Jak chłodzić procesory Ryzen? - Mini poradnik Cooler Master

lubiegrac news Jak chłodzić procesory Ryzen? - Mini poradnik Cooler Master
Jak chłodzić procesory Ryzen? - Mini poradnik Cooler Master



nocarz | 15 września 2018, 16:00

Pierwszą generację procesorów Ryzen AMD wprowadziło w 2017 i to spowodowało wprowadzenie zdrowej rywalizacji pomiędzy Intelem, a AMD. Procesory te zyskały także niedawno swoich godnych następców czyli drugą generację Ryzen od AMD.
 
W komplecie z tymi CPU można znaleźć dostosowane chłodzenie jednak czasem warto zastąpić je bardziej skutecznym. Są dwa powody, dla których warto podmienić fabryczne chłodzenie. To kultura pracy oraz wydajność. Dodane w zestawach coolery nie mają rewelacyjnych osiągów w żadnych z tych dwóch przyczyn dlatego wymianą ich mogą być zainteresowani miłośnicy cichych komputerów jak i ci, którzy chcą wycisnąć z układu jeszcze więcej.
 
Na przeciw takim oczekiwaniom wychodzi firma Cooler Master, a w jej ofercie można znaleźć kilka świetnych rozwiązań, które zadowolą obie grupy użytkowników.
 
Zacznijmy zatem od początku. Firma AMD wprowadziła w swoich produktach funkcję Precision Boost 2.0 i XFR 2 dlatego też wszystkim powinno zależeć na wydajnym chłodzeniu. Procesory Ryzen drugiej generacji potrafią sterować częstotliwością pracy i nie według liczby obciążonych rdzeni ale kierują się warunkami pracy, na które składają się dwa elementy: jakość zasilania oraz temperatura pracy. Mówiąc wprost CPU podkręci się tylko wtedy kiedy jest mu bardzo chłodno.
 
Co za tym idzie im lepsze i wydajne chłodzenie tym lepsze zyskujemy osiągi. To można uzyskać nawet bez jakichkolwiek manipulacji. Użytkownicy z większym doświadczeniem mogą skorzystać z odblokowanego mnożnika oraz oprogramowania Ryzen Master.
 
Jak zatem chłodzić procesory Ryzen?
 
Po pierwsze możemy wybrać pomiędzy chłodzeniem cieczą lub powietrzem.
 
Chłodzenie powietrzem.
 
Użytkownicy, którzy szukają wydajnego chłodzenia ale także chłodzenia, które zmieści się w wąskiej obudowie firma Cooler Master proponuje zestaw MasterAir G100M. Jest on wyposażony w podświetlenie LED RGB, a 74,5 milimetrowy układ chłodzący zaprojektowany jest wokół miedzianego rdzenia, który ułatwia odprowadzanie ciepła do nad wyraz gęsto użebrowanego radiatora. Wentylator kręci się z prędkością w zakresie od 600 do 2400 obrotów na minutę. Producent podkreśla, że jego głośność zawrze się w maksymalnie 30 dB.
 
MasterAir G100M a
MasterAir G100M c
 
Dla miłośników podkręcania został przygotowany bardziej wydajny zestaw, który wyposażony jest w dwa olbrzymie wentylatory MasterAir MA620P. Standardowo jest wyposażony w podświetlanie LED RGB (zgodne z systemami podświetlania płyt MSI, ASUS, Gigabyte i Asrock). Ten w pełni kompatybilny cooler posiada układ chłodzący wyposażony w osiem heatpipe'ów co sprawia, że przez jego radiator może przelecieć nawet 90 metrów sześciennych powietrza na godzinę. To sprawia, że nowe CPU mają jeszcze lepsze pracy, a co za tym idzie lepsze chłodzenia i jeszcze większa wydajność.
 
MA620P_CAM_1
Mniejszym wydatkiem może okazać się Hyper H412R, który jest równie dobrym zestawem. Został on wyposażony w 92-milimetrowy wentylator i duży, aluminiowy radiator, dzięki temu może się on pochwalić ciszą i efektywnością.
H412R_on package 2
Chłodzenie cieczą.
 
Tutaj producent proponuje efektywny i efektowny zarazem system chłodzenia MasterLiquid ML240R RGB. Składa się on z głównego bloku, który wyposażony jest w dwa duże wentylatory i pompę, a wszystko połączone jest grubymi rurkami w bardzo solidnym oplocie. Głośność przy maksymalnej prędkości nie powinna przekroczyć 30 dB. Cooler jest także zgodny z systemami podświetlenia znanych producentów płyt głównych.
MasterLiquid ML240R_02_1 
Jeśli jednak posiadacie mniejszą obudowę, a chcecie skutecznie schłodzić cieczą Ryzena to powinniście wybrać MasterLiquid Lite 120. Na zestaw składa się krótki blok z jednym 120-milimetrowym wentylatorem, który ma zapewnić dobre warunki pracy dla procesora, a przy tym nie zajmować zbyt wiele miejsca.
pol_pl_Cooler-Master-chlodzenie-wodne-MasterLiquid-Lite-120-91558_2 
Na koniec najważniejsze. Żadne, nawet najbardziej wydajne chłodzenie, które połączymy z procesorem za pomocą jakiejś kiepskiej pasty, nie będzie osiągało takich wyników jakich chcielibyśmy. Cooler Master proponuje zastosowanie MasterGel Maker, który zawiera drobiny pyłu diamentowego.
 
Producent zapewnia, że cechuje go bardzo duża skuteczność odprowadzania ciepła co poprawia ogólna jakość chłodzenia. Pasta ta skierowana jest zarówno u użytkowników, którzy podkręcają procesory, jak i u tych, którzy wolą zaufać technologiom takim jak Precision Boost 2.0 oraz XFR 2.  
mastergelmaker

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Informacja prasowa

Komentarze [1]:
avatar TOM3K
dodano: 2018-10-01 10:17:33

Jakoś ten cooler master mnie nie przekonuje. Jesli chodzi o np. obudowy to straszna tandeta i chinszczyzna.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners