Tamer Adas | 31 maja 2022, 23:45
Spora ilość użytkowników współczesnych telewizorów zaczęła się w ostatnim czasie zastanawiać, czy dźwięk przypadkiem nie padł ofiarą lepszych wyświetlaczy. Jak jest? Jak może być? Co najlepiej zrobić? Gdzie poszukuje się nowych, lepszych rozwiązań?
Być może nieco zaskakująco dla niektórych, w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła spora zmiana w segmencie telewizorów. Dźwięk zdecydowanie przestał się aż tak bardzo liczyć, szczególnie na tle rozszerzenia funkcjonalności oraz postawienia na zdecydowanie lepszą jakość obrazu. Trend ten najwyżej występuje, co doskonale obrazuje wiele aspektów i czynników występujących obok wspomnianych urządzeń. Największe z ekranów, które goszczą w naszych domach, zdecydowanie zmieniły się w chwili, gdy zjawiły się w nich funkcje smart oraz obsługujące je systemy operacyjne. W kilka chwil najistotniejsze nie stały się oferowane doznania, a w zasadzie szybkość procesorów oraz pamięci RAM, ponieważ to one odpowiedzialne były za jak najlepsze operowanie po przygotowanym pod piloty interfejsie.
Wejście na wyższy poziom wyświetlaczy zarówno LCD jak również OLED spowodowały, że ostatecznie zdecydowanie na bok odszedł segment dobrej jakości głośników oferowanych w telewizorach. Wiele modeli doczekało się gorszej jakości dźwięku, ratowanego nieco systemowo oraz poprzez inne umiejscowienie ich we współczesnych, zdecydowanie węższych konstrukcjach. Te są często wieszane na ścianach, co wymusiło znaczącą zmianę względem wcześniejszego sposobu projektowania telewizorów jako takich. Gdy dodamy do tego fakt, że połączenia bluetooth stały się zdecydowanie popularniejsze, a gracze preferują wykorzystywanie lepszej jakości słuchawek, aniżeli zestawianych modeli głośników od producentów. Z tego względu próbowano współpracować z zewnętrznymi firmami, ale efekty raczej prezentowały się lepiej jedynie na materiałach promocyjnych, aniżeli faktycznie w domach ostatecznych klientów.
Współcześnie niezwykle dużą popularnością cieszą się urządzenia znane jako soundbary, czyli de facto zewnętrzne konstrukcje stanowiące dobrej lub wysokiej jakości głośniki. W przypadku tych konstrukcji mamy do czynienia z nowoczesnymi propozycjami, nastawionymi na zaoferowanie jak najlepszego dźwięku, korzystając z zalet samodzielnej konstrukcji. Często są to obecnie zarówno w pełni samodzielne, jak również i mocno zintegrowane sprzęty. Odłączenie tego elementu od zasadniczej obudowy spowodowało, że wbrew pozorom możliwe było zapewnienie lepszego sposobu emisji oraz rozchodzenia się muzyki, dialogów oraz dźwięków. Efekt ten wzorowany na montowanych niekiedy w całych zestawach 7.1, udało się w dodatku zamknąć w pojedynczej konstrukcji. Po trochę powolnym czasie startu, z czasem tego typu rozwiązania zaczęły się coraz lepiej sprzedawać, stając się w wielu domach absolutnym standardem.
Obecnie niektórzy producenci zdecydowali się postawić na swoje zestawy, zapewniające użytkownikom najlepsze doznania zarówno do dużych pokoi, jak i również do mniejszych przestrzeni. W zasadzie obecnie każdy może znaleźć coś dla siebie, często mogąc się delektować świetną czystością, niezłą precyzją lub mocnym uderzeniem basów, które świetnie wypadają między innymi w podczas słuchania wydarzeń. Konkurencją w tym przypadku stały się samodzielne głośniki, które dotychczas cieszyły swoim działaniem podczas wyjazdów. Obecnie najlepsze rozwiązania liderów rynkowych potrafią się doskonale spisać nawet podczas oglądania filmów czy seriali w domu z poziomu laptopa. W ten sposób konkurencja w zasadzie znacząco się zwiększyła.
Uniwersalność bez dwóch zdań zapewnia masę satysfakcji, ale najlepsze dla wielu osób byłoby zminimalizowanie ilości urządzeń. Niektórzy swoją nadzieję osadzali w nowoczesnych dekoderach, te jednak ze względu na swoje zasadnicze zastosowanie, pozostają niezwykle mocno ograniczone. Niektórzy zamiast nich wykorzystują w ten sposób swoje konsole, ale i tu nie ma co liczyć na zastosowania polepszające jakość oferowanego dźwięku. "Zieloni" postawili na wsparcie popularnych systemów, natomiast "Niebiescy" korzystają z autorskiego systemu, mającego ulepszać doznania nawet w zwykłych, podstawowo znajdujących się w telewizorach modelach głośników. Ostatecznie jednak wszystkie strony koncentrują się na słuchawkach oraz na współgraniu z telewizorami.
Nie tak dawno Sony zdecydowało się zaprezentować swój model flagowy, nieco prototypowego telewizora, który... emitował dźwięk bezpośrednio z poziomu ekranu! Tego typu sposób może okazać się już niebawem standardem, rozwiązując między innymi kłopot ograniczonego miejsca na umiejscowienie przestrzeni emisyjnej. Póki co do pokonania jest naprawdę wiele przeszkód, w związku z którymi niemożliwe jest, aby uznać to za pewniak odnośnie przyszłości. Dźwięk zdaje się w ostatnich miesiącach powracać na poważnie, próbując zapewnić kinowe doznania w mieszkaniach, faktycznie przebijając się już porównywalnymi doświadczeniami.
Z pewnością nowa generacje głośników przydałaby się między innymi w segmencie monitorów, nim to jednak nastąpi, delektować się możemy innymi rozwiązaniami, które nadrabiają zmianę, jaka zaszła podczas miniaturyzacji oraz postawienia na nieco inne podejście. Spodziewać się jednak możemy próby ponownego zawarcia jak najlepszych doznań w pojedynczej konstrukcji. Pytanie jednie brzmi kiedy to nastąpi. Obecne telewizory z wyższego segmentu, jeszcze nie uzyskały tego poziomu...
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
źródło: fot. Alehandra13 z Pixabay; artykuł realizowany we współpracy
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu