dodano: 2020-05-09 23:35:02

Project xCloud - Czym jest? Co oferuje? Gdzie jest dostępny?

Autor: AnoX
Project xCloud - Czym jest? Co oferuje? Gdzie jest dostępny?
37°
0

Project xCloud to jedna z kilku usług Microsoftu na konsole Xbox, która tym razem ma być początkiem dla zupełnie nowego modelu grania. Czym jest? Co oferuje?

Trudne początki "grania w chmurze"

Jeszcze jakiś czas temu bardzo dużo czasu poświęcono tematowi tak zwanemu grania chmurze, często przedstawiano porównania do usług z segmentu filmów oraz seriali, tymczasem niemrawe istnienie PlayStation Now oraz spektakularna porażka Google Stadia sprawiła, że marzenia o błyskawicznej dominacji tego typu usługi pozostały jedynie w sferze wyobrażeń.
 
Niemniej w chwili obecnej najbliżej osiągnięcia czegoś w tym segmencie jest Microsoft za sprawą swoich serwerów Azure na świecie oraz usługi Project xCloud, która swoimi szerokimi zagadnieniami może wyraźniej docierać do graczy.
 
Rozpocznijmy od tego, że faktycznie ma to być usługa przypominająca rozwiązania HBO, Amazona, Google czy Netflixa, czyli w ramach platformy zakupujemy abonament i... możemy się delektować wielką biblioteką tytułów dostępnych "od ręki" bez instalowania ich na dysku. Możliwe miałoby to być na niemalże każdym sprzęcie, gdyż obliczenia miałyby się odbywać w centrach danych przypominających na swój sposób najmocniejsze konsole zapakowane w formę wielkiego serwera.
 

Działanie i oferta xCloud

W chwili obecnej usługa dostępna jest w bardzo ograniczonej formie oraz w wybranych miejscach, gdzie gracze mogą sprawdzić ulubione tytuły uzyskiwane poprzez przesyłanie danych przez sieć. Zgodnie z wieloma opiniami opóźnienie ma nie być problemem, jednakże dostępne wcześniej oficjalne materiały (jak ten powyżej) niestety wskazują wyraźnie opóźnienie, co może się nie podobać wielu graczom poszukującym jak najmniejszej ilości problemów i spowolnień.
 
Gigiant z Redmond zapewnia, że spodziewać się możemy szerokiego wsparcia ze strony nie tylko wewnętrznych studiów Xbox Game Studios, ale także ze strony zewnętrznych wydawców. Spoglądając jednak na problemy Nvidia GeForce Now nie możemy być pewni co do tego jak wielka ilość gier i firm będzie zaangażowana w rozwijanie tej inicjatywy.
 
Niemniej dzięki Project xCloud mamy być w stanie uruchamiać gry z poziomu telefonu czy tabletu z systemem Android z użyciem połączenia internetowego, jednakże zakres testowy będzie przez cały czas rozwijany o kolejne platformy oraz techniczne rozwiązania. Aby móc skorzystać z funkcjonalności potrzebować będziemy kontrolera Xbox, który połączyć będziemy mogli z połączenia Bluetooth.
 
project-xcloud-co-to-2
  
W kwietniu 2020 roku podczas zapowiedzi inicjatywy Xbox 20/20, dowiedzieliśmy się, że Microsoft chciałby połączyć Project xCloud oraz abonament Xbox Game Pass, dzięki czemu na Xbox Series X będziemy się mogli spodziewać znacznie wyraźniejszego procesu wprowadzania tego typu połączenia właśnie na konsoli nowej generacji. Urządzenie zostało stworzone właśnie pod tego typu działanie.

Data premiery Project xCloud

Niestety nie jest jeszcze znana data premiery Project xCloud w Polsce. Zgodnie ze wspomnianą kwestią, cena abonamentu powinna się pokrywać z usługą Xbox Game Pass. Póki co nie ma mowy o tym czy będzie to cała usługa czy dotyczyć będzie ona jedynie wersji Ultimate.

Czym różni się Project xCloud od Xbox Console Streaming?

Warto poświęcić chwilę także nieco lokalnemu, domowemu rozwiązaniu w postaci Xbox Console Streaming. Faza testowa już w tej chwili gwarantuje graczom możliwość przeniesienia rozgrywki z konsoli na smartfona czy tabletu, przy czym gra odpalana jest z poziomu samej konsoli. Może jest wykorzystanie do tego konsoli Xbox One i nic nie wskazuje na to, aby to się nie zdarzyło także na Xbox Series X.
 

Komentarze (0):
Reklama
Reklama