Efekt teselacji w grach wideo - Czym jest ta technologia? Co oferuje? Na czym polega? Jak działa? Jak wpływa na wydajność?

lubiegrac newsy hardware Efekt teselacji w grach wideo - Czym jest ta technologia
Efekt teselacji w grach wideo - Czym jest ta technologia? Co oferuje? Na czym polega? Jak działa? Jak wpływa na wydajność?nocarz | 3 października 2017, 16:00

Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo można jeszcze poprawić grafikę w grach wideo? Otóż wraz z wprowadzeniem na rynek kart graficznych opierających się i korzystających z bibliotek DirectX 11, została wprowadzona teselacja, czyli technologia poprawiająca wygląd gier oraz jej szczegółowość.

Dzięki niej gry wideo stają się jeszcze bardziej realistyczne i bliżej im do rzeczywistości. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia jak działa owa tajemnicza teselacja. Twórcy gier próbują stworzyć niesamowite obrazy w 3D, a te z kolei składają się z siatek wielokątów. Im więcej jest tych wielokątów, tym obliczenia są bardziej wymagające, ale pokazywany obiekt zyskuje na szczegółowości. Bardzo dobrze możemy to zobaczyć na przykładzie złożonych brył jak np. ciało człowieka. Dzięki zastosowaniu teselacji nawet ściana z cegieł zyska swoje szczegóły i chropowatość powierzchni.

Czym jest teselacja w grach?

Tak więc teselacja to zagęszczanie wielokątów, jednak jest to pierwszy krok do bardziej skomplikowanego procesu. Kolejnym jest mapowanie przemieszczeń, które polega na przemieszczaniu wierzchołków wielokątów wcześniej zagęszczonej siatki. Dzięki temu można policzyć spoiny w ścianie, a cegły będą z niej wystawać jak w rzeczywistości. Gdyby teselacji nie było, to wymodelowanie takiego obiektu zajęłoby mnóstwo czasu i byłoby bardzo trudne.

crysis 2
Screenshot z Crysis 2. Po lewej stronie teselacja wyłączona, a po prawej włączona.
 

Teselacja, a technologią Trueform

Technologia ta może być dynamiczna co oznacza, że zbliżając się do ściany siatka coraz bardziej się zagęszcza. Po raz pierwszy teselacja pojawiła się w 2001 roku jako technologia Trueform, stworzona przez jeszcze firmę ATI, a można było ja aktywować w takich grach jak: 

 • Return to Castle Woflenstein,
 • F.E.A.R.,
 • Half-Life,
 • Star Wars Jedi Knight II Jedi Outcast,
 • Serious Sam,
 • Neverwinter Nights,
 • Unreal Tournament 2004
 • Soldier of Fortune II
 • Double Helix.

Teselacja, a wydajność w grach

Efekt teselacji wbrew obiegowym opiniom na nowoczesnym sprzęcie nie wpływa znacząco na wydajność. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to intensywne wykorzystywanie efektów graficznych. Poniżej na przykładzie platformy testowej możecie zobaczyć jak to rozwiązanie wpływa na wydajność.

Do testu teselacji wykorzystano:

 • Intel Core i7-7700K @ 5 GHz,
 • 2 x 4 GB DDR4 @ 3200 MHz,
 • Sapphire NITRO Radeon RX 470 8 GB,
 • Radeon Software Crimson ReLive Edition 17.7.2,
 • Windows 10 x64 AU.
 
teselacja wykres
 

W popularnych grach wideo ciężko jest dostrzec różnice pomiędzy włączoną teselacją a wyłączoną. Dlatego efekt najlepiej można zaobserwować w teście Unigine Heaven w trybie DirectX 11.

Efekt teselacji - Podsumowanie testów

Podsumowując, efekty teselacji nadal są ledwo zauważalne, a to wiąże się z małym obciążeniem komputera. Natomiast posiadacze mocnych maszyn mogą aktywować filtrowanie aniztropowe, antyaliasing oraz SSAO I mając nadal rezerwę wydajności, będą mogli cieszyć się w pełni dodatkowymi, choć nie widocznymi na pierwszy rzut oka detalami. Pod adresem Saphire Nation możecie obejrzeć efekt teselacji między innymi w Crysis 2Metro Last Light czy Hitmanie Rozgrzeszenie.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Informacja prasowa fot. Rene z Pixabay

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners