Kozacy to niesamowicie ciekawa mniejszość narodowa w dzisiejszej Rosji. Większość polskich odbiorców kojarzy ich przodków, Kozaków Zaporoskich. Byli to odważni wojownicy, awanturnicy i watażkowie, którzy swoją organizacją i specyficzną taktyką walki wstrząsnęli sceną polityczną wschodnich terenów Rzeczypospolitej. Powieść
Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza oraz jej filmowa adaptacja sprawiły, że Kozacy zaczęli fascynować szersze grono odbiorców. Co ciekawe, po XVII wieku ważniejszą rolę zaczęli odgrywać Kozacy zamieszkujący tereny Rosji, dokładniej brzegi Donu lub region Kubania. Byli oni wybitnymi kawalerzystami, którzy siali postrach jeszcze w trakcie I wojny światowej. Nieustraszeni wojownicy i pełni fantazji żołnierze doczekali się także swojego miejsca w świecie gier komputerowych. Przyjrzymy się kilku tytułom, w których możemy chwycić za szablę, dosiąść konia i wczuć się w rolę prawdziwego Kozaka!
Seria Kozacy
Pierwszą pozycją w naszym zestawieniu będzie cała seria gier o nazwie, która mówi sama za siebie -
Kozacy! Pierwsza część tej trylogii, o podtytule
Europejskie Boje, jest strategią czasu rzeczywistego wydaną przez ukraińskie studio GSC Game World. Całość została osadzona w czasach od XVI do XVIII wieku i oddaje do dyspozycji graczy aż 16 grywalnych krajów, w tym Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Największy nacisk położony został jednak na Ukrainę i wątki walki Kozaków Zaporoskich o niepodległość od Polski. Oprócz samych umiejętności taktycznych na polach bitew, od gracza produkcja wymaga także przemyślanych decyzji ekonomicznych, rozwijania technologii i konstruowania nowych budynków. Dzisiaj gra dość mocno się zestarzała, zachowała jednak swój urok, który spodoba się fanom gatunku.
Kolejna jej odsłona, Kozacy II: Wojny Napoleońskie z trudem może się zaliczyć do naszego zestawienia. Oprócz nazwy, Kozacy pojawiają się w niej jedynie jako jednostki dostępne w armii Cesarstwa Rosyjskiego. Należy jednak wspomnieć, że w tej odsłonie otrzymaliśmy zupełnie nowe kampanię, niespotykane dotąd tryby, większą ilość jednostek na mapach oraz odświeżoną oprawę graficzną. Całkiem niedawno na rynku pojawiła się reaktywacja serii w postaci gry Kozacy 3. Produkcja wraca do klimatu XVII wieku, a w jednej z dostępnych kampanii gracze mogą bronić granic Rzeczypospolitej przez agresją Turków. Oczywiście, dowodząc połączonymi oddziałami polskimi i kozackimi. Można śmiało powiedzieć, że Kozacy 3 to remake pierwszej odsłony cyklu. Niestety, najnowsza produkcja ukraińskiego studia nie spotkała się z ciepłym odbiorem i wytykano jej mnóstwo błędów.
Mount Blade Ogniem i Mieczem
Mount & Blade: Ogniem i Mieczem to swojego rodzaju modyfikacja
Mount & Blade, która przerodziła się w samodzielną produkcję. Rosyjskie studio Snowberry Connection, ukraińskie Sich Studio oraz turecki deweloper TaleWorlds Entertainment stworzyły razem grę, która opowiada o życiu i walce na terenach XVII-wiecznej Polski i Ukrainy. Do walki o dominację w regionie stają naprzeciw sobie największe potęgi, czyli Rzeczpospolita Obojga Narodów, carska Rosja, Szwecja, kozacka Ukraina oraz Chanat Krymski. Gracz wciela się w rolę awanturnika, który może swobodnie opowiedzieć się po każdej ze stron tego wielkiego konfliktu. Cała rozgrywka została oparta na grze
Mount & Blade. Dodano jednak unikalny system walki bronią białą i palną, ciekawie odwzorowany model jazdy konnej oraz bogate odniesienia do historii Polski i dzieł Henryka Sienkiewicza. Na uwagę zasługuje także świetna, klimatyczna oprawa muzyczna.
Battlefield 1: W imię cara
W imię cara to drugi dodatek do pierwszoosobowej strzelaniny
Battlefield 1 opracowany przez szwedzką firmę DICE. Pozwala on graczom stanąć po stronie carskiej rosyjskiej armii na największym froncie I wojny światowej. Jedną z najważniejszych jednostek dostępnych w grze stają się automatycznie Kozacy Dońscy, którymi możemy sterować podczas walki konnej lub pieszej. Umiejętna rozgrywka pozwala siać spustoszenie w szeregach wrogów za pomocy lancy kawaleryjskiej. Jako specjalna broń został dodany także sztylet kozacki, czyli tradycyjny kindżał pochodzący z rejonu Kaukazu.
The Crown - Korona Rzeczypospolitej
Ostatnia produkcja, o której wspomnimy, należy do gatunku nieco wymierającego, a mianowicie MMORPG. Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich postanowił stworzyć The Crown – Korona Rzeczypospolitej. Co więcej, ten MMORPG został oddany graczom całkowicie za darmo za pośrednictwem przeglądarki. W grze wybierzemy naszą narodowość (m.in. Koroniarz, Litwin, Kozak) i ruszymy w świat, aby wykonywać różne zadania i przeżywać przygody. Na swojej drodze spotkamy też Sienkiewiczowskich bohaterów: Longinusa Podbipiętę, pana Wołodyjowskiego, Kmicica, a także bardziej istotnych dla naszego zestawienia - Bohuna czy Chmielnickiego.
Jak już wspomniałem na początku tego wpisu, Kozacy stali się elitarną jednostką Imperium Rosyjskiego, a przedtem zdołali zdobyć sobie sławę jako obrońcy Ukrainy. Z tego powodu spotkamy ich jako pojedyncze jednostki, zarówno piechoty, jak i kawalerii w innych produkcjach, zwłaszcza strategicznych. Kozakami dowodzić możemy między innymi w “Empire: Total War”, kolejnych odsłonach serii
Civilization oraz
Victoria. Dodajmy, że zwykle jednostki te są najlepszymi oddziałami dostępnymi w danej armii!