W jakim wieku zakupić dziecku własny smartfon? Takie pytanie może sobie zadawać wielu rodziców przy pojawieniu się takiej potrzeby ze strony syna czy córki.
Smartfony stały się codziennością dla niemalże wszystkich ludzi nie tylko w Polsce, jednakże najpóźniej do czynienia z nimi mają dzieci, choć często schemat ten upada ze względu na użyczenie przez rodzica swojego własnego urządzenia. Wielu rodziców spędza sporo czasu na zastanowieniu się kiedy obowiązuje optymalny wiek i co może mieć na to wpływ. Postaramy się Wam nieco pomóc przytaczając pewnego typu analizy i badania.
Nie ulega wątpliwości, że sprzęty mogą okazać się czynnikiem negatywnym dla dziecka, które w przypadku przesadnie długiego czasu spędzonego z nowoczesnymi telefonami może odczuć negatywny wpływ, nie tylko na siebie, ale także na dorosłych ze względu chociażby na światło niebieskie i sen, jednakże w wielu przypadkach wybór może tak naprawdę nie istnieć. Kwestia dotyczyć może jednak wyboru optymalnego wieku, w którym moglibyśmy zagwarantować dziecku jego własnego smartfona.
W momencie, w którym mieliśmy do czynienia z klasycznymi telefonami najczęstszym momentem na przekazanie dziecku tego typu urządzenia był okres czwartej klasy szkoły podstawowej, a z czasem zmniejszył się on do okolic Pierwszej Komunii Świętej. Były to jednak kwestie związane z indywidualnymi decyzjami, bazującymi głównie na prośbach czy zainteresowaniu dzieci.
W chwili obecnej nie dysponujemy badaniami, które jednoznacznie wspominałyby o tym, jaki wiek jest jak najbardziej optymalny. Wynika to między innymi ze względu na spore różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi, poziomem ich świadomości, wiedzy, umiejętności oraz wielu innych indywidualnych predyspozycjach, które czasem pojawiają się wcześniej, a czasem później.
W badaniu "Czy dzieci korzystają z urządzeń mobilnych?" (Smart Kids) przeprowadzonym przez Mobile Insitute z 2016 roku, możemy się dowiedzieć, że wśród dzieci 25% posiadało własne urządzenie, ale 52% mogło się bawić smartfonem należącym do rodziców. Z danych jednoznacznie wynika, że 100% nastolatków w wieku lat 15. posiada swoje własne urządzenie, w wieku 14. mowa jest o 67%.
Jeżeli nie do końca wiemy czy chcemy zaoferować dziecku jego własny smartfon, możemy najpierw je uświadomić na ten temat, opowiadając o ryzykach i niebezpieczeństwa oraz wspominając na temat naszych obaw. W dodatku może zdecydować się na model połowiczny, w którym dziecko otrzymuje pewną dawkę swobody, jednakże będzie ono kontrolowane oraz obserwowane na bieżąco i w razie potrzeby rodzic będzie mógł zainterweniować.
Jedynie rodzic będzie mógł z pełnym przekonaniem zdecydować jaki wiek jest najlepszy, jednakże warto obszernie podejść do tematu, starając się przygotować dziecko, uzmysłowić mu z czym będzie miało do czynienia i jakich zasad musi się ono przestrzegać, aby móc się cieszyć ze swojego urządzenia. Na początku można zdecydować się na wprowadzenie spokojnego wprowadzenia z utrzymywaniem kontroli do wieku, w którym nasz nastolatek będzie przygotowany.
Chciałbym, w związku z tym artykułem, zaprosić Państwa (rodziców oraz opiekunów) do prowadzonego przeze mnie obecnie badania, poświęconego wpływowi technologii na dzieci.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu