UOKIK zmieni polski rynek gier cyfrowych? Prezes wszczyna postępowanie przeciwko PlayStation Store i Steam!

lubiegrac giełda UOKIK zmieni polski rynek gier cyfrowych? Prezes wszczyna
UOKIK zmieni polski rynek gier cyfrowych? Prezes wszczyna postępowanie przeciwko PlayStation Store i Steam!Tamer Adas | 14 maja 2024, 07:15

Niepodziewanie wczoraj dowiedzieliśmy się, że prezes UOKIK może zmienić polski rynek gier cyfrowych! Oficjalnie prezes wszczyna postępowanie przeciwko sklepom PlayStation Store oraz Steam, pragnąc zweryfikować sytuację oraz doniesienia związane z podejmowaniem się działań monopolistycznych.

UOKIK wchodzi do gry!

Gracze niedawno wywołali spore poruszenie swoimi uwagami dotyczącymi cen gier wideo, które w ramach automatycznego przeceniania gier, były w Polsce jednymi z najdroższych na świecie. Za sprawa otwartości Steama, doszło już do pewnych zmian, głównie za pośrednictwem poszczególnych studiów oraz wydawców.

Postępowanie ma wyjaśnić, jakie praktyki były stosowane, jakie możliwości mieli partnerzy oraz czy ich oraz klientów prawa nie zostały złamane przez odpowiednio monopolistę i dominującej spółki, których siła jest naturalnie niezwykle wysoka.

Zapoznaj się również z:

Sony zdradzi jak działa PlayStation Store w Polsce?

Przedstawiciele prezesa UOKIK już teraz pojawi się w siedzibie jednej ze spółek Grupy Sony, a także u wybranych studiów oraz wydawców, aby wyjaśnić, jak wygląda sytuacja w PlayStation Store. Zainteresowanie instytucji budzi między innymi ograniczenia sprzedaży gier, zawartości na konkurencyjnych platformach czy interwencji bezpośrednich czy pośrednich w ceny oraz politykę rabatową rodzimych spółek.

Dostrzec można pewne i to w zasadzie liczne uwagi pojawiające się wśród społeczności i w branży, dotyczących niejasności czy metod, które świadczą o tym, że niekiedy PS Store nie był najbardziej otwartym na różne działania sklepem. Wobec procesu przejścia do dystrybucji cyfrowej, tym bardziej intrygująco prezentować się mogą analizy oraz odpowiedzi przedstawicieli japońskiej korporacji.

Co ze Steamem?

W opublikowanym komunikacie nie dowiadujemy się, czy i jakie działania podjęli urzędnicy względem Valve, zakładać możemy jednak, że ze względu na brak polskiej siedziby, zapewne działania są na mniej zaawansowanym etapie. Niemniej już same rozpoczęcie działań może okazać się dla graczy ciekawe.

Będziemy się mogli przekonać jak ta korporacja będzie poczynać sobie z przedstawicieli polskiej administracji, jaka będzie ich reakcja oraz ogólne podejście. Spoglądając na wiele tego typu sytuacji, spodziewać się możemy bardzo wydłużonego procesu, którego efekty mogą być niejasne przez wiele, wiele lat.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: https://uokik.gov.pl/rynek-gier-wideo-postepowanie-wyjasniajace

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners