TCO Development opracowało specjalny raport dotyczący dbania o sprzęt IT, stawiając nacisk na dbałość o środowisko w kilku dziedzinach.
Elektronika jest jedną z tych dziedzin gospodarki, która korzysta z materiałów ziem rzadkich, wykorzystuje spore ilości energii nie tylko do produkcji, ale także i do codziennego użytkowania. Szczególnie w tym czasie było to widoczne, gdy korzystanie z komputera, smartfonów czy laptopów było konieczne do skontaktowania się z innymi.
Wspomniany raport to rozległe podejście do tematu, przy czym przygotowano także aż 33 porady, dzięki którym łatwiej nam będzie zrozumieć co powinniśmy czynić, aby zadbać o nas wszystkich.
Twórcy certyfikatu TCO Certified w raporcie „Skutki i spostrzeżenia: obieg zamknięty sprzętu IT w praktyce” (ang. Impacts and Insights: Circular IT Management in Practice) zaprezentowana została obecna sytuacja oraz wyzwania, z jakimi będziemy się mierzyć na przestrzeni najbliższych lat.
Czemu warto zapoznać się z treścią raportu? Otóż co roku aż na wysypiskach śmieci znajduje się 50 milionów ton e-odpadów, z czego jedynie 20% z nich jest poddawane odpowiedniemu przetwarzaniu. Pozostałe elementy nie ulegają często utylizacji....
Zastosowanie chociażby zamkniętego obiegu powinno zapewnić nam zwiększony poziom bezpieczeństwa oraz warunki, dzięki którym ostatecznie może to być także działanie prozdrowotne.
Czy możemy jakieś zmiany wprowadzić także w życiu codziennym? TCO przygotowało także sześć dodatkowych punktów, które wielu z nas może wdrożyć w zasadzie od ręki.
Używaj swojego sprzętu IT dłużej – to najbardziej znacząca rzecz, jaką możesz zrobić, aby ochronić zasoby naturalne oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
Przedłuż żywotność swojej baterii przez utrzymywanie urządzenia na poziomie 20-80% naładowania.
Sukcesywnie wdrażaj obieg zamknięty np. przez programy odbioru wcześniej zakupionego od ciebie sprzętu.
Myśl o obiegu sprzętu, gdy robisz zakupy IT, sprawdzaj certyfikaty, pytaj producenta o programy odbioru, itp.
Zamiast wyrzucać, odsprzedaj i daj drugie życie swojemu sprzętowi IT.
Uświadamiaj i edukuj swoje otoczenie, że wdrażanie tego podejścia wymaga świadomości i odpowiedzialności zbiorowej. Nikt nie zdziała cudów w pojedynkę. Kluczowa jest zarówno współpraca wewnętrzna, jak i zewnętrzna.
Certyfikaty pokroju wspomnianego TCO Certified są dla nas jako klientów doskonałym wskazaniem jakie firmy dbają o środowisko i starają się jak najczęściej i najszerzej wykorzystywać części i surowce z odzysku.
- Jedną z najważniejszych rzeczy, o której dowiedzieliśmy się podczas tworzenia raportu jest to, że gospodarka obiegu zamkniętego to już teraźniejszość. Do rozmów zaprosiliśmy ekspertów Lenovo, HP, Dell, Inrego, Circular Computing, niemieckiego Instytutu Öko oraz przedstawicieli miast, które z sukcesem ją wdrażają w branży IT (Malmö, Aalborg czy Ministerstwo Holandii). Jedyne, co musimy teraz zrobić, to pójść za ich przykładem. Nie liczy się zatem, który z 33 kroków – zaproponowanych przez naszych ekspertów –wykonasz, ważne, że zrobisz ten pierwszy – mówi Clare Hobby, Global Purchaser Engagement Director w TCO Development.
- Najważniejsza jest zmiana podejścia społeczeństwa do sprzętu z tzw. drugiej ręki. Często można coś naprawić, zamiast wymieniać na nowe. Tym sposobem można przedłużyć żywotność sprzętu IT o kolejne 2-3 lata – mówi Hobby.
- Zaskoczyła mnie ilość CO2, którą możemy zaoszczędzić, wykorzystując produkty IT dłużej. Używanie laptopów przez kolejne trzy lata pozwoli zaoszczędzić emisję równoważną ogrzewaniu i zasilaniu wszystkich budynków komunalnych przez cały rok1 – mówi Birgitte Krebs Schleemann, manager ds. zrównoważonego rozwoju w gminie Aalborg.
- Chcemy wyjść poza teorię – nasz raport to praktyczna pomoc dla tych, którzy są gotowi i chcą zrobić kolejny krok – stwierdziła Clare Hobby.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu