dodano: 2016-11-29 10:00:01

Recenzja - AOC AG271QX

Autor: AnoX
Recenzja - AOC AG271QX
14°
1

Ostatnio mam szczęście recenzować monitory firmy AOC, także te z najwyżej półki. Tym razem na moje biurko trafił model AG271QX, który pod tą skomplikowaną nazwą kryje się 27 calowy ekran o rozdzielczości QHD, wysokim odświeżaniu 144Hz oraz bardzo ładnym designie.
 

Wygląd 

Zacznijmy od wyglądu, który trzeba przyznać, że robi wrażenie i jest zarówno kosmiczny jak i bardzo profesjonalny, noga na której stoi monitor jest wykonana w całości z metalu a zakończona jest w dużym bumerangiem, który daje bardzo solidną podstawę. Tył urządzenia jest wykończony w kolorach czerwieni i czerni co nadaje monitorowi wyrazistości i świetnie prezentuje się na biurku Aż żal stawiać monitor tyłem do ściany. Dodatkowym gadżetem w wyglądzie i funkcjonalności monitora jest ukryty pałąk na słuchawki, który organizuje nam bardzo fajne miejsce na ich przechowywanie.
 

Dodatki

Monitor sam z siebie posiada kartę muzyczną i małe głośniki, oczywiście nie jest najwyższa jakość, ale całkowicie wystarcza ona do biurowych rozwiązań. Ukrytym dodatkiem monitora AOC AG271QX jest wbudowany hub USB, który jak już kilkukrotnie w innych recenzja powtarzałem jest rozwiązaniem, które znacząco ułatwia organizowanie ładu na naszym stanowisku pracy czy grania.
 

Obraz

Przejdźmy teraz do samego obrazu co oczywiście jest najważniejsze w tego typu sprzęcie. Monitor AOC AG271QX jest monitorem wysokiej klasy pozwala wyświetlać obraz w rozdzielczości 2560x1440 px, czyli QHD oraz utrzymać odświeżanie na poziomie 144Hz z czasem reakcji poniżej 1 ms. Tutaj mała uwaga dla przyszłych nabywców, aby nie przelękli się po włączeniu monitora, przy odświeżaniu na poziomie 60Hz w Windowsie mogą być widoczne drobne piksele, dlatego monitor trzeba skonfigurować tak, aby również system pracował w 144Hz.
 
Matryca monitora bardzo dobrze oddaje barwy i kolory przez to może wydawać się bardzo ciemna w porównaniu z tanimi sprzętami. Świetne odwzorowanie ciemnych kolorów może niestety przeszkadzać w niektórych grach, ale zawsze możemy to ustawić z poziomu gry lub samego urządzenia, ponieważ posiada on opcje ustawienia gry, gdzie możemy włączyć odpowiednie tryby czy to FPS, czy to RTS, czy nawet wyścigi lub skonfigurować własne trzy. Dodatkowo w tym samym menu możemy ustawić dominujący kolor, co spowoduję, że monitor będzie lepiej reagował na niego w tego typu przypadkach. Z jednej strony są to bardzo przydatne opcje, z drugiej non stop przełączanie tego elementu może być lekko męczące. W moim przypadku monitor służy do pracy, dlatego przełączanie musiało nastąpić zawsze po zakończonej grze, ponieważ obraz był dla mnie zwyczajnie zbyt ostry w trybie dla gracza.
 

Testy

Monitor testowałem na wielu najnowszych FPS  i jak zwykle potwierdza się to, że 144Hz pomagają w tych rozgrywkach, ale fakt dobrego odwzorowania kolorów w niektórych grach zwiększał poczucie realizmu przez, to że ciemne pomieszczenia naprawdę ziały do nas czernią, a postacie poruszające się w cieniach były niemalże nie widoczne, co gwarantowało lepsze wczucie się w klimat. 
 
Monitor AOC AG2710QX posiada 2x HDMI, 1x DisplayPort, DVI-D, D-Sub, HDMI, kartę audio. Kąty widzenia znajdują się w przedziale pomiędzy 160 a 170 stopni, posiada on również funkcje pivot oraz zewnętrzny zasilacz co zawszę będę uważał za duży minus tego typu konstrukcji, ale jest to co raz częściej spotykane rozwiązanie.
 

Podsumowanie

AOC AG217QX to monitor dla wymagający graczy, ale równie dobrze mógł by się sprawdzić w pół profesjonalnym studiu graficznym, ze względu na fakt bardzo dobrego zachowania kolorów i możliwość wszechstronnej konfiguracji.  Opcja pivot ułatwia pisanie czy prace na nie standardowych rozmiarach. Minusem monitora może okazać się cena, która w dniu testów kształtowała się na poziomie 2100 zł.
 
Obecną cenę możecie sprawdzić na CENEO pod tym linkiem http://www.ceneo.pl/46053172#cid=16307&crid=96063&pid=227
 

ogolny


Komentarze (1):
avatar TOM3K
dodano: 2018-06-09 12:27:56

Duży monitor za dużo za dużą cenę. Moim zdaniem można spokojnie uzyskać dobry obraz za poniżej 1000 zł.

Reklama
Reklama