Jak Polacy radzą sobie z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych?

lubiegrac news Jak Polacy radzą sobie z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych?
Jak Polacy radzą sobie z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych?



Tamer Adas | 27 sierpnia 2017, 23:38

Firma F-Secure opublikowała ciekawy raport dotyczący bezpieczeństwa urządzeń mobilnych na naszym rynku. Czy dobrze radzimy sobie z zabezpieczeniem danych?
 
Zacznamy od razu mocno od danych dotyczących posiadanych urządzeń przez ankietowanych, tutaj zdecydowanie na czoło wysuwają się smartfony i tablety, które posiada zdecydowana większość Polaków. Bardzo popularne w naszym kraju są również tablety oraz konsole, które coraz częściej znajdują się w naszych domach. Dokłądne wyniki prezentowały się tak: smartfon (100%), laptop (77%), komputer stacjonarny (50%), tablet (48%), konsola do gier (21%) oraz czytnik książek elektronicznych (15%).
 
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że aż 65% respondentów korzysta ze smartfona czy tabletu do wykonywania płatności online, prawie 1/4 w trakcie podaje numer karty płatniczej. Niestety jedynie 32% ludzi wyposażyło się w oprogramowanie chroniące ich przed cyberprzestępcami. 
 
- Stosunkowo duży odsetek użytkowników zapomina, że na ataki narażone są nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które łączą się z Internetem. Aż 40% posiadaczy smartfonów nie czuje potrzeby lub nie myślało o korzystaniu z programu antywirusowego w telefonie komórkowym, co oznacza, że nie są oni w pełni świadomi cyberzagrożeń – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.
 
Najbardziej zagrożoną platformą jest system Android, szczególnie w przestarzałych i nieaktualizowanych wersjach. Niestety najnowsze edycje trafią do bardzo małego grona odbiorców...
 
Wykorzystywane_urzadzenia_elektroniczne
 
W Polsce zgodnie z danymi autorskiej sieci Honeypotów należącej do F-Secure w trakcie terminu pomiędzy październikiem 2016 a marcem 2017 doszło do 8 milionów prób ataków w samej naszej ojczyźnie. 36% ludzi przyznało, że miało do czynienia z bliskim kontaktem z cyberzagrożeniem na rynku smartfonowym. Zazwyczaj objawiało się to w zainfekowaniu telefonu, włamaniu na konto social media lub na maila. Na szczęście rzadkim rodzajem ataków są te skierowane na konta bankowe.
 
Co trzeci respondent nie obawia się korzystać z możliwości bankowych i płatniczych smarfonów i tabletów jednocześnie twierdząc, że banki i ich aplikacje są wystarczające do zachowania bezpieczeństwa użytkownikowi.
 
- Posiadacze urządzeń mobilnych często wychodzą z założenia, że dedykowana aplikacja jest wystarczająco zabezpieczona przed atakami hakerów, a program antywirusowy jest niezbędny, ale tylko na komputerze. Tymczasem wystarczy, że zalogujemy się do spreparowanej przez cyberprzestępcę publicznej sieci WiFi w centrum handlowym i nasze dane logowania do banku mogą zostać z łatwością przechwycone – tłumaczy Małagocka.
 
Korzystanie_z_bankowosci_mobilnej
 
Zazwyczaj obawiamy się kradzieży danych (27%) oraz wirusów (19%). Najbardziej realne są jednak zagrożenia w postaci kradzieży czy utracenia telefonu, który umożliwia przejęcie cennych danych. Na szczęście sporo ponad połowa (66%) Polaków chce się zabezpieczyć przy czym zamierzamy (64%) dodatkowo zainstalować program, aby móc dodatkowo obronić nasze bankowości online.
 
Co należy zrobić aby zabezpieczyć nasze urządzenia mobilne? Zacząć trzeba od regularnego aktualizowania systemu, następnie należy zainstalować ochronne oprogramowanie oraz być czujnym w kwestii łączenia się z publicznymi sieciami WiFi.
 
Źródło:
Na podstawie badania F-Secure Ochrona Internetu, przeprowadzonego przez firmę badawczą Smartscope na próbie 465 dorosłych Polaków. 
 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Informacja Prasowa

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners