Czym jest cross-play i z jakiego powodu to rozwiązanie będzie obecnie niezwykle cenne oraz efektywne?

lubiegrac publicystyka Czym jest cross-play i z jakiego powodu to rozwiązanie
Czym jest cross-play i z jakiego powodu to rozwiązanie będzie obecnie niezwykle cenne oraz efektywne?Tamer Adas | 4 lipca 2020, 23:50

Cross-play stał się w odchodzącej na naszych oczach generacji jednym z elementów, który był głównie głośny. Czemu teraz stanie się to efektowne rozwiązanie?
 
Cross-play najłatwiej i w zasadzie najdokładniej określa wykorzystywane jako tłumaczenie określenie, rozgrywka międzyplatformowa, które dość jasno wskazuje z czym mamy do czynienia. Otóż mowa jest tutaj o zapewnieniu serwerów oraz infrastruktury i kodu sieciowego, za sprawą którego posiadacze różnych urządzeń mogą wspólnie grać w tę samą grę.
 
Oczywiście możliwość ta obejmuje nie tylko znajdowanie się we wspólnym hobby czy w zespole, ale możemy dzięki temu rozwiązaniu także na mniejszą oraz szerszą skalę stanąć do rywalizacji pomiędzy sobą.
 
Taranem to "otwarcia" sieciowych zmagań w wielu tytułach okazało się Epic Games wraz ze swoim Fortnitem, który odniósł także dzięki temu jeszcze większy sukces, tworząc coś wielkiego dla całej branży gier. O ile wcześniej była to głównie "pomóc" dla Microsoftu, o tyle obecnie także i Sony będzie mocno korzystać z tego szeregu rozwiązań.
 
Szczególnie na początku generacji konsol zauważalne są problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby graczy na serwerach niektórych gier, co oczywiście z czasem się zmniejsza. Niemniej w przypadku zarówno Xboxa X jak również i PlayStation 5 nie będziemy już świadkami tego zjawiska.
 
Wbrew pozorom wprowadzenie dysków SSD nowej generacji sprawi, że w przypadku niektórych tytułów cross-play może nie być do końca uczciwy, wobec czego połączona społeczność posiadająca urządzenia nowej generacji może zapewnić spokojniejsze przejście pomiędzy konsolami, a i posiadacze mocniejszych czy nowszych PC-tów będą z tego powodu dodatkowo zadowoleni.
 
Tak naprawdę dopiero za kilka miesięcy wszyscy zobaczymy jak międzyplatformowa rozgrywka ostatecznie zmienił branżę gier, choć rzecz jasna przed nami jest jeszcze dużo czasu, a w tym czasie być może poznamy jakieś ciekawe tytuły, które wiele zyskają właśnie na trudnym początku nowej generacji.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: fot. Marko Deichmann z Pixabay

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners