Jak funkcjonują zabezpieczenia zasilaczy? Jakie ich typy występują i na czym się koncentrują? - Przegląd najistotniejszych rozwiązań

lubiegrac publicystyka Jak funkcjonują zabezpieczenia zasilaczy? Jakie ich typy
Jak funkcjonują zabezpieczenia zasilaczy? Jakie ich typy występują i na czym się koncentrują? - Przegląd najistotniejszych rozwiązańTamer Adas | 1 sierpnia 2022, 06:00

Jednym z najbardziej niedocenionych, a niezwykle istotnym aspektem współczesnych komputerów oraz konsol są zasilacze, za sprawą których możemy się delektować pełnym wykorzystaniem mocy oraz potencjału poszczególnych podzespołów. Dziś z tego względu, skupimy się na zaimplementowanych w nich zabezpieczeniach.

Zabezpieczenia zasilaczy - Co to?

Zabezpieczenia zasilaczy to specjalne systemy oraz rozwiązania, odpowiedzialne za zagwarantowanie użytkownikowi bezpiecznego połączenia pomiędzy energią z gniazda a samym komputerem, laptopem czy konsolą, zabezpieczając urządzenia przed ewentualnymi problemami, jakie mogą się pojawić w trakcie codziennego użytkowania. Szczególnie dużą uwagą jest poświęcona nietypowym zdarzeniom oraz awarią, które mogą okazać się dla nas naprawdę kosztowne, próbując maksymalnie wyeliminować problem z ewentualnymi problemami, takimi jak przepięcia.

Jak funkcjonują zabezpieczenia zasilaczy?

Kluczem stosowania zabezpieczeń zasilaczy jest zagwarantowanie odpowiednio sprawdzonego i skontrolowanego połączenia elektrycznego z sieci. W ten sposób użytkownik ma mieć możliwość spokojnego korzystania z komputera, płyty głównej oraz wszystkich podzespołów z ich pełną funkcjonalnością oraz wydajnością. Projektanci zajmują się eliminowaniem  czy minimalizowaniem jakichkolwiek nieprzewidywalnych zdarzeń oraz problemów.

Typy zabezpieczeń zasilaczy

  • UVP (Under Voltage Protection) - skupia się na zbyt niskim napięciu na liniach wyjściowych, występując rzadziej niż OVP, ponieważ zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, ale może negatywnie oddziaływać na stabilność połączenia energetycznego.
  • OCP (Over Current Protection) - ogranicza występowanie zbyt wysokiego poziomu prądu na linii, eliminując ryzyko przeciążenia stabilizatora. To powinno się przełożyć na zwiększenie się wytrzymałości poszczególnych części składowych.
  • OLP (Over Load Protection) - odpowiada za minimalizowanie ryzyka przeciążenia dla wszystkich linii.
  • OTP (Over Temperature Protection) - w przypadku tego zabezpieczenia, cała praca skupia się na kontroli temperatury oraz próby powstrzymania jakiegokolwiek przegrania się.
  • OVP (Over Voltage Protection) - walczy ze zbyt wysokim napięciem bezpośrednio na linii wyjściowej i możliwymi uszkodzeniami z tego wynikającymi.
  • SCP (Short Circuit Protection) - rozwiązanie przeciwzwarciowe, funkcjonujące poprzez automatyczne odłączenie.
  • IOVP (Input Over Voltage Protection) - odpowiada za kontrolę napięcia wejściowego, eliminując kwestię jego zbyt wysokiego poziomu. Jest to rozwiązanie, obecne najczęściej w modelach z manualnym przełączeniem. 
  • IUVP (Input Under Voltage Protection) - tak jak wspomniany UVP, zasilacz przed zbyt niskim napięciem wejściowym. Identycznie jak IOVP przejawia się szczególnie często w zasilaczach o manualnym przełączaniu napięcia.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners