Fonoholizm to zupełnie nowy problem dotykający nasze społeczeństwo, w tym dzieci i nastolatków. Czym jest fonoholizm? Z czym się wiąże? Na co zwracać uwagę?
W dniu wczorajszym zaprezentowaliśmy Wam tekst odpowiadający na pytanie "W jakim wieku zakupić dziecku smartfon?", w związku z czym postanowiliśmy nieco poruszyć temat poboczny, choć równie istotny. Tym razem poświęcamy chwilę problemowi fonoholizmowi, będącego nowym zjawiskiem i jego specyficznego charakteru.
Fonoholizm to zjawisko uzależnienia się od nadmiernego korzystania ze smartfonów, narażając się na szkodliwe efekty sztucznego wydłużenia się czasu z ekranem tuż przed twarzą. Problem ten jest dość rozległy i gromadzi on kilka różnych kwestii dotykając przy okazji szeroki zakres społeczeństwa.
Nałogowemu korzystaniu z telefonu czy smartfonu towarzyszą także inne negatywne aspekty związane chociażby z uzależnieniem od sieci, od gier czy filmów konsumowanych nałogowo czy od infoholizmu, dotykającego nawet tak wydawałoby się banalnego aspektu życia jakim jest poszukiwanie informacji.
Społecznie bardzo często poruszana jest kwestia spędzania nadmiernie dużej ilości czasu ze smartfonem, jednakże pomimo ogólnych dyskusji, zazwyczaj nie są podejmowane żadne szersze działania, nie mówiąc już o wyciąganiu konstruktywnych wniosków.
Tego typu forma uzależnienia jest o tyle charakterystyczna, że dość łatwo można ją zignorować lub uznać za mało szkodliwą, pomimo tego że w rzeczywistości tak nie jest. Najbardziej widoczne jest realne izolowanie się od otaczającego nas świata czy osób, niekiedy nawet doznając procesu ignorowania się wzajemnie oraz poświęcania całego możliwego czasu z ekranem przed oczami.
Nowa generacja telefonów stała się elementem dnia codziennego w tak dużym stopniu, że z trudem będziemy w stanie wymienić miejsca, do których NIE zabieramy smartfonów, starając się pozostać przez cały czas w kontakcie z innymi osobami, nawet jeżeli jesteśmy przekonani, że szanse na to są znikome.
Po czym poznać, że mamy problem? Na początku warto zwrócić uwagę na to jak często zaglądamy "do telefonu", jak mocno wyczekujemy nowych informacji czy wiadomości do nas skierowanych. Jeżeli nie rozstajemy się z telefonem, przez cały czas myślimy, aby z niego skorzystać i frustrujemy się gdy tak się dzieje to bez wątpienia powinniśmy zacząć reagować.
Pozostawiony sam w sobie fonoholizm może przerodzić się w coś niebezpiecznego lub znacząco pochłaniającego nasze życie, przez co możemy popaść w duże problemy. W drastycznych przypadkach potrzebne będzie skontaktowanie się ze specjalistą, w początkach procesu uzależniania warto zdecydowanie porcjować sobie sesje, koncentrować się na innych zajęciach, ustawić sobie miejsce w domu gdzie pozostawiać będziemy sprzęt. Przed wyjściem z domu warto je tam odłożyć.
Chciałbym, w związku z tym artykułem, zaprosić Państwa (rodziców oraz opiekunów) do prowadzonego przeze mnie obecnie badania, poświęconego wpływowi technologii na dzieci.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu