Bezpieczeństwo w sieci, to istotny problem, który dotyka wiele rodzin, przede wszystkim dzieci. Dużo firm cyklicznie przeprowadza badania obrazujące jak bezpieczne są nasze pociechy w sieci i z jakich sprzętów komunikacji z siecią korzystają.
Z początkiem października badanie na temat: „Bezpieczny smartfon dla dziecka" przeprowadziło F-Secure oraz Polkomtel. Wynika z niego, że aż 97% dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej korzysta z internetu, najczęściej używając do tego Smartfona, który w większości przypadków kupowany jest z inicjatywy rodziców, głównie z po to, by mieć z dzieckiem stały kontakt. Czołowe miejsce, jeśli chodzi o łączenie się z siecią mają także komputery, zaś na dalszych miejscach plasują się tablety, konsole i Smart TV. Tak wynika z badania przeprowadzonego na rodzicach przez firmę F-Secure oraz Polkomtel, dostawcę usług telekomunikacyjnych operatora sieci Plus.
Pierwszy Smartfon trafia do dziecka w wieku 7-8 lat i jest to telefon z oferty ogólnej, często nie dopasowanej dla najmłodszych. Z badań wynika, że jedna trzecia rodziców nie sprawdza jakie strony przegląda ich dziecko, argumentując to brakiem czasu. Tymczasem 1 na 15 dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej miało kontakt z pornografią.
"Mimo, że większość rodziców, którzy zakupili już telefon dla dziecka nie korzysta z rozwiązań bezpieczeństwa, to zauważamy zmianę świadomości wśród tych, którzy dopiero planują podarować dziecku pierwszy smartfon. Coraz więcej rodzin chciałoby skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć niepożądane treści i blokować nieodpowiednie aplikacje. Ponad połowa rodziców przyznaje, że znaczący wpływ na ich decyzję przy wyborze oferty operatora miałaby dostępność usługi z zakresu ochrony rodzicielskiej" – mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds.
Na szczęście coraz częściej rodzice uświadamiają sobie ile niebezpieczeństw na ich pociechy czyha w sieci. Co trzeci rodzić stara się kontrolować swoje dziecko i jego działanie w sieci, głównie wprowadzając limity czasowe. W większości rodzin rozmawia się z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Część rodzin używa telefonu jako sposobu nagrody, za dobre oceny, czy też grzeczne zachowanie.
"80% rodziców rozmawiało ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie i jest to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ rozmowa najlepiej pomaga najmłodszym rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści oraz ukazywanie potencjalnych zagrożeń przyczyni się nie tylko do wzrostu świadomości podopiecznych o niebezpieczeństwach, ale również zwiększy zaufanie w rodzinie. Przed podarowaniem nowego urządzenia warto zainstalować aplikację ochronną. Opiekunowie nie będą musieli martwić się o to czy dziecko ma dostęp do szkodliwych treści, a korzystanie z internetu czy konkretnych aplikacji możliwe będzie tylko w określonych godzinach i przez ustalony wcześniej czas" – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.
Coraz częściej rodzice, szczególni ci, którzy dopiero planują zakup Smartfona dla swojego dziecka, chciałaby skorzystać z gotowych rozwiązań, z tak zwanej aplikacji ochronnej. Takich rodzicieli jest już 84%.
Badania przeprowadzone były na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku na próbie 406 rodziców dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, online.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Ciekawy materiał, daje możliwość oglądu sytuacji.