Polska branża gier video otrzyma wsparcie w wysokości 116 mln złotych

lubiegrac news Polska branża gier video otrzyma wsparcie w wysokości 116 mln złotych
Polska branża gier video otrzyma wsparcie w wysokości 116 mln złotychnocarz | 16 grudnia 2016, 12:00

14 grudnia 2016 roku zostały ogłoszone w Warszawie przez Wicepremiera Jarosława Gowina, wyniki I programu sektorowego GameINN. Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój, a ma na celu zwiększenie konkurencyjności krajowych producentów gier wideo na rynku globalnym, aż do 2023 roku.

Projekt został uruchomiony przez NCBR w 2016 roku na wniosek Porozumienia Polskie Gry. Wszystkie rozwiązania o charakterze badawczo – rozwojowym, mają pozwolić na maksymalne wykorzystanie powstałych technologii np. do celów edukacyjnych, medycznych lub terapeutycznych. I edycja konkursu GameINN zakładał budżet na poziomie 80 mln zł, ale w listopadzie został zwiększony do 116 mln zł, dzięki temu, aż 38 projektów otrzyma wsparcie finansowe.

Dofinansowanie otrzymają między innymi:

City Creation czyli kompleksowa technologia służąca do kreacji "żywego", grywalnego w czasie rzeczywistym, miasta o wielkiej skali, która bazuje na zasadach, sztucznej inteligencji i automatyzacji oraz uwzględnia opracowanie innowacyjnych procesów i narzędzi wspierających tworzenie najwyższej jakości gier z otwartym światem,

Skonstruowanie nowych i rozbudowa już istniejących narzędzi i technik służących do tworzenia fotorealistycznej grafiki 3D na potrzeby najnowszych aplikacji interaktywnych i wirtualnej rzeczywistości w ramach rozwijanej technologii Reality 51,

Opracowanie systemu personalizacji w grze z mechanizmami rozgłaszania (broadcastem) w ekosystemie - Game Content Personalization System GCPS,

Opracowanie nowatorskiej technologii wspierania efektywności produkcji zaawansowanych technologicznie gier AAA,

Equilibrium quest czyli opracowanie gry rehabilitacyjnej wzbogaconej o system motywacyjny dla seniorów.


To tylko mała cząstka tego, jak do 2023 ma rozwijać się rodzima branża producentów gier, a zwycięskie projekty zostały zgłoszone przez takie firmy jak Vivid, Techland, CD Projekt czy The Farm51. Graczom pozostaje czekać na efekty tych projektów i zastosowania nowych technologii w najbliższych produkcjach takich jak np. Cyberpunk 2077.

Kolejny konkurs zostanie ogłoszony 3 kwietnia 2017 z przewidzianym budżetem w wysokości 55 mln zł, a nabór wniosków ma być prowadzony od 5 maja do 6 lipca 2017 roku. W ramach GameINN planowane są jeszcze 2 konkursy. Pełną listę projektów, które otrzymały dofinansowanie znajdziecie tutaj - Lista zwycięskich projektów.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [1]:
avatar sig
dodano: 2016-12-18 08:26:41

Skoro kasa będzie przed produkcją to zwyczajnie nie będzie im zależeć na sprzedaży, a polski rynek gier zamieni się z tworzenia dobrych produkcji na zdobywanie tych "grantów". Zarówno rząd (który własnych środków przecież niema) jak i producenci gier będą wydawać cudze pieniądze, więc nikomu nie będzie zależeć na tym żeby wydać je dobrze.

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners