Xbox Series X (Xbox X) - Data premiery, cena, podzespoły, wygląd, specyfikacja techniczna, wydajność, co z VR?

lubiegrac publicystyka Xbox Series X (Xbox X) - Data premiery, cena, podzespoły
Xbox Series X (Xbox X) - Data premiery, cena, podzespoły, wygląd, specyfikacja techniczna, wydajność, co z VR?Tamer Adas | 7 lipca 2020, 00:07

Xbox X (znany także jako Xbox i Xbox Series X) to nowa konsola Microsoftu oferująca świeży wygląd, mocne podzespoły oraz wielką wydajność. Co zaoferuje?
 
Jeszcze nie tak dawno urządzenie to znaliśmy pod nazwą roboczą Project Scarlett, niemniej podczas The Game Awards 2019 otrzymaliśmy oficjalne ujawnienie nazwy oraz wyglądu urządzenia wraz z ujawnieniem kolejnej gry zmierzającej na tę konsolę - Senua's Saga: Hellblade II. Całośc okazała się wielkim zaskoczeniem, ponieważ dotychczas nic nie wskazywało na taki obrót spraw, niemniej późniejsze dane o The Game Awards 2019 jasno odpowiedziały skąd zdecydowano się postawić właśnie na taką formę promocji. 

Nazwa nowego Xboxa to... Xbox, Xbox Series X czy Xbox X?

Niestety w chwili obecnej nie możemy potwierdzić czy na 100% najnowsze urządzenie działu Xbox tak właśnie będzie się zwać. Ze skomplikowanych i zawiłych tłumaczeń można odnieść wrażenie, że tak, co z resztą współgrałoby z dotychczasowym schematem (z poprzedniej generacji). Zgodnie ze wskazaniami Xbox to pełnoprawna nazwa linii konsoli, a pokazany Xbox Series X to model w ramach rodziny X.
 
[Aktualizacja - lipiec 2020] W sieci wylewają się informacje wskazują na to, że Microsoft zdecyduje się zaprezentować także kolejną konsolę nowej generacji - Xbox Series S, która będzie modele w zasadzie pośrednim pomiędzy Xbox Series X, a dotychczas najnowszym urządzeniem w postaci Xbox One X.
logo-xsx-biale-tlo

Jak duży jest Xbox X? 

W chwili obecnej nikt nie otrzymał do rąk pełnoprawnego modelu, który zagości na półkach sklepowych, niemniej jeden z serwisów przeprowadził małą symulację. Dzięki niej określono, że wysokość Xbox X to około 195 centymetrów, a szerokość i długość to około 96 centymetrów. Pamiętajcie jednak, że nie są to ostateczne i oficjalne wymiary. Więcej informacji dotyczących rozmiaru nowego Xboxa. Ze względu na chęć zagwarantowania graczom lepszej jakości chłodzenia, zdecydowano się postawić na większą dawkę przestrzeni w zupełnie nowym typie obudowy.

Rozmiar Xbox Series X

Ostateczna, sklepowa wersja konsoli Xbox Series X to nie tylko odważny projekt wizualny stawiający na świetną kulturę pracy, to także spory rozmiar, a w zasadzie jego szerokość oraz głębokość - 15,1 cm × 15,1 cm × 30,1 cm ze sporą wagą wynoszącą 4,4 kg.

Unboxing Xbox Series X

Gigant z Redmond opublikował swój własny, oficjalny unboxing konsoli Xbox Series X, którą zamknięto w ładnym opakowaniu, stawiającym na wiele przyjemnych rozwiązań oraz pomysłów na zrobienie pierwszego, pozytywnego wrażenia.
 

Co znajdziemy wewnątrz? - Podzespoły Xbox Series X

Xbox ogłosił, że skorzysta ze specjalnie stworzonego procesora bazującego na ostatniej serii procesorów Zen 2, korzystającego z architektury RDNA opracowanej przez AMD. Z poziomu podzespołów możemy liczyć na wsparcie dla ray tracingu oraz optymalizację pod gry. Producent zaimplementował także Zmienny algorytm cieniowania, który zapewni nam jeszcze lepszy poziom optymalizacji oraz wygląd gry światłem oraz w szczególności cieniem. Ponadto niezwykle ważną rolę odgrywać ma nowiusieńki dysk SSD nowej generacji, dzięki któremu praktycznie całkowicie zostaną wyeliminowane czasy ładowania, także w przypadku wysokiej klasy tekstur czy nieziemsko szczegółowych obiektów.
 

Co wspomniane podzespoły mają nam zagwarantować?

Zgodnie z przewidywaniami obecnym standardem grania ma być rozdzielczość 4K oraz częstotliwość 60 klatek na sekundę, jednakże sprzęt ma mieć możliwość zaoferowania nam rozgrywki w 8K lub w 120 klatkach na sekundę. W tym drugim przypadku mowa jest raczej o tytułach niezależnych lub specjalnie pod te parametry dostosowanych. Eksperci oceniają, że raczej nie możliwe będzie uczynienie, z któregoś z tych dwóch "wymiarów" czegoś więcej niż okazyjnego dodatku. 
 
Microsoft zagwarantował sobie możliwość skorzystania z dedykowanych układów graficznego i procesora obliczeniowego, ten drugi funkcjonować będzie w oparciu o architekturze Zen 2.
 
 

Jaki jest poziom mocy Xbox X?

Dział Xbox oficjalnie opublikował kolejne szczegóły dotyczące mocy oraz specyficznych cech Xbox Series X. Jak się okazuje będziemy mogli liczyć na moc 12 teraflopów co stanowi prawie dwukrotność wydajności Xbox One X! Sprzęt na poziomie podzespołów będzie oferował raytracing od AMD wspierany dodatkowo dzięki zasobom biblioteki DirectX.
 
Ponadto sprzęt wyposażony został w port HDMI 2.1, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać wspomniane parametry, choć nie będą one dostępne przy wielu propozycjach. Konsolach systemowo będzie ulepszać starsze gry, które będą na nowym sprzęcie funkcjonować w wyraźnie lepszej formie i stanie.
 

Specyfikacja techniczna Xbox Series X

18 marca 2020 roku Microsoft całkowicie niespodziewanie podzielił się z graczami oficjalną specyfikacją techniczną konsoli, która okazała się być na papierze dostrzegalnie lepsza niż w przypadku specyfikacji PlayStation 5. Różnica 2 teraflopów karty graficznej nie jest drastycznie wielka, jednakże nie jest to jedyna strata. Choć dysk SSD w PS5 także na papierze jest większa.
 
 
 • Procesor - Autorski, ośmiordzeniowy procesor z taktowaniem 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT)
 • Karta graficzna - Autorska karta graficzna oparta na architekturze RDNA 2 o mocy 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz 
 • Wielkość - 360.45 mm2
 • Proces technologiczny - 7nm
 • Pamięć  - 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus (szerokość pasma pamięci - 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s)
 • Dysk twardy - Autorski dysk SSD 1 TB (NVME SSD)
 • Przepustowość I/O - 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s 
 • Opcja rozszerzenia dysku - Dedykowane karty rozszerzenia pamięci o pojemności 1 TB (charakterystyczny cardridge)
 • Dyski zewnętrzne - USB 3.2
 • Napęd - 4K UHD Blu-Ray Drive
 • Docelowa wydajność - Rozdzielczość 4K z 60 klatkami na sekundę, możliwość wyświetlania 120 klatek na sekundę.

Xbox X, a gry ekskluzywne... 

Xbox Series X może liczyć na szerokie wsparcie nie tylko studiów zewnętrznych, ale także i wewnętrznych, które mają zagwarantować graczom szereg tytułów wysokiej jakości. Plan zakłada dojście do strategii Sony, które wypuszcza na rynek 3 lub 4 gry ze swojej własnej stajni, za sprawą czego każda z nich może liczyć na odpowiednio duży budżet i wsparcie.
 
W tej chwili wiemy na pewno, że będziemy mogli sprawdzić na pewno wspomniane Senua's Saga: Hellblade II, wcześniej potwierdzono także obecność Halo Infinite na tym sprzęcie.
 
Microsoft w dalszym ciągu zamierza w istotnym stopniu oferować graczom wiele propozycji także w ramach abonamentu Xbox Game Pass, za sprawą którego mamy mieć okazję do pobawienia się także ekskluzywnymi markami bez dodatkowych opłat w dniu premiery.
 

Jakie gry będą dostępne na Xbox Series X?

W chwili obecnej poznaliśmy wiele gier, które będziemy mogli sprawdzić na najnowszej propozycji Miocrosoftu, o czym wspominaliśmy Wam we wpisie z listą gier na Xbox Series X. Lista nowych propozycji nie jest imponująca, ale wsparcie dla poprzednich generacji oferuje nam okazję do powrócenia do wielu, wielu klasyków.

Czy Xbox Series X posiadać będzie wsteczną kompatybilność?

Gigant z Redmond kontynuuje swoją strategię rozwijania tej usługi, dzięki czemu sprawdzić będziemy mogli na najnowszej maszynce gry z aż czterech generacji. Rozwiązanie to będzie bazować na odpowiedniku z Xbox One.
 
[Aktualizacja - 18.02.20 r.] Podczas jednego z wywiadów głównodowodzący działu gamingowego Microsotu potwierdził, że sam korzysta już u siebie w domu z najnowszego sprzętu, który będzie oferować ulepszoną wsteczną kompatybilność, dzięki której będziemy mogli cieszyć się grami w jeszcze lepszej jakości (gry na Xbox One).
 
[Aktualizacja 14.03.20 r.] Xbox potwierdził, że będziemy mogli w pełni wykorzystać kontrolery z Xbox One także w Xbox Series X, włączając w to także kontrolery premium z serii Elite.
 
[Aktualizacja - 21.03.20 r.] Zapowiedział i przedstawił działanie specjalnego ulepszania gier z XB1 w wyniku, której będziemy się mogli delektować nie tylko większą stabilnością względem nawet Xbox One X, jednakże liczyć możemy na większą ilość detali, efektów oraz poprawione oświetlenie.
 
x-elite-2-a-xsx
Zdjęcie Xbox Elite 2, wydanego początkowo na Xbox One i Xbox One X.

Nowe pomysły oraz rozwiązania dla graczy w XSX

Gracze będą mogli nacieszyć się systemem skracającym systemowo opóźnienie, przy okazji gwarantując im specjalny system umożliwiający zminimalizowaniu kilku gier i z możliwością powrócenia do nich po jakimś czasie, dokładnie w miejscu w którym ostatnio zakończyliśmy zabawę.
 
[Aktualizacja - 21.03.20 r.] Microsoft zaimplementował dwie autorskie technologie oraz architekturę "Xbox Velocity Architecture" za sprawą czego będzie się można przechodzić płynnie pomiędzy poszczególnymi tytułami. To wszystko razem odbywa się w tle i umożliwia nam nie zamykanie gier, a co za tym idzie w tym miejscu, w którym zakończyliśmy zabawę, możemy ją rozpocząć.
 
Nie znamy maksymalnej liczby gier.
 
Więcej informacji o funkcjach Xbox Series X znajdziecie w tym miejscu.

Kontroler do Xbox X

Konsola Serii X zagwarantuje nam także swój własny, zupełnie nowy kontroler do Xbox Series X, dzięki któremu mamy cieszyć się z jeszcze lepszym balansem oraz projektem konstrukcji, dzięki czemu sesje mają stać się jeszcze przyjemniejsze. Ponadto potwierdzono, że nowa propozycja posiadać będzie silniczki składające się na system wibracji haptycznych, które zapewnią nam jeszcze lepsze doznania.
 
Pod względem wyglądu nie dokonano zbyt wielu zmian, całość ma praktycznie w100% spójną stylistykę, całość kolorystycznie w pełni kopiuje projekt samej konsoli, a jedynymi kolorowymi akcentami są przyciski w charakterystycznym ustawieniu.
 
xsx_kontroler_15420
 
xsx_pad_6

Cross-play, czyli warto było "Zielonym" walczyć kilka miesięcy temu....

Odnotować należy, że to właśnie Microsoft (co wobec bardzo słabej sprzedaży konsoli Xbox One) naciskał na Sony, aby to Japońska korporacja w końcu zdecydowała się otworzyć na cross-play, czyli rozgrywkę międzyplatformową dzięki której serwery wielu gier znacząco wzbogaciły się o wspólną społeczność. Ostatecznie dzięki także Epic Games oraz ich Fortnite, udało się to uzyskać, za dzięki zapowiedzi Chivalry 2 wiemy, że ta funkcjonalność będzie obsługiwana także na Xbox Series X.

Czy konsola nowa konsola Xbox obsługuje VR?

Szef działu Xbox, Phil Spencer w jednym z wywiadów oficjalnie ogłosił, że Microsoft nie jest zainteresowany rozwijaniem technologii wirtualnej rzeczywistości w kontekście grania na konsolach.
 
[Aktualizacja - 18.02.20 r.] Spencer w ostatnim czasie kilkukrotnie potwierdził, że wraz z pracownikami nie są zainteresowani tę technologią oraz jej implementacją także na konsolach nowej generacji. Działania i koncentracja poświęcone mają być innym segmentom rynku gier.
 
[Aktualizacja - 14.03.20 r.] W ostatnim czasie z obozu Microsoftu zaczęły napływać pozytywniejsze słowa odnoszące się do VR i pojawiła się wobec tego szansa, że być może Xbox Series X będzie w jakiejś formie obsługiwać tę technologię oraz gry na nią opracowane i opracowywane.

XSX będzie posiadał wsparcie dla ultraszerokich monitorów?

W chwili obecnej nic na to nie wskazuje, jednakże firma Samsung rozpoczęła działania mające na celu nasikanie na Giganta z Redmond, celem zagwarantowania pełnoprawnego i oficjalnego wsparcia. Niestety nic nie zostało do tej pory potwierdzone i zapewnione....
 
XboxSeriesX_Tech_SoC_022_MKT_wBrand_16x9_RGB_wynik

Cena Xbox X

Niestety w chwili obecnej nie znamy dokładnej ceny najnowszej konsoli Microsoftu, niemniej wydany niedawno Xbox One X dostępny był za lekko ponad 2000 złotych. Wielce prawdopodobne jest to, że będzie to minimalna kwota za którą będziemy w stanie zakupić nową propozycję, choć w międzyczasie może dojść do wielu nieprzewidywalnych zdarzeń.
 
[Aktualizacja - 12.04.20 r.] W sieci, w kilku polskich serwisach pojawiły się publikacje informacji oraz zdjęć i oświadczeń, głoszących że oficjalna cena konsoli Xbox Series X ma w Polsce wynieść... 2499 złotych! Nie jest to kwota niezauważalna, jednakże spoglądając na podzespoły spodziewać się można solidnej opłacalności.

Data premiery Xbox X

Xbox Series X ma zaliczyć premierę 10 listopada 2020 roku równolegle ze słabszą konsolą Xbox Series S w tym samym czasie.
 
 

Cena Xbox Series X

Zgodnie z informacjami polskiego oddziału firmy Xbox za konsolę Xbox Series X zapłacimy dokładnie 2249 złotych. Sprzęt będziemy mogli zakupić również w ramach specjalnej oferty abonamentowej Xbox All Access, która dostępna będzie za pośrednictwem sklepu Media Expert. Polska dzięki jej decyzji znalazła się w ekskluzywnym obecnie gronie 12 państw.

Zamówienia przedpremierowe Xbox Series X

Oficjalne zamówienia przedpremierowe Xbox Series X wystartowały 22 września 2020 roku od godziny 9:00.
 

Xbox 20/20, czyli jak Microsoft chciał wesprzeć swoje nowe "dziecko"

Microsoft w maju 2020 roku oficjalnie zapowiedział inicjatywę Xbox 20/20 w trakcie której korporacja miała co miesiąc oferować graczom duże ogłoszenia dotyczące nowego urządzenia oraz gier wydawanych na tę platformę oraz rodzynki wciąż zmierzające jeszcze na Xbox One. Już w czerwcu co PS5 - The Future of Gaming, Gigant z Redmond dość bezczelnie skłamał i ostatecznie zrezygnował z działań co miesiąc, pokazując po raz kolejny zwyczajną hipokryzję.

Konkurencja Xbox Series X

Tekst o PlayStation 5 znajdziecie w dedykowanym wpisie poświęconym najnowszej konsoli opracowanej przez dział PlayStation, należący do korporacji Sony.

Unboxing Xbox Series X Fridge

Pierwszy pokaz Xbox Series X bardzo szybko doczekał się naprawdę przemyślanego oraz atrakcyjnego wizualnie mema, który przemieniał konsolę (ze względu na swój rozmiar) w... wielką lodówkę. Microsoft wykorzystał tę okazję oraz... przygotował tego typu urządzenia, wydawane w ramach akcji marketingowych.
 
 
 
[AKTUALIZACJA]
 
W sieci pojawiły się grafiki prezentujące wersje prototypowe wersje konsol, które prawdopodobnie mają posłużyć jako podstawka w sklepach. Dostrzec możemy na nich kilka portów USB, jeden HDMI, internetowe gniazdo czy klasyczne miejsce na kabel zasilacza.
 
V8pOefj
 
ky0Lpfl

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

12345678910111213141516171819
Komentarze [1]:
avatar TOM3K
dodano: 2020-01-13 16:49:26

Ja czekam co bedzie dalej z doniesieniami o obsludze WIndows i Steam ;)

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners