Czy to dobry czas na ulepszenie swojego PC-ta? To przynajmniej dobry czas, aby zaplanować swój nowy zestaw...

lubiegrac sponsorowany Czy to dobry czas na ulepszenie swojego PC-ta? To przynajmniej
Czy to dobry czas na ulepszenie swojego PC-ta? To przynajmniej dobry czas, aby zaplanować swój nowy zestaw...



Tamer Adas | 12 lutego 2024, 00:45

Początek 2024 roku być może nie jest najlepszym okresem dla wymiany podzespołów w swoim komputerze, ale bez dwóch zdań warto wykorzystać spokojniejszy okres roku, aby przygotować się na dokonanie ulepszenia. Zapraszamy do mini poradnika z kilkoma poradami, na co zwracać uwagę. Rozpocznijmy od tematyki procesorów i płyt głównych...

Spore zmiany na rynku procesorów?

Przez wiele ostatnich lat procesory Intel Core i7 były w zasadzie gwarancją wysokiej wydajności oraz jakości, ale na przestrzeni ostatnich kilku lat gigant zaczął popełniać zadziwiające błędy. O ile w ramach różnych segmentów rynkowych producent raczej radził sobie przynajmniej dobrze, ale... mimo wszystko można odnieść wrażenie, że inżynierzy nie mają pomysłu na tym, jak napędzić się ponownie w sferze podzespołów dla graczy. Kilka eksperymentów raczej nie wypaliło, nowe rozwiązania nie okazują się powiewem świeżości, a debiutujące nowe jednostki nie powalają w dziedzinie stosunku ceny do jakości. Faktem jest, że konkurencyjne AMD ze swoimi modelami Ryzen radzą sobie o wiele lepiej, ale tutaj wyraźnie dostrzec możemy, że kilka podjętych przez dr Lisę Su oraz jej zespół decyzji zaczyna przynosić niezwykle pozytywne efekty.

O ile kiedyś mogło się wydawać, że "niebiescy" deklasują konkurencję, o tyle w chwili obecnej mamy do czynienia z ewidentną zmianą trendu. Coraz więcej osób przynajmniej rozważa zmianę platformy, co może okazać się wzmocnieniem się pozycji "czerwonych". Wobec zapowiedzi długiego wsparcia platformy AM5 może to oznaczać pozyskanie zaufania społeczności przez wiele lat. Mało kto chce ot tak zmieniać cały zestaw, a nowa generacja może być dla niektórych świetną okazją, aby przeskoczyć do przeciwnego obozu.

W okresie gdy pamięci DDR5 stają się coraz szybsze oraz tańsze, tym mocniej może się okazać, że już niebawem dojdzie do nowej rywalizacji. Szczególnie dla osób, które jeszcze nie przeskoczyły na obecną generację, będzie to dobry czas, aby wykonać ewentualny skok na drugą stronę. Powiedzieć sobie warto także jedno, zarówno Intel jak i AMD mają obecnie problemy z chłodzeniem. Coraz większe radiatory oraz popularniejsze rozwiązania wodne stają się już nie modą, a w zasadzie potrzebą, gdyż najnowsze procesory niestety nie są liderami w sferze optymalizacji temperaturowej i energetycznej.

Tania płyta główna dla platformy AMD

Pod rozwagę można wziąć Gigabyte B550 Gaming X V2, czyli model dla graczy, którzy nie chcą jeszcze wchodzić na próg cenowy płyt głównym AM5. Jeżeli dysponujemy niezłą pamięcią DDR4, solidnym chłodzenie oraz wydajnym dyskiem NVMe, to może to być dla Was atrakcyjniejsze rozwiązanie. Po wydaniu około 450 złotych uzyskujemy bazę pod jeden z naprawdę wydajnych procesorów AMD, które wciąż wypuszcza modele starające się wycisnąć maksimum możliwości właśnie z AM4. Wspomniany model to naprawdę mocnym reprezentant sekcji celującej w naprawdę niezły stosunek pomiędzy ceną oraz jakością i szerokim pakietem złącz oraz gniazd, oferujących niezłą uniwersalność oraz sporej możliwości swobodnej wymiany poszczególnych podzespołów. 

Budżetowa propozycja zdecydowanie nie przekona do siebie graczy poszukujących licznych gniazd USB, gdyż na tyle umieszczono ich sześć, z czego tylko dwa modele reprezentują gatunek 3.2. (po jednym Gen 1 i Gen 2).  We wspomnianej kwocie otrzymujemy jednak możliwość uzyskiwania pamięci RAM DDR4 do 4733 MHz taktowania, umieścić możemy dysk SSD PCIe Gen4 x4 z dodatkowym w towarzystwie oferującym nieco mniejszą wydajność. 

Spora kompatybilność sprawia, że umieścić w gnieździe możemy nawet jednostki AMD Ryzen 9 serii 5000, zatem dysponować możemy naprawdę wielkim pakietem mocy obliczeniowych, który umożliwi nam w pełni satysfakcjonujące wyniki przez kilka kolejnych lat. W połączeniu z kartą podłączoną poprzez PCI-Express x16, możemy stworzyć naprawdę niezłego PC-ta do grania w rozdzielczościach Full oraz Quad HD. Gigabyte włożył w tym budżetowym modelu sporo pracy, aby zaoferować niskie temperatury, stanowiąc naprawdę dobrą bazę pod wyciskanie ostatnich potów z poszczególnych podzespołów. Niezłe rozstawienie oraz spora ilość dodatków sprawia, że potencjał jest naprawdę spory.

Jaki model AM5 warto rozważyć do PC-ta?

Jeżeli pragniecie wejść już pełnoprawnie w nową generację płyt głównych, ale nie chcecie wydawać zbyt wysokich kwot, to bez dwóch zdań MSI MAG B650 Tomahawk WiFi. Teoretycznie mamy do czynienia z budżetowym rozwiązaniem w ramach nowego chipsetu, ale nie oznacza to, że mamy tu do czynienia z niską jakością czy małą ilością opcji do wykorzystania z najnowszymi podzespołami. Za cenę wynoszącą około 900 złotych, możemy wyposażyć się z jednostkę, która ma zgodnie z historią marki dostarczyć skuteczne radzenie sobie z wysokimi temperaturami oraz sporym potencjałem pod podkręcanie. Tym razem wsparciem w tych dziedzinach ma się okazać sztuczna inteligencja w ramach narzędzia znanego jako MSI AI ENGINE, udoskonalającego sposób funkcjonowania wentylatorów. 

Projektanci poświęcili wiele czasu, aby zagwarantować odpowiednią konstrukcję oraz dodatki umożliwiające sprawne instalowanie poszczególnych dysków M.2, a dedykowany klips sprawia, że można to uczynić jeszcze sprawniej. Zadbano również o system informacji o pojawiających się błędach BIOS-u, a także wprowadzono kilka różnych sposobów do uruchomienia komputera, pierwotna metoda nie zadziała. Gdy wszystko będzie funkcjonować poprawnie, będziemy mogli sprawdzić liczne własne ustawienia poprzez 60-dniowy darmowy dostęp próbny do oprogramowania AIDA64 Extreme w edycji MSI.

Poprzez tę platformę uzyskać możemy dostęp do szeregu złączy USB w wersji 3.2 nowej generacji, a nie zapomniano także o wchodzącym standardzie USB-C. We wnętrzu liczyć możemy na liczne zalety slotów PCIe 4.0 x16 oraz na aż trzy odpowiedni 4.0 x4 M.2, z których pomocą możemy liczyć na znakomite rezultaty najnowszych dysków SSD NVMe. MSI oferuje poza samymi przestrzeniami także osłony termiczne M.2 Shield FROZR, obniżające generowane ciepło. Na pokładzie umieścimy szybkie pamięci DDR5, wsparcie dla Bluetootha 5.2, a nawet poprzez zaimplementowanie nie tylko dla klasycznego gniazda Ethernet, ale i karty sieciowej AMD Wi-Fi 6E, skorzystać można z bezprzewodowego połączenia z internetem poprzez pasmo 6 GHz.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners