dodano: 2019-10-23 22:35:09
PC

PGA 2019 - Weakless, czyli piękna opowieść o nietypowej przyjaźni

Autor: AnoX
PGA 2019 - Weakless, czyli piękna opowieść o nietypowej przyjaźni
30°
0

Weakless to nowa polska gra studia Punk Notion, które zdecydowało się przedstawić nam historię pewnej nietypowej przyjaźni w pięknym świecie przyrody.
 
Na jednym z ładniej się prezentujących stanowiskach gracze mogli się zapoznać z jedną z ciekawszych produkcji na targach, czyli z polskim Weakless. Niezależna produkcja pojawi się na rynku już pod koniec przyszłego miesiąca, zatem tym bardziej warto się zaznajomić z tę przygodą przyciągającą uwagę oraz poruszającą w nietypowy sposób ważne problemy dotykające niektórych ludzi.
 
Dwójka Oplotków - Niewidomy i Niesłyszący to bliscy przyjaciele, których historię będziemy mogli bliżej poznać w tej produkcji. Oboje wyruszają na interesującą przygodę wypełnioną licznymi zagadkami, wyzwaniami oraz Zgnilizną powoli nadciągająca do tej pięknej krainy. Pełna przygoda pozwoli nam przemierzać świat w poszukiwaniu informacji, wiedzy o świecie przedstawionym czy o naszych postaciach. Liczne tajemnicy czekają do odkrycia, zatem w trakcie wersji demonstracyjnej nie można było się zapoznać z dużą ilością informacji dotyczących tego co się dzieje. Środki wykorzystywane przez studio są dość oszczędne, ale za każdym razem dokładnie do nas trafiają. 
 
 
Rozgrywka stara się połączyć ze sobą zalety obu bohaterów, którzy pomimo swojej niepełnosprawności współpracują, aby razem przejść dalej i dalej. W związku z czym część rzeczy będziemy mogli zrealizować jedynie dostrzegając pewne przedmioty czy mechanizmy, choć w określonych momentach nasz słuch będzie kluczowy w pokonaniu nadciągających wyzwań. Najlepiej prezentują to także momenty, gdy obserwujemy coś mogąc się zatrzymać na chwilę. Pewien obraz i animacja dostrzegalne były Niesłyszącym, lecz dopiero za sprawą Niewidomego liczyć mogliśmy na ujrzenie tego jak cały system działa i co sprawia, że wizualne aspekty się pojawiają oraz znikają. Całość mocno przypadła mi do gustu i przez długi czas czułem się zachęcony do spoglądania "z dwóch stron". Niemniej dostrzec jednak można, że zapewne wielu graczy postawi w dłuższym czasie na protagonistę posługującego się swoim zdrowym wzrokiem zwyczajnie ze względu na łatwiejsze dostrzeganie tego co przed nami stoi.
 
Weakless to produkcja skierowana ku doświadczonym graczom, choć moim zdaniem rodzicie również powinni skierować uwagę na ten tytuł, przy którym mogli by się razem bawić ze swoimi dziećmi przy okazji mając okazję oraz czas na rozmowę z nimi. Zagadki zostały bardzo dobrze opracowane, choć zapewne najmłodsi czy po prosto młodzi gracze nie napotkają niestety na pewne problemy z przejściem danych fragmentów. Sprytniejsi jednak poradzą sobie i bez pomocy mamy lub ojca. Rozgrywka zaprojektowana została dla pojedynczego gracza, aby ten dostrzegł różnice i ograniczenia obu dzielnych Oplotków.
 
Weakless_Screenshot_4
 
Oprawa wizualna została wykonana z wysoką starannością, dzięki czemu delektować się będziemy mogli nieźle zrealizowaną rzeczywistością łączącą w sobie piękną architekturę otoczoną przepiękną, dziką przyrodą. Ta wizja nie tylko świetnie była odwzorowana przy stanowisku, ale także realizuje się niemalże na każdym kroku, dzięki czemu cyfrowa całość może się pochwalić dużą spójnością. Nawet i nasze postacie posiadające bioluminescencyjne elementy doskonale wypadają ze względu na ich różnice, ale i bezpośrednie powiązania z wszechogarniającym typem roślin. W dodatku znakomicie prezentują się oba oblicza audio-wizualne bazujące na połączeniu pewnej dawki mroku wraz ze światłem oraz wyrazistymi kolorami, które doskonale się uzupełniają. To jednak dostrzeżemy tylko za sprawą Niesłyszącego, ponieważ towarzyszący mu Niewidomy postrzega jedynie czerń oraz blisko znajdujące się obiekty w białoszarych barwach. Szerszy zakres możemy obserwować z użyciem naszej laski i mocnego uderzenia, dzięki któremu na chwilę widzimy coś więcej. Taki efekt uzyskać możemy także w momentach, gdy na przykład z sufitu spływają krople i odbijają się od podłoża. Błyskawiczne przejścia pomiędzy oboma perspektywami zdecydowanie podbijają nam wrażenia oraz dostarczają doskonałe wrażenia i przyjemnie doświadczenia. Prosty zabieg oferuje nam naprawdę wiele pozytywnych odczuć.
 
PGA 2019 - Iron Harvest pozytywnie zaskoczy nas w przyszłym roku!
 
Miałem mały problem z udźwiękowieniem, które w przypadku niesłyszącej postaci mimo wszystko się pojawia i ciszej trafia do naszych uszu. Nie do końca mi to pasowało, ale być może pełna wersja zmieniłaby na to mój ogląd. W każdym bądź razie to w zasadzie pierdoła, która nie trzeba się w ogóle przejmować. Trochę doskwierały mi małe problemy z interakcjami, przez które zaciąłem się w jednym fragmencie i przez dłuższą chwilę nie wiedziałem co zrobić dalej.
 
Weakless_GIF_05
 
Premiera została zaplanowana na końcówkę przyszłego miesiąca, gdy będziemy się mogli zapoznać z piękną produkcją osadzoną w ciekawym świecie, który przyjdzie nam zwiedzać z dwiema postaciami, których niepełnosprawność umożliwia nam dogłębniejsze poznanie ich życia oraz działania zmysłów, które stają się ostrzejsze w innych dziedzinach. Dzięki temu udało się Punk Notion zapewnić nam wyjątkowe doznanie, które w swojej audio-wizualnej formie dostarcza nam zwiększenie świadomości w temacie niepełnosprawności, jednocześnie wybierając do tego zagadki i wyzwania dla szarych komórek, sprawiających że uzyskamy nie tylko wysoki poziom satysfakcji, ale także pojawi się u nas pewna refleksja. Ponadto bez wątpienia wraz z młodszymi graczami będziemy mogli razem pobawić się odmiennymi perspektywami, tłumaczeniem tego co się dzieje i co trzeba zrobić razem. W spokojnym tempie bez wątpienia wszyscy będą się mogli zrelaksować z Weakless oraz skupić na kolejnych trudnościach stawianych na drodze dwójki protagonistów.
 
Weakless ukaże się 29 listopada 2019 roku na komputerach osobistych i konsolach Xbox One. 
 
Karta na Steam
 

Komentarze (0):
Reklama
Reklama