Poznaliśmy dokładną specyfikę PlayStation 5! Jak wypada z Xbox X?

lubiegrac news Poznaliśmy dokładną specyfikę PlayStation 5! Jak wypada z Xbox X?
Poznaliśmy dokładną specyfikę PlayStation 5! Jak wypada z Xbox X?Tamer Adas | 18 marca 2020, 17:20

Sony ujawniło jaka będzie dokładna specyfikacja PlayStation 5, dzięki czemu wiemy już jak nowy sprzęt Japończyków ma się względem Xbox Series X.
 
Japońska korporacja oficjalnie podzieliła się z graczami specyfiką swojego nowego sprzętu, który ma uraczyć nas wyśmienitą jakością w trakcie dziewiątej generacji.
 
 
W oparciu o wydajne podzespoły i nową architekturę "Piątka" ma zagwarantować nam oczekiwaną jakość i wydajność w połączeniu z jeszcze wyższą jakością oraz szczegółowością.
 
SSD w PS5 ma oferować nam maksymalną szybkość na poziomie 5GB/s co stanowi ściąganie 2 GB w super krótkim czasie (0,27 sekundy). Element ten jest istotny nie tylko do grania z płyty/dysku, ale także przy strumieniowaniu gier.
 
Do dyspozycji otrzymamy 16 GB pamięci GDDR6, dzięki czemu twórcy otrzymają jeszcze więcej wydajnej pamięci do wykorzystania oraz wczytywania. (Tym razem RAM będzie tego samego typu.)
 
Celem jest uzyskanie przewagi dla twórców z poziomu sprzętu, a nie stosowania przez nich najbardziej wymyślnych rozwiązań, jak odpowiednio dostosować sobie dysk HDD.
 
Custom Flash Controller ma zagwarantować nam jeszcze szybsze wczytywanie, usuwając problemy z przeciążeniem sprzętu czy opóźnieniem. Towarzyszyć temu rozwiązaniu będzie Kraken Decompression i dedykowany kontroler DMA, które wraz z SRAM-em i specjalnymi koprocesorami zagwarantują nam jeszcze większą wydajnością i "wyłapywanie" danych na bieżąco.
 
Coherency Engines mają zapewniać lepszą wydajność podzespół karty graficznej. Cały system jest odpowiedzialny za to, aby deweloperzy mogli zapomnieć o ograniczeniach i mogli skoncentrować się na wyciągnięciu ze swojej pracy jak najwięcej.
 
5,5 GB/s to czysta szybkość dysku SSD w PS5, jednakże Sony zadbało o to, aby korzystanie z dotychczasowych pamięci HDD było możliwe i to w lepszej wydajności. Model w "Piątce" ma wnosić szybkość przebijająca nie tylko PCIe 3.0 oraz SSD w Xbox Series X (4,8 GB/s), PCIe 4.0 to jednak rezultat 7.0 GB/s.
 
Całkowicie przemodelowano system procesorów cieniowania, które w pełni korzystać będą z ray tracingu i to o niego zostały oparte. Dedykowana jednostka odpowiadać będzie na dźwięk, odbicia, cienie oraz zasadniczy system śledzenia promieni.
 
Przedstawiono teoretyczną ilość teraflopów PS4 na poziomie 4,6, jednakże ta w PS5 będzie obliczana w odmienny sposób. Moc silnika obecnie ma nie wiązać się z poziomem poboru energii, ponieważ system obliczenia bazować będzie na lepszych algorytmach.
 
RDNA2 gwarantuje mniejszą liczbę jednostek, jednak są one wydajniejsze oraz aktywnie zmieniają swoją częstotliwość, dzięki czemu kultura pracy konsoli będzie o wiele lepsza. System analizować będzie zapotrzebowanie na zasoby procesora i karty graficznej, aby  za sprawą AMD SmartShift móc wznieść wydajność. 
 
Odświeżanie karty to 2,23 GHz z mocą 10,3 teraflopów, ale ta ma być wspierana przez procesor z 3,5 Ghz możliwych do wykorzystania dodatkowo. Procesor i karta graficzna Xbox Series X będą nieco szybsze - 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) i 12 TFLOPS.
 
Dźwięk ma otaczać gracza z każdej strony włączając w to odgłosy nad nami i pod nami, co generowane będzie przez dedykowane podzespoły. Celem było zagwarantowanie nam odpowiednio dużej precyzji.
 
Informacje dźwiękowe mają docierać bezpośrednio do grania, dzięki czemu cyfrowe opóźnienie i nakładanie się danych ma nie występować i zabierać dodatkowych zasobów. Różnica ma być osiągana nie tylko na certyfikowanych słuchawkach czy soundbarach, lecz dostępna będzie także na słabszych sprzętach.
 
Specyfikacja PlayStation 5:
 
  • Procesor - 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (zmieniająca się aktywnie)
  • Karta graficzna - 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (zmieniająca się aktywnie)
  • GPU Architektura - Niestandardowy RDNA 2
  • Pamięć - 16GB GDDR6/256-bit (szerokość pasma pamięci - 448GB/s)
  • Dysk - Niestandardowy 825GB SSD
  • IO Przepustowość - 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
  • Możliwość rozbudowy - NVMe SSD Slot
  • Wejście na zewnętrzne dyski  - USB HDD Support    
  • Napęd -  4K UHD Blu-ray Drive 
 
 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners