Streaming gier - co to jest i jak działa?

lubiegrac news Streaming gier - co to jest i jak działa?
Streaming gier - co to jest i jak działa?redaktor | 5 marca 2021, 10:00

 

Brak konieczności posiadania konsoli ani pobierania ogromnych plików na komputer, natychmiastowy dostęp do wybranych gier oraz najwyższa jakość dźwięku i grafiki. Streaming gier to przyszłość przesyłania strumieniowego. Jak właściwie działa streaming gier? Jaki sprzęt jest wymagany?

Jak działa streaming gier?

Streaming gier jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku filmów, seriali i muzyki. Wymaga odpowiedniej przepustowości i kanału zwrotnego, gdyż w tym przypadku użytkownik nie tylko odbiera sygnał, ale również wysyła do serwera zewnętrznego. Na jakość gry wpływają nawet najmniejsze opóźnienia na łączach, dlatego najważniejszym czynnikiem jest prędkość Internetu.

Streaming umożliwia dostęp do wszystkich właściwie gier bez konsoli lub komputera o wysokich parametrach, nie trzeba już kupować gier ani pobierać dużych plików. Użytkownik otrzymuje natychmiastowy dostęp do ogromnej  biblioteki tytułów, w które można grać w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Aby płynnie streamować gry, użytkownikowi wystarczy 16 GB pamięci RAM, choć niektóre tytuły, takie jak League of Legends czy Minecraft, mogą być strumieniowane w dobrej jakości już przy pojemności 8 GB. Jeśli chodzi o procesor, przesyłanie strumieniowe wymaga sprzętu z wystarczającą liczbą rdzeni do obsługi danych, najlepiej z Wraith Prism. Modele i7 i i9 Intela będą wystarczające, ale biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny jeszcze lepiej sprawdzi się Ryzen.

Aby poprawić jakość połączenia internetowego i zminimalizować ryzyko opóźnień, warto skorzystać z VPN. Wirtualna sieć prywatna szyfruje dane, ukrywa aktywność użytkownika online i pozwala na strumieniuje treści z dowolnego miejsca. Dodatkowo optymalizuje jakość gry poprzez poprawę jakości połączenia internetowego z zabezpiecza dane przed hakerami i atakami DDoS.

Google Stadia, PlayStation Now, Microsoft xCloud

Google od dawna już korzysta z rozwiązań w chmurze do oferowania swoich usług i promocji. Tak działa YouTube, narzędzie marketingowe Google Ads/Ad Manager, a w ostatnim czasie również Google Stadia, platforma służąca do streamingu gier wideo i już proponowana przez producentów i dystrybutorów gier – na przykład Fortnite. Firma zapowiada stworzenie własnego studia i produkcję gier, w sposób podobny do Netflixa. Problem wymogu wysokiej jakości Internetu Google próbuje obejść dzięki regionalizacji. Może to jednak skutkować mniejszą ilością zainteresowanych graczy w danym regionie, co z kolei wykluczy część zaawansowanych użytkowników.

Konkurencja w nowej branży streamingu jest jednak duża. Ogromną popularnością cieszą się serwisy dystrybuujące gry online, takie jak Stream, GOG, Battle.net, Epic, Origin. Od niedawna dostępny jest również Facebook Gaming. Aplikację pobrać można logując się na zwykłe konto na Facebooku. Na platformie znaleźć można proponowane streamy, dostęp do czatu poświęconego grom i dostęp do prostych gier. Istnieje również opcja wybrania polecanych streamerów, żeby otrzymywać powiadomienia, gdy rozpoczną transmisję na żywo.

Podobnie do Google Stadia działa platforma PlayStation Now, która oferuje znane tytuły, na przykład Horizon Zero Dawn, The Surge 2, Darksiders 3, Wreckfest, Stranded Deep i Broforce. W wersji beta skorzystać już można również z Microsoft xCloud w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate. Microsoft xCloud zachowało bibliotekę gier Xbox, która wzbogacona została o nowe pozycje. Katalog zawiera obecnie ponad dwieście gier obsługiwanych w chmurze, w tym: Forza Horizon 4, Halo: The Master Chief Collection, Destiny 2, The Outer Worlds i Yakuza Kiwami.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Tagi: stream,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners