Gryf, recenzja serialu Amazon Prime Video, niemieckie fantasy w krainie Czarnej Wieży, które polubicie

lubiegrac recenzja filmow Gryf, recenzja serialu Amazon Prime Video, niemieckie fantasy
Gryf, recenzja serialu Amazon Prime Video, niemieckie fantasy w krainie Czarnej Wieży, które polubicieAgata Dudek | 3 czerwca 2023, 08:10

Gryf, recenzja serialu Amazon Prime Video, niemieckiego godnego polecenia fantasy o pewnej Czarnej Wieży. Oto nasza recenzja kolejnej perełki od Amazon. 

Na serial Gryf natknęłam się na Amazon Prime przypadkiem, przeglądając ofertę platformy, i szukając czegoś co mogłabym obejrzeć wieczorem. Niespodziewanie w nowościach od Amazona pojawiła się grafika, która mnie zainteresowała, przede wszystkim dlatego, że przedstawiała serial, który był dla mnie zupełną nowością. Nie widziałam, by platforma dzieliła się informacjami o jego zbliżającej się premierze, nie natrafiłam na zwiastun prezentujący zapowiedź fabularną. Ot serial, o którym się po prostu nie mówiło.

Zapoznaj się również z: Geppetto wkracza do Ravenswatch w pierwszej aktualizacji we Wczesnym Dostępie

Wiedziona przeczuciem, że coś, co nie jest reklamowa może okazać się całkiem ciekawą propozycją, postanowiłam sprawdzić te miniserialowe dzieło. Mój wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem to kawałek naprawdę fajnego fantasy, w świecie, który nie jest przesadnie przesłodzony. Już czekam na sezon numer dwa, który mam nadzieję będzie miał miejsce, a Was zapraszam do mojej recenzji jego pierwszego sezonu. 

Gryf to opowieść o nastoletnim Marku Zimmermanie, który mieszka wraz z matką i starszym bratem w niewielkim miasteczku. Jako kilkuletnie dziecko był świadkiem samobójczej śmierci swojego ojca, który się podpalił. Mark ma 16 lat i wraz z bratem prowadzi sklep sprzedający płyty z muzyką z lat 80-ty i 90-tych. Sam tworzy także ciekawe składanki muzyczne, a w międzyczasie odwiedza swojego terapeutę, który pomaga mu uporać się z traumą, jakiej doświadczył w dzieciństwie. Optymistycznie nie nastraja go także zachowanie brata, Thomasa, który usilnie stara się wmówić mu, że musi w końcu przejąć dziedzictwo ich ojca i wraz z nim rozprawić się z Gryfem, bestią zamieszkującą krainę zwaną Czarną Wieżą. Według niego świadectwem jej istnienia jest stara oprawiona w skórę księga, zwana Kroniką, w której spisywane są istoty i wydarzenia ze wspomnianego świata fantasy.

Gryf 1 

Mark nie wierzy bratu, a wkrótce jego uwagę przykuwa nowa dziewczyna w szkole. Becky zamieszkuje z ojcem, który jak się okazuje, jest też jego terapeutą. Mark i Becky szybko stają się sobie bliscy. Problem w tym, że pewnego dnia Thomas znika i wszystko wskazuje na to, że został porwany i uprowadzony do Czarnej Wieży. Markowi nie pozostaje nic innego, jak ruszyć jego śladem. Ale w swych poszukiwaniach nie jest sam. Towarzyszem Marka zostaje bowiem Mimo, pracownik w ich sklepie, który staje się niebawem przyjacielem Marka. Drogę do odkrycia prawdy o uważanym za psychicznie chorego Marku, próbuje odkryć Becky, starając się też w jakiś sposób pomóc. Tymczasem Mark boryka się z problemami psychicznymi, oswajając się nie tylko z mocami, jakie otrzymał, ale także próbując zapanować nad napadami złości i niepohamowanej agresji. 

Gryf to serial od twórców Dark, mroczna opowieść fantasy, w której znajdziemy także sporo dramatu psychologicznego, powstały na bazie powieści Wolfganga i Heike Hohlbeinów, której niemiecki tytuł brzmi „Der Greif”. W tej wielobarwnej, mieszającej gatunki, miniserialowej opowieść dopatrzymy się także sporo elementów science-fiction, i mnóstwa skojarzeń z innymi równie intrygującymi i często mrocznymi opowieściami. 

Gryf 2 

W miksie nawiązującym do znanych młodzieżowych, ale nie tylko takich produkcji, nie brakuje jednak grozy i sytuacji, które właściwie każdy zna z własnego życia. Nie trudno zatem utożsamić się z bohaterami tejże produkcji. I choć są oni nastolatkami, i pomyśleć można, że serial przeznaczony jest właśnie do tej grupy wiekowej, opowieść tak właściwie skierowana jest do dorosłych,  albo dorastających młodych. Staje się tak za sprawę tematyki jakiej twórcy nie unikają, tematów współczesnych, choć sama produkcja odwołuje się do lat 80-tych i dziewięćdziesiątych, serwując nam taką właśnie muzykę, urozmaicając fabułę znanymi kawałkami muzycznymi z tamtych lat. 

Przeczytaj również: Recenzja Piękna i rzeźnik, udanego horroru w komediowej formie bawiącego się zamianą ciał

Wracając do tematu, serial oprócz fantasy, w którym wędrujemy do świata Czarnej Wieży, gdzie przerażająca bestia zwana Gryfem żyje i planuje przeniknąć do świata ludzi, skupia się także na aspekcie czysto ludzkim, na traumach, jakie przeżywają bohaterowie Gryfa. Doświadczamy z nimi bólu utraty ojca, i traumy, która doprowadza do problemów psychicznych, z samookaleczeniem się włącznie. Przeżywamy rozstania rodziców, i zmianę środowiska, śledzimy trudne relacje rodzice – dzieci, w których bogactwo oddala rodzica od swojej pociechy, bo ten nie ma dla niej czasu, przemoc i dominacje ojca nad synem, czy przesadzoną dbałość o dziecko, i strach przed tym co może się z nim stać, a przez to niewłaściwe decyzje i utratę zaufania. 

Gryf 3 

W serialu Gryf nie ma przesadnej słodyczy, nie ma koloryzowania i ubarwiania świata ani ludzi, ani tego poza światem, krainy Czarnej Wieży. Każde miejsce ma w sobie smutek, żal i mroczną stronę, jak i radość i pozytywy jasnej części życia. W świecie ludzi jest przyjaźń, miłość i wiara w dobro, ale i jest wiele rozterek emocjonalnych i życiowych bolączek. W rzeczywistości fantasy na drodze ludzi staje wielkie zagrożenie, nie tylko z powodu itp. Gryfa, ale i łowców niewolników, ale i pojawia się koniec kłopotów, które bohaterowie przenoszą ze swojego świata. W krainie Czarnej Wieży nie cierpię na problemy i dolegliwości, z którymi borykają się w swoim świecie. Mają super moce, znikają ich choroby i niesprawności, stają się inni. Mroczna kraina jest zarazem zła, jak i dobra. To świetna alegoria życia, której trudno w serialu nie dostrzec. 

Gryf to serial, w reżyserii Sebastian Marki. Scenariusz do owej produkcji napisali Wolfgang Hohlbein, Sebastian Marka i Erol Yesilkaya. W tej podzielonej w pierwszym sezonie jedynie na sześć odcinków, barwnej opowieści głównymi postaciami są nastolatkowie, i tym samym nastoletni, niemieccy aktorzy, którzy w swych kreacjach poczynają sobie bardzo przyzwoicie. W roli Marka Jeremias Meyer, którego możecie kojarzyć z serialu dostępnego na HBO Max My, dzieci z dworca Zoo. Towarzyszy mu w roli przyjaciela i towarzysza podróży po świecie Czarnej Wieży, jako Mimo Zoran Pingel. Tego aktora widzieć mogliśmy w filmie Klub detektywów i klątwa czarnego króla. W roli Becky wystąpiła zaś Lea Drinda. Oprócz młodych aktorów, w serialu natkniemy się na grono dorosłych już aktorów, takich jak: Sabine Timoteo, Thorsten Merten czy Theo Trebs.

Gryf 4 

Podsumowując, Gryf to zdecydowanie serial dla fanów fantasy, które przenosi widza w świat tajemnic, który zaś możemy kojarzyć z innymi znanymi produkcjami w takim to gatunku. I choć odniesień znajdziemy w nim sporo, i zapewne wielu z Was pomyśli, że to wtórne odtwarzania czegoś co już ktoś stworzył, to niemiecka opowieść bazująca na bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem broni się świetnie nakreśloną fabułą i barwną, nie przesłodzoną historią. 

Przeczytaj również: The Devil's Hour, recenzja serialu Prime Video, thrillera ze zjawiskami paranormalnymi, który trzeba zobaczyć

Mrok, przemoc i bunt. Miłość, problemy psychiczne i relacje rodzice – dzieci to uniwersalne tematy, z którymi twórca tejże produkcji także zechciał się z nami podzielić. Nie stroni on od tematów trudnych, bolesnych i jakże, niestety teraz aktualnych. W serialu pojawiają się pojęcia samobójstwa, okaleczenia się, czy chorób psychicznych. Nie brakuje aspektu romantycznego, do którego jednak można się nieco przyczepić, bo relacja Mark i Becky jest w tejże opowieści słabo zarysowana. Być może tym zabiegiem reżyser i scenarzyści Gryfa, jak i sam Amazon Prime otworzyli sobie furtkę do drugiego sezonu, który aż się prosi by powstał.

Gryf 5 

I choć na razie informacje o kontynuacji serialu się nie pojawiła, i nie wiadomo czy się pojawi, skoro pierwszy sezon nie był premierowo nagłaśniany, to liczą, że doczekam się kolejnych odcinków. Was tymczasem zapraszam do poznania serialu, i zagłębienia się w świat Czarnej Wieży, i poznania przygód Marka, Becky i reszty postaci tego całkiem porządnego serialowego fantasy. Serdecznie polecam!

Serial Gryf dostępny jest na platformie Amazon Prime Video. 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners