Recenzja AOC U27P2 - Monitor nowej generacji do pracy i do grania?

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja AOC U27P2 - Monitor nowej generacji do pracy i do grania?
Recenzja AOC U27P2 - Monitor nowej generacji do pracy i do grania?



redaktor | 24 lutego 2021, 21:40

Nasz redaktor miał okazję do zapoznania się z nowym monitorem AOC, który zaprezentował 10-bitowy model do grania i pracy. Więcej w naszej recenzji AOC U27P2

Dzięki SAROTA PR, która udostępniła monitor AOC mam przyjemność testowania nowego monitora znanego producenta w technologii 10 bit. Do naszej redakcji przyjechał monitor AOC U27P2 o rozdzielczości 4K, odświeżaniu 60 Hz, z 10 bitową matrycą IPS. 

Zanim przejdziemy do samej recenzji chciałbym nakreślić Wam dlaczego podjąłem decyzję o recenzji tego monitora dla Was. Zależało mi  na monitorze który używa nowoczesnych technologii, ale nadaje się do pracy w biurze oraz grania. I w szczególności mi zależało na monitorze który dobrze oddaje kolory, czyli oparty jest o matryca IPS. 

Jest to w tej chwili najlepsza propozycja na rynku pod względem głębi kolorów. Oczywiście tego typu matryce mają też swoje minusy, ale ja skupiłem się na odbiorze osobistym, tak abym mógł przy monitorze pracować długo i z radością. Zależało mi także na tym, mógł również w odpowiednim komforcie odpalać gry, bo jakby nie patrzeć jest to część obowiązków redakcyjnych. AOC U27P2 jest monitorem który powinien spełniać wszystkie moje wymagania (4K, 60Hz, IPS 10 bit),  z parametrami składającymi się na rewelacyjne kombo.

monitor_3_P 

Dlaczego 10 bit w monitorach to must be?

Większość monitorów na rynku ciągle jest monitorami z 8-bit matrycą, czyli różnica wydaje się niewielka, ale jednak matematyka czyni cuda. Wszystko to kwestia tego ile danych dostarczamy do pikseli w monitorze. Aby was nie zanudzać wielkimi działaniami to w przypadku 8-bit technologii możemy uzyskać 16,7 miliona kolorów przy 10-bit jest to aż 1,07 miliarda możliwych kolorów, więc jak widać różnica jest zdecydowana. Przy odbiorze zdjęć, filmów i barwnych gier robi to znaczną różnicę. Dodatkowo spoglądając na to, że technologia 8-bitowa pochodzi jeszcze z 1980 roku to można powiedzieć że jest to trochę przestarzałe rozwiązanie. A w progu stoją już monitory z matrycami w technologii 12-bit.

Co do samego odbioru gier... na tego typu ekranach to trzeba też mieć świadomość że w technologii 8-bitowej nie jesteśmy w stanie uzyskać pełnego HDR10, ponieważ będzie on pracował tylko w trybie basic. Dopiero matryce 10-bit dają nawet możliwość używania HDR10+, a co pokaże przyszłość tego jeszcze nie wiemy, ale wygląda na to że monitory 8-bit powoli przechodzą już do historii i nie warto już w nie inwestować dużych pieniędzy. 

Zapoznaj się także z: Recenzja AOC AGON AG493UCX - Wielka i przemyślana konstrukcja prezentująca rozwój AOC jako producenta

Wróćmy do naszego bohatera czyli monitora AOC U27P2 

Design AOC według mnie nigdy nie powalał, ale też zawsze wychodzę z założenia, że na monitor to  patrzę na ekran a nie na wszystko wokół. No i w monitorze U27P2 mamy cienkie ramki, dobrze usytuowane przyciski zarządzania menu, co jest nie jest zawsze takie oczywiste oraz prostą i elegancką obudowę. Samo sterowanie monitorem jest bardzo przejrzyste, AOC akurat tu nigdy nie zawodzi. 

Design monitora ocenił bym na typowo biznesowy. Nie znajdziemy tu żadnego podświetlenia, dodatkowych uchwytów czy innego typu gadżetów dla graczy za to monitor ma hub USB na 3 urządzenia z dedykowanym jednym portem do ładowania co jest oczywistym plusem. W końcu kto dziś nie musi naładować telefonu lub słuchawek bezprzewodowych. Niestety są to porty USB B, a nie C gdzie jeden taki port na pewno byłby mile widziany, ale nie będę specjalnie wybrzydzał.

Będąc przy portach warto nadmienić, że monitor ma dwa złącza HDMI oraz jeden Display Port który jest zalecany przy podłączeniach 4K. Dla ciekawskich w redakcji podłączyliśmy monitor przez przejściówkę DVI na HDMI i... wszystko działa jak należy. 

Monitor AOC U27P2 ma jeszcze funkcję pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu o 180 stopni i ułatwienia pracy przy np. składzie pisma. Dodatkowo monitorem można sterować w każdej płaszczyźnie czyli regulować wysokość ekranu na nóżce oraz kąt jego pochylenia co na przykład może być pomocne przy pracy w recepcji na stojąco. Zresztą dziś jest w modzie praca na stojąco w wielu firmach, więc to akurat może być bardzo przydatny bajer.

W tym modelu znajdują się również głośniki ale nie są one najwyższej jakości, do posłuchania filmiku z YT w biurze starczą, ale nie ma efektu WOW ;) Dodatkowym plusem konstrukcji jest wyjście na słuchawki, więc można się podpiąć pod monitor, aby sobie posłuchać muzyki bez konieczności szukania wejść gdzieś na tyle komputera.

monitor_2_P

To teraz Porozmawiajmy o obrazie.

Przypomnijmy sobie dane techniczne: 27 cali, 10bitowa matryca IPS, 60Hz odświeżenia to jest to co mamy na tapecie, czyli kawał dobrej technologii. Obraz w rozdzielczości 4K jest ostry jak żyletka co daje bardzo dobre poczucie na czym się pracuje już na poziomie pulpitu. Testowaliśmy ten monitor na Windowsie 10, MacOs 11.2.1, i Ubuntu 20 wszędzie obraz reprezentuje się bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie. W szczególności jak zadziała auto skalowanie czcionek i ikon. Tylko wypadku Ubunut mieliśmy z tym problemy, objawiły się przy podłączeniu dwóch monitorów o różnych rozdzielczościach, ale jest to już wina systemu, a nie samego sprzętu.

Drugą uwagą co do użytkowania monitora z rozdzielczością 4K to fakt konieczności posiadania bardzo dobrej karty graficznej, chociaż wbudowane karty graficzne radzą sobie z obsługą 4K, to widać że mają one problem z odświeżaniem okien czy też opóźnień na kursorze. W samej pracy z rzeczami biurowymi kolory, balans bieli, kontrast czy ostrość obrazu jest dla mnie idealna. Przede wszystkim nie męczę się używając tego modelu nie odczuwam podrażnienia oczu co często zdarzało mi się wcześnie z monitorami AOC jest to  ogromny plusem. 

Dzięki łatwemu możliwości sterowania położenia ekranu o czym wspominałem wyżej. Zawsze monitor można dostosować do odpowiedniej pracy czy rozrywki, a przy okazji dużych kątów widoczności obrazu w niczym to nie przeszkadza ma się wrażenie, że to monitor wreszcie dostosowuje się do nas, a nie my do niego. 

 

 

Głębia kolorów którą oferują matryce 10 bit jest tak ogromna, że wreszcie można poczuć dobre ciepłe kolory i to w monitorze za niewielką kwotę, bo jedyne 1500 zł. Taka kwota i mamy możliwość poczuć się jak wygląda praca profesjonalnym monitorem z pełną barwą kolorów. Zwracam na to szczególną uwagę, bo w ostatnim czasie miałem okazję pracować z wieloma monitorami, gdzie paleta kolorów naprawdę obiegała daleko od normy i bardzo mnie to drażniło. Choć czasem w grach wydaje się że bardziej przytłumione kolory są na plus, to ja jednak lubię odczuwać środowisko w pełni barw. Może to kwestia doboru gier. 

Matryce ISP są oczywiście nastawione na najlepsze odzwierciedlenie barw, ale w tym wypadku robotę robi 10 bit. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że najlepszy efekt otrzymujemy łącząc monitor po kablu dla Displayport, ponieważ przepływ informacji jest wystarczająco duży, aby zapewnić najlepsze działanie monitora.

monitor_4_P 

10-bit a gry?

Przy testowanym monitorze próbowałem wszystkich znanych mi rozgrywek od FPS przez turówki, aż po karcianki, wszędzie monitor spisuje się doskonale. Odpowiednia czerń która mam wrażenie, że jest nawet lepsza niż w dedykowanych modelach z matrycą VA czy też zaniżone odświeżanie nie przeszkadza, bo prostu jest wszystko w punkt. Wiadomo że nie jest to 240 Hz, ale zdecydowanie do zwykłego pykania w PUBG albo Fortnite starcza bez problemu za to wrażenia wizualne które dostarczy ten monitor są fantastyczne. 

Skalowanie obrazu do QHD, czyli 2K

Czy ten monitor sobie z tym poradzi? Czasem jest tak, że monitory działają dobrze tylko w natywnej rozdzielczości tutaj tego problemu nie ma, monitor jak i systemy radzą sobie z tym bardzo dobrze a jest to bardzo ważne, bo nie każdy ma sprzęt aby odpalić wszystkie produkcję w 4k. Wiadomo że gry skaluje się w dół tak aby zachować płynność i optymalizacje, ale ważne aby monitor też sobie z tym radził. Czas 4K niby już jest, ale nadal w praktyce wiemy, że korzysta z tego niecałe 5% graczy na komputerach osobistych.

Czy monitor AOC U27P2 jest dla każdego?

Napisałbym tak ale to by nie była do końca prawda, monitor ten wciąż jest dla wymagających pewnego komfortu pracy jak i jakości ale wymaga on od użytkownika też odpowiednich zasobów takich jak np. karta graficzna zarazem też podejście do zarządzania przestrzenią w oprogramowaniu na którym pracuje. Wydaje mi się że w dzisiejszych czasach monitor QHD są najbardziej optymalne co do pracy biurowej czy grania (pamiętajmy że dopiero RTX 3080 są optymalne do grania w 4K). Za to matryce 10-bit to według mnie “must be” nie kupie już żadnego monitora z matrycą 8-bit a patrząc na cenę AOC to połączenie 4k i 10-bit w tej cenie to wymarzony prezent dla każdego gracza amatora który używa komputera do pracy i grania. Z mojej strony mogę polecić ten monitor w pełnej krasie jest to bardzo dobry monitor w przystępnej cenie.

Dziękujemy AOC za udostępnienie modelu AOC U27P2 do testów!

 

Strona AOC AGON

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners