Jak gry rozwijają umysł?

lubiegrac sponsorowany Jak gry rozwijają umysł?
Jak gry rozwijają umysł?



redaktor | 9 maja 2023, 10:33

Współcześnie powstaje coraz więcej artykułów naukowych, mających rozstrzygnąć, czy gry szkodzą umysłowi młodego człowieka, czy nie. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że granie gry niesie ze sobą plusy, jak i minusy. Jeśli nie wpadamy w uzależnienie, zaniedbując inne dziedziny życia oraz relacje i zdrowie, gry są fantastycznym sposobem na rozładowanie emocji, wejście w ciekawy świat fikcji, rozwinięcie umysłu, w tym pamięci, kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

Zalety gier tradycyjnych

Tradycyjne gry, w tym gry planszowe czy karciane, towarzyszą nam już od przedszkola. Kto za dziecka nie doświadczył radości triumfalnego wykładania kart na stół oraz analizowania wyrazu twarzy rywala celem prześwietlenia, iloma asami dysponuje, a także adrenaliny liczenia pól wyznaczonych przez kostkę do gry, ten nie doceni roli planszówek i karcianek w późniejszych latach. Gry rozwijają umiejętności społeczne, w tym zasad gry fair play, nauki przegrywania, doceniania przeciwnika. Wreszcie pomagają wzmocnić relację między znajomymi. Współczesne gry planszowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych cechują się zróżnicowanym stopniem trudności. Skomplikowana fabuła, ciekawe zadania stawiane graczom, rozwiązywanie zagadek i dreszczyk adrenaliny pozwala edukować przy znakomitej zabawie w gronie rodziny. Zaletą gier planszowych jest nauka wzorów i schematów, a co za tym idzie nauka przewidywania dalszych kroków przeciwnika i opracowywania własnej taktyki. Innymi grami, o jakich warto wspomnieć, są sudoku, łamigłówki, kostki rubika, szachy i warcaby. W tych grach jedna decyzja może przesądzić o wyniku rozgrywki.

Zalety gier komputerowych

Gry planszowe, karciane czy szachy nie budzą wątpliwości – społeczeństwo postrzega je jako dobry sposób efektywnego spędzania czasu. Schody zaczynają się z grami wideo. Wielu ludzi, zwłaszcza rodziców, a także osoby starsze, prześladują wątpliwości, gdy dziecko lub nastolatek prosi o zakup konkretnego tytułu. Czy jest się czego bać? Weźmy pod uwagę, że gry mają oznaczenia wiekowe. Pytając dziecko o próg wiekowy, dowiemy się, czy gra przeznaczona jest dla niego. Warto dodać, że wiele z nich wspomaga refleks, zręczność, umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. To też fantastyczny sposób, aby rozładować złe emocje. Gry komputerowe oferują dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, chcącym spędzić czas ze swymi pociechami, prawdziwą magię; są to atrakcyjne, pełne kolorów i dźwięków światy wymagające od użytkownika koncentracji i skupienia. Trenujemy tu koordynację ręka-oko, jesteśmy zmuszeni do wymyślania w krótkim czasie kreatywnych sposobów na rozwiązywanie problemów, czy wreszcie uczymy się języków obcych. Dziecko słuchane z prostymi dialogami oraz zmuszanie do czytania poleceń i instrukcji musi sięgnąć po słownik, by przetłumaczyć sobie niektóre słówka czy całe konstrukcje gramatyczne.

Zabawa dla całej rodziny

Bez względu na to, czy wybierzemy gry planszowe, czy komputerowe, jedno jest pewne – fundujemy sobie świetną zabawę w gronie najbliższych. Warto zauważyć, że jeśli dziecko, które lubi grać, spotka się z zainteresowaniem ze strony rodziców czy opiekunów, poczuje, że ten sposób spędzania czasu jest akceptowany, w rezultacie może być skłonne do rozmów czy do spełniania obowiązków domowych.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: art. sponsorowany

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners