie jest dostępna ze względu na kontrowersyjną politykę rządu, która nie pozwala na prezentowanie nazistowskich symboli w grach wideo.
 
"Attentat 1942 to nie tylko historycznie ważna gra o emocjonalnym temacie, ale wykorzystanie  gier w bardzo kreatywny sposób: jest to nowa forma filmu dokumentalnego". Tak swoją decyzję uzasadnia w oficjalnym werdykcie Jury festiwalu. "Być ważnym krokiem byłoby aby Niemcy oficjalnie zaakceptowały gry wideo jako medium kulturalne z tymi samymi prawami i obowiązkami, co inne formy sztuki "- mówi Thorsten S. Wiedemann, założyciel i dyrektor festiwalu A MAZE.
 
Attentat 1942 to bardzo nietypowa gra, łącząca w sobie rysunkowy, komiksowy styl graficzny z dokumentalnymi wywiadami i autentycznymi kronikami filmowymi, stworzona  przez profesjonalnych historyków, dzięki udokumentowanym świadectwom historycznym. Gra dokumentuje II wojnę światową oczami ocalałych cywilów.

Attentat 1942 - recenzja

 
"Gra jest obecnie zablokowana dla niemieckiej publiczności, ponieważ zawiera nazistowski symbole" - wyjaśnia Vít Šisler. "Mimo że gra wywodzi się z projektu edukacyjnego i wynika z naukowych badań historycznych, proces uzyskiwania zgody na wydanie takiej gry wideo jest w Niemczech skomplikowany. Wciąż szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby na wydanie gry w Niemczech".
 
"Staraliśmy się tworzyć historie i postacie w grze z maksymalnym szacunkiem dla historycznych realiów Protektoratu Czech i Moraw, w tym przedmiotów z życia codziennego i materiałów archiwalnych" - mówi Maria Černá, historyk gry. "Usunięcie nazistowskiej symboliki z poważnej gry o zbrodni nazizmu byłoby absurdem" - dodaje Jakub Gemrot, główny programista gry.
 
Attentat 1942 dostępna jest na platformie Steam w wersji na na PC, Mac i iOS. 
 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Informacja Prasowa

Komentarze [3]:
avatar TOM3K
dodano: 2018-05-05 21:35:10

Zawsze tematyka wojenna bede powtarzal rodzi wiele emocji i jest to dobra sprawa ukazywac ja w

avatar PanDamian
dodano: 2018-05-04 22:42:46

Odważna i nieco kontrowersyjna tematyka. Tylko czy odbiorcy są na to gotowi?

avatar Mariusz
dodano: 2018-05-04 18:09:57

Nagroda nagrodą tylko, że wątpię by znalazło się spore grono graczy. Fajna idea i wykonanie tak na pierwszy rzut oka.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners