Near-Mage, wrażenia z wersji demonstracyjnej magicznej przygodówki od Stuck In Attic

lubiegrac publicystyka Near-Mage, wrażenia z wersji demonstracyjnej magicznej przygodówki od Stuck In Attic
Near-Mage, wrażenia z wersji demonstracyjnej magicznej przygodówki od Stuck In Attic



Agata Dudek | 15 czerwca 2022, 19:00

Near-Mage, wrażenia z wersji demonstracyjnej magicznej przygodówki od Stuck In Attic, dostępnej do sprawdzenia na trwającym Steam Next Festiwal.  

Na platformie Valve od poniedziałku trwa kolejne wydarzenie dla graczy, nazwane Steam Next Festiwal, w którym oprócz prezentacji swoich projektów, pokazów rozgrywki i zapowiedzi, przede wszystkim jest okazja do przetestowania nadchodzących gier, w wersjach demo. Lista tytułów jest ogromna. Testować możemy tytuły niemal z każdego gatunku. Ja skupię się jedynie na przygodowym, i postaram się Wam przybliżyć kilka gier które, mam nadzieję uda się mi się podczas wydarzenia sprawdzić.

Dziś pierwsza z przygodówek, obok której nie mogłam przejść obojętnie. A to z tej przyczyny, że jest to projekt od studia Stuck In Attic, które ma na swoim koncie świetną, kreskówkową przygodówkę zatytułowaną Gibbous – A Cthulhu Adventure, którego recenzję, i poradnik znajdziecie na stronie.

Near_Mage_demo_1 

Nowa gra od tegoż dewelopera nosi tytuł Near-Mage i nie jest kontynuacją poprzedniej, choć wielu graczy, w tym ja, na to liczyło. Nowa przygoda również została stworzona w podobnym, rysunkowym stylu, choć według mnie, do poprzedniczki trochę jej brakuje. Jest także klasycznym point-and-clickiem, w którym nie brakuje humoru, tajemnicy i …..magii. Jest to bowiem tytuł, w którym poznajemy pewną czarownicę, na początku jej kariery.

Bohaterką Near-Mage jest Illy Vraja, nastolatka, która nie bardzo wie, co ma dalej w życiu robić. W wersji demonstracyjnej poznajemy ją w momencie zastanawiania się nad dalszym życiem, znajdując naszą bohaterkę na życiowym zakręcie, z którego usilnie próbują ją wyrwać jej rodzice. Gdy wydaje się, że nic fajnego Illy nie czeka, do jej pokoju wpada list, od niejakiej ciotki Domnici, która zaprasza swoją krewną do Transylwanii. Okazuje się bowiem, że dziewczę pochodzi z długiej i znanej rodziny czarownic i jej przeznaczeniem jest studiowanie w Szkole Magii, właśnie w Transylwanii. Mała czarownica nie namyśla się wiele i udaje w podróż, której kawałek śledzić będziemy w wersji demonstracyjnej dostępnej na Steam.

Near_Mage_demo_2 

Demo wrzuca nas we fragment gry, w którym nie tylko poznajemy sposób sterowania postacią, ale bliżej przyglądamy się grafice, poznajemy pierwsze zagadki i tym podobne elementy tworzące całość rozgrywki. Na początek wspomnę, że Near-Mage ma mieć pełen angielki dubbing, który jak na razie w demo nie jest słyszalny. Gra posiada jedynie dźwięki otoczenia, otoczkę muzyczną, zresztą całkiem przyjemną i angielskie napisy. W pełnej wersji będzie dubbingowana po angielsku. Niestety dalej nie wiadomo czy gra będzie dostępna w większej ilości języków, w tym po polsku, jak jej poprzedniczka. Na razie wydaje się, że nie. 

Przeczytaj również: Steam Next Festiwal 2022 - wersje demonstracyjne przygodówek. Co warto sprawdzić na growym wydarzeniu?

Do rozgrywki w wersji demo zostajemy niemal wrzuceni, mogąc przyjrzeć się dość ładnej graficznie otoczce, z pewnością bardzo kolorowej i niezwykle szczegółowej. Sama gierka prezentuje się ładniutko, ale jak już wyżej nadmieniłam nieco jej brakuje do Gibbous. Nie jest już to styl animacji filmowej, ale klasyczne 2D, w nieco komicznym, satyrycznym, pełnym humoru stylu, o którym zaraz wspomnę.

Near_Mage_demo_3 

Zapewne w wykonaniu i w fabule owej przygodówki znajdziecie wiele nawiązań, jak choćby do serii o Harrym Potterze czy gier o Szymku Czarodzieju, który jak wiemy powraca w kolejnej odsłonie zatytułowanej Simon the Sorcerer Origins. Trudno też nie nawiązywać do świetnej debiutanckiej gry studia  Stuck In Attic, która tak jak właśnie tworzona, także rozgrywa się w Transylwanii, skąd pochodzą deweloperzy. 

Gra już w wersji wstępnej, przybliża nam sporo z formy jej rozgrywki, która jest klasycznym „wskaż i kliknij”, czyli tytułem obsługiwanym za pomocą myszy. Sterowanie przebiega płynnie, choć bohaterka strasznie dziwnie biega, zadzierając nogi wysoko do góry. Klasyczność rozgrywki widać w typowych dla tego gatunku elementach, jak eksploracji, sporej ilości lokacji, już w demo, rozmowach, które nie tylko niosą informacje, ale są istotne do rozwinięcia fabuły. Dialogi stanowią także składową zadaniowej części rozgrywki. Podczas ogrywanej przeze mnie wersji demonstracyjnej, rozmawiając z postaciami otrzymywałam kolejne zadanie do wykonania. 

Near_Mage_demo_5 

To co mamy do wykonania, jest podobnie jak w poprzednim tytule od tegoż dewelopera, odpowiednio oznaczone. Na ekranie pojawia się wtedy nasz kolejny cel, kolejne zadanie. Te dostępne jest także w notatniku, jakiego nie brakuje. Wiele funkcji możemy zmienić w opcjach gry, która jest inna w zależności czy gramy myszą, czy padem. W wersji na komputer ogrywanej myszą, jest to „Q”. Twórcy pomyśleli także o mapie, aktywowanej przez klawisz „M”. Cieszy mnie osobiście możliwość szybkiego przemieszczania między lokacjami, która też już jest dostępna w wersji demo. Tradycyjnie aktywujemy ją poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Niestety nie znalazłam opcji podświetlania miejsc interaktywnych. Być może pojawi się w przyszłości. 

Gra oferuje nieco własnych dodatków, które nie widzieliśmy w poprzedniej grze studia. Oprócz znajomej rysunkowej wersji, w malowanym stylu 4K i animacji poklatkowej, stawia na tworzenie postaci. Otóż naszą bohaterkę możemy przebierać, zmieniając jej włosy, strój, buty a nawet dodatki. Taka czynność pojawia się w pokoju naszej postaci, gdy klikniemy na jej szafę. Ostatnio z taką opcję mieliśmy do czynienia także w grze przygodowej, zatytułowanej Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit 

Near_Mage_demo_4 

Już demo wskazuje graczom, że choć jest to gra w bardzo kolorowej formie graficznej, aż bijącej niemal po oczach, mroku i klimatu jej nie braknie. Tytuł, o czym już nadmieniałam sięga po nawiązania, nie tylko do popkultury, ale także do mitów, legend i baśni. Dlatego też czarownice, wiedźmy, skrzaty i przede wszystkim magia. Mamy okazję jej zasmakować już w demku, gdzie przeniesiemy się, za pomocą portalu do mitycznego miasta, nie widocznego dla innych. Odwiedzamy też szkołę magii. Przy okazji poznajemy wiele postaci, w tym mnóstwo właśnie z ową magią związanych i niecodziennych. 

Przeczytaj również: We Stay Bahind, wrażenie z wersji demonstracyjnej interaktywnej przygodówki od twórców Unforessen Incidents

Jeśli chodzi o zagadki, które jak wiemy są meritum przygodówek, to póki co w Near-Mage natknęłam się na te inwentarzowe, czyli coś zebrałam, po czym użyłam na miejscu czy postaci. Czy w pełnej wersji rozgrywki będzie tych zadań więcej i czy będą wymagały od gracza większej ilości kombinowania? Być może tak, tym bardziej że twórcy zapowiadają wielką różnorodność, dużą swobodę w poprowadzeniu bohaterki, no i przede wszystkim zaklęcia. Te stanowić będą ważny w grze element, a ich próbkę mieliśmy już w wersji demo, której przejście zajmuje około godziny. Więc nie jest takie krótkie.

Near_Mage_demo_6 

Ogrywane demo wskazuje na całkiem intrygujący tytuł, który spodobać się może zarówno fanom przygodówek, jak i z tym gatunkiem obeznanym. Demko, choć wcale nie takie krótkie, jest mimo wszystko wstępem do opowieści, która jedno może już zagwarantować… magię, humor, wiele nawiązań i nieco mroczny, transylwański klimacik. Czekam zatem na pełną wersję Near-Mage, klimatycznej, czarodziejskiej gry od  Stuck In Attic, która jak na razie nie ma daty premiery.

Gra zadebiutuje na komputerach osobistych PC, na Steam. Nie znamy jej daty premiery. 

Testowaliśmy wersję na komputery PC (Steam). 

Karta gry na Steam

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Gra: Near-Mage
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners