Migotanie ekranu, dlaczego ta technologia negatywnie wpływa na człowieka i kiedy jej wpływ jest najbardziej uciążliwy?

lubiegrac publicystyka Migotanie ekranu, dlaczego ta technologia negatywnie wpływa
Migotanie ekranu, dlaczego ta technologia negatywnie wpływa na człowieka i kiedy jej wpływ jest najbardziej uciążliwy?



Tamer Adas | 25 lipca 2020, 21:00

Migotanie ekranu w ostatnich latach stało si elementem, z którym producenci monitorów i telewizorów rozpoczęli walkę. Czym jest to zjawisko? Jak wpływa?
 
W obecnych czasach sporo czasu poświęcamy przez różnorakimi ekranami wykonanymi w różnych technologiach z różnymi przekątnymi oraz rozdzielczościami, wobec czego warto nieco o nich wiedzieć. Tym razem chwilę poświęcimy tematowi migotania ekranu mającego niestety negatywny aspekt wpływania na nasz organizm oraz wzrok.
 
Wyświetlany nam obraz w ciągu sekundy wyświetlany jest z bardzo wysoką szybkością, wobec czego możemy obserwować ten sam obraz nie mający żadnego problemu z dynamicznymi zmianami. Podstawową częstotliwością jest 24 Hz w ramach której poprzez klatki na sekundę obserwujemy wiele hitów filmowych. Następnie jako gracze znamy kolejne progi z wielu gier i urządzeń - 60, 120, 144, 240 czy nawet 360 Hz!
 
 
Płynność zależna jest oczywiście od procesora i karty graficznej, dzięki którym możliwe jest generowanie czy chociażby wyświetlanie obrazu, czego wizualnie nie dostrzegamy. Dzieje się to tak szybko, że zwyczajnie nasz wzrok nie wyłapuje poszczególnych klatek.
 
Zjawisko to, a w zasadzie jego efekty negatywne możemy nico zmniejszyć poprzez rozwiązania sprzętowe oraz systemowe, dzięki czemu nasz wzrok nie będzie się męczył w dużym tempie, co wpływa na komfort oraz nasz komfort użytkowania. 
 
Przez długi czas zalecane było i wciąż w wielu miejscach sieci st, by raz na 45 minut organizować sobie pełne 15 minut przerwy, całkowicie pozbawionej cyfrowego obrazu przed oczami. Najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie w daleko położony punkt.
 
Zapomnieć nie możemy także o tym, że niekiedy pojawiają się nieco inne typy migotania wynikające z problemów natury złego podłączenia, braku synchronizacji karty oraz monitora czy tez problemami systemów operacyjnych czy poszczególnych aplikacji.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: fot. Fotis Fotopoulos on Unsplash

Tagi: Technologia,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners