Wibracje haptyczne w padzie - Co może ta technologia realnie zmienić? Co oferuje? Jak działa? Co wniesie do DualSense i pada do XSX i XSS?

lubiegrac publicystyka Wibracje haptyczne w padzie - Co może ta technologia realnie
Wibracje haptyczne w padzie - Co może ta technologia realnie zmienić? Co oferuje? Jak działa? Co wniesie do DualSense i pada do XSX i XSS?Tamer Adas | 15 kwietnia 2020, 06:00

Wibracje haptyczne mają być mocno wykorzystane zarówno w kontrolerze dla Xbox X jak również w DualSense. Co ta technologia wprowadzi w padach? Co zaoferuje?

Wibracje haptyczne, czy może HD Rumble?

Jedną z najważniejszych nowości w padach obu producentów ma być wprowadzenie na pełną skalę wsparcia dla wibracji haptycznych, które mają zagwarantować graczom nowe doznania. Część społeczności mogła już się zapoznać z pewnego typu zarysem tego rozwiązania w Joy-Conach, gdzie HD-rumble w pewnym sensie dostarczały podobne doznania.

Należy jednak zauważyć, że nie jest to w pełni pokrywająca się technologia, do czego dochodzi także mniejsza precyzja oraz poziom odwzorowania zamysłu twórców.

Czym są wibracje haptyczne?

Wibracje haptyczne to aktywnie funkcjonujący system wibracji, którego siła, natężenie, częstotliwość oraz aktywacja odbywają się zgodnie z wcześniejszymi zaprogramowanymi schematami. Ich zaletą względem klasycznych wibracji jest znacznie większa intuicyjność oraz łatwość ustanowienia zgodnie z potrzebami danej gry. W ten sposób twórcy i ich produkt będą się mogli komunikować z graczami na nowy sposób. Jedną z zalet haptic feedback'u jest jego kierunkowość, dzięki której odczujemy co i gdzie wybuchło oraz jak na nas wpłynęło.

Zapoznaj się także zRay tracing (śledzenie promieni) - Czym jest technologia? Co oferuje?

W zależności od gry, jej specyfiki, pomysłu na wykorzystanie, a nawet gatunku będziemy otrzymywać inne sygnały i wibracje, dzięki czemu mamy mieć okazję do jeszcze przyjemniejszej zabawy. Tym razem urządzenia od obu producentów będą posiadać tego typu rozwiązanie, rozwinięte w należyty sposób, co daje nadzieję na zagwarantowanie odpowiedniego wykorzystania.

DualSense powstał właśnie w oparciu o wibracje haptyczne...

Symulowanie fizyki ma zagwarantować nam błyskawiczny oraz precyzyjny system fizycznej informacji, dzięki której poczujemy jeszcze większą dawkę zadowolenia z zabawy. To rozwiązanie w połączeniu z adaptacyjnymi triggerami ma dostarczać nową jakość, w związku z czym Sony zdecydowało się odejść do nazwy DualShock na rzecz... DualSense, akcentując że tym razem będzie to bardziej zmysłowe doznanie.

 

Gdzie możemy zyskać na haptycznych wibracjach?

Od tej pory każda zwykła aktywność powinna zagwarantować nam nowy poziom wczucia się, podejmowane aktywności będą niekiedy stawiać nam nawet opór, jednocześnie realizując swoje zadanie zgodnie z naszą reakcją oraz potrzebami. W ten sposób otrzymamy nowe konieczności do wzięcia pod uwagę, gdyż w innym wypadku nie będziemy w stanie skutecznie rywalizować w grach wyścigowych na zróżnicowanym podłoży, nie wspominając już o strzelaniu z różnego typu broni.

W nowoczesnych smartfonach odnajdziemy także wibracje haptyczne, dzięki którym chociażby podczas przewijania jakiejś listy możemy poczuć działanie silnika symulującego krążącą rolkę. Czasem są to także reakcje od blokowania z użyciem czytnika linii papilarnych. To oczywiście nie jedyny rynek, gdzie aktywnie wykorzystuje się to rozwiązanie, a branż stawiających na takie doznania będzie tylko i wyłącznie więcej.

Rozwiązane to współcześnie funkcjonuje także w segmencie smartfonów, gdzie jego zadaniem jest udoskonalenie doświadczeń oraz odpowiedzi na zapotrzebowanie graczy.

Więcej informacji o DualSense kontrolerze do Xbox Series X znajdziecie w dedykowanych wpisach.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners