Jaki negatywny wpływ ma oglądanie telewizji i granie w gry na dzieci?

lubiegrac publicystyka Jaki negatywny wpływ ma oglądanie telewizji i granie w gry na dzieci?
Jaki negatywny wpływ ma oglądanie telewizji i granie w gry na dzieci?



Tamer Adas | 26 marca 2020, 23:35

Rozrywka od dawien, dawna posiada swoje zalety i wady, które warto znać. Taki zasób wiedzy przydaje się wobec dzieci. Jak wpływają gry, a jak telewizja?
 
Dzieci od zawsze najmocniej były narażone na negatywne postawy, które w dłuższej perspektywie czasu kształtowały ich charakter oraz zachowania, niekiedy sprzeczne z procesem wychowania, który realizują rodzice. W związku z czym konieczne jest uświadomienie sobie problemu, zdobycie odpowiedniego zasobu wiedzy oraz przekształcenie swoich zachowań, aby zagwarantować podopiecznemu jak najlepsze warunki rozwoju intelektualnego czy charakterologicznego. W poniższym tekście przedstawimy Wam kilka wpływów, zjawisk oraz działań, które należy wziąć pod uwagę podczas edukowania dziecka w dziedzinie poszukiwania najlepszych metod spędzania wolnego czasu.
 
Dzieci i nastolatki mają sporą łatwość w utożsamianiu się z bohaterami gier, filmów, seriali czy programów skierowanych do nich, co bezpośrednio przekłada się na ich tendencję do naśladowania obserwowanych postaci czy idoli. W przypadku dobrania odpowiednich treści czy osób może mieć to pozytywny wpływ, jednakże w ostatnich latach niestety tego typu tendencje obrały dokładnie przeciwny kierunek. Zachowania, zjawiska oraz postawy powszechnie uznawane za negatywne stawiane są na równi z pozytywnymi czy neutralnymi działaniami, co może bezpośrednio powodować konflikt pomiędzy rodzicami a dziećmi. W okresie dominacji systemów i sztucznej inteligencji promującej najbardziej popularne materiały, tym rozważniej należy obserwować czy przypadkiem wspominani chociażby internetowi celebryci to postacie, które warto naśladować. Niestety ze względu na swój "aktorski" charakter postaw, często zachodzi pewnego typu konflikt, z którym rodzice, najlepiej oboje, będą musieli sobie poradzić.
 
Teoretycznie wydawać nam się może, że dziecko powtarzające kwestie z seriali czy filmów dość łatwo je przyswaja, jednakże w dłuższej perspektywie czasu jest to jedynie wyuczanie się na pamięć określonych kwestii, co z długim czasem zaniedbań może powodować poważne problemy z wysławianiem się, rozwijaniem zasobu słów oraz wykonywania aktywności i wysiłku intelektualnego.
 
 
Spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem czy komputerem może powodować poważne problemy ze stanem fizycznym kręgosłupa, jego poprawnym się kształtowaniem oraz ogólnym wpływem na rozwój fizyczny dziecka. W przypadku zaniedbań konieczne jest podejmowanie szeregu działań i pracy z fizjoterapeutami, które w pewnym stopniu umożliwią naprawianie poważnych problemów.
 
Oczywistym powinno być, że w przypadku gier zawierających przemoc czy brutalne sceny, dziecko zaczyna czuć znieczulenie na nie, co oczywiście nie prowadzi od razu do patologizacji psychiki, jednakże może mieć negatywny proces w wychowaniu oraz kształtowaniu charakteru i odpowiednich podstaw. Równie niebezpieczne, a być może nawet niebezpieczniejsze są treści jedynie z pozoru neutralne. Niekiedy nawet animacje dla młodzieży zawierają promocje negatywnych zachowań w życiu codziennym. Najlepszym tego przejawem jest chociażby kwestia konsumpcjonizmu, który przejawia się w licznych kreskówkach, animacjach oraz filmach dla dzieci, które obserwując promocję uproszczającej postawy, połączonej chociażby z kultem zdobywania dóbr poprzez wyłudzanie czy dokonywania nacisku na dorosłych czy opiekunów.
 
Dzieci w wieku lat kilku czy kilkunastu połykają wszystko to co widzą "jak gąbka", przez co tym mocniej należy zwracać uwagę na to co dociera do podopiecznych i jak jest im to prezentowane. Proces tłumaczenia poszczególnych zjawisk w oderwaniu od przedstawianych treści w trakcie wolnego czasu może okazać się wyjątkowo mozolny czy bezskuteczny. Próba ratowania sytuacji i podejmowania reakcji już od samego początku może przekładać się na słabszą pozycję rodzica.
 
W ostatnich latach szczególnie mocno, w wielu miejscach, w telewizji, w sieci w grach czy nawet w książkach, promowany jest infantylizm, nachalna promocja hedonizmu, podważanie podstawowych wartości czy nacisk na inne nurty ideologiczne, które mogą być dokładnie przeciwstawne względem rodziców oraz ich procesu dbania o dzieci.
 
 
Uzależnienie od gier, filmów czy seriali to problem szczególnie duży w przypadku tych mediów, ze względu na ich wizualny charakter czy interaktywność, dzięki czemu dzieciom łatwo jest pojmować to co się dzieje na ekranie, jednocześnie mogąc niekiedy brać  tym aktywny udział. To z resztą szybko przekłada się na szczególnie dużą konieczność dawkowania czasu na tego typu materiały. Nie jest to łatwe, ponieważ konieczne do tego jest także chociażby zagwarantowanie odpowiedniego zapasu czasu dla dziecka na chwilę "ochłonięcia" przed bezpośrednio "odłączeniem" dziecka od komputera, konsoli czy telewizora.
 
Bez wątpienia najlepszym rozwiązanie w dziedzinie konsumpcji filmów, seriali czy gier jest zwyczajne towarzyszenie dziecku, dzięki czemu będzie można na bieżąco rozmawiać z nim na temat wszystkiego co widzi. Odpowiedni dobór produkcji w rozsądnych ilościach i odstępach czasu bez wątpienia nie będzie stanowić wady, a narzędzia wyżej wymienione będą mogły posłużyć nie tylko do rozrywki, ale także do pozytywnego rozwoju dziecka, jego kreatywności, umiejętności posługiwania się wiedzą, łączenia faktów czy zdobywania bezpośrednich umiejętności takich jak chociażby podstawy programowania. To od rodziców zależy jak przebiegać będzie wolny czasy i jak zdrowo dla dziecka przeprowadzić proces wydajnej i pożytecznej zabawy.
 
Bez wątpienia nie jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ wraz z teoretycznym rozwoje gospodarczo-społecznym często dochodzi do ograniczania czasu spędzanego przez rodziców i dzieci, bezpośrednio negatywnie wpływającym na kształtowanie się relacji przekładających się bezpośrednio na wychowanie i rozwój chłopców i dziewczynek. 
 
Chciałbym w związku z tym artykułem, zaprosić Państwa (rodziców oraz opiekunów) do prowadzonego przeze mnie obecnie badania, poświęconego wpływowi technologii na dzieci.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: fot. Vidmir Raic z Pixabay

Tagi: gra, telewizor, wideo,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners