Coraz więcej Polaków rusza się na świeżym powietrzu

lubiegrac news Coraz więcej Polaków rusza się na świeżym powietrzu
Coraz więcej Polaków rusza się na świeżym powietrzu



redakcja | 7 kwietnia 2025, 10:00

Spacerowanie stało się najpopularniejszą formą aktywności fizycznej wśród Polaków – deklaruje tak aż 73% badanych. Co drugi ankietowany spaceruje codziennie, a niemal 40% kilka razy w tygodniu. Z badań przeprowadzonych przez Huawei CBG Polska wynika, że coraz więcej osób wybiera właśnie takie, dostępne i niewymagające formy ruchu.

W obliczu coraz bardziej siedzącego trybu życia, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, te dane mogą napawać optymizmem. Regularny ruch to nie tylko sposób na poprawę kondycji, ale też realna szansa na lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Przeczytaj także:

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, aktywność fizyczna jest kluczowa w profilaktyce zdrowotnej. Dorosły człowiek powinien tygodniowo przeznaczać minimum 150 minut na umiarkowaną aktywność lub 75 minut na intensywny wysiłek. Choć globalne dane są niepokojące – nawet 31% ludzi nie spełnia tych wymagań – to w Polsce widać pozytywny trend.

Spacer to dopiero początek

Polacy najczęściej wybierają spacery, jazdę na rowerze (54%) i bieganie (29%). Popularnością cieszą się także siłownie (23%) oraz pływanie (22%). Eksperci jednak przypominają, że samo spacerowanie, choć cenne, powinno odbywać się w odpowiednim tempie i przez odpowiednio długi czas – najlepiej od 30 do 60 minut dziennie.

Spacery mogą przynieść takie same korzyści zdrowotne jak inne formy aktywności fizycznej, o ile są wystarczająco intensywne – mówi prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z AWF w Warszawie.

Regularność kluczem do zdrowia

Aż 42% Polaków deklaruje, że ćwiczy codziennie, a kolejne 40% – kilka razy w tygodniu. Wśród rowerzystów najczęściej spotykaną formą aktywności jest jazda kilka razy w tygodniu (43%), natomiast biegacze są jeszcze bardziej regularni – niemal połowa biega kilka razy w tygodniu. Osoby korzystające z siłowni wykazują największą systematyczność – 57% z nich ćwiczy kilka razy w tygodniu.

Zdaniem ekspertów, najważniejsze jest, by aktywność fizyczna była łatwo dostępna, nie wymagała specjalistycznego sprzętu ani dużej ilości czasu. Systematyczne zwiększanie częstotliwości, długości i intensywności treningów to sprawdzony sposób na budowanie zdrowych nawyków. W tym mogą pomóc urządzenia takie jak smartwatche, które nie tylko motywują, ale też pozwalają na bieżąco śledzić postępy.

Co motywuje Polaków do ruchu?

Niezależnie od wybranej formy ruchu, Polacy najczęściej kierują się chęcią poprawy kondycji fizycznej oraz samopoczucia. Spacerowicze wskazują, że dzięki aktywności lepiej się czują (66%), utrzymują sprawność (54%) i aktywnie spędzają czas (29%). Podobne motywacje mają rowerzyści i biegacze. Z kolei osoby korzystające z siłowni oprócz poprawy zdrowia (49%) i nastroju (42%), stawiają na rozwój masy mięśniowej (43%).

Eksperci przypominają, że choć aktywność fizyczna w ciągu dnia – np. droga do pracy – też się liczy, to największe korzyści zdrowotne płyną z ruchu podejmowanego w czasie wolnym. Dlatego warto znaleźć czas na spacer, jazdę rowerem czy trening, nawet jeśli codzienne obowiązki już zapewniają minimum ruchu.

Infografika_full 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: informacja prasowa

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners